Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Groznijas kauja (26.11.1994.)

1994.gada 26.novembrī promaskaviskie čečeni krievu armijas bruņutehnikas pavadībā mēģināja ieņemt neatkarīgās Ičkērijas republikas galvaspilsētu Džoharu (iepriekš Groznija) un līdz ar to gāzt čečenu prezidenta Džohara Dudajeva valdību.

Kaujas gaita. 26.novembra rītā promaskaviskās "čečenu opozīcijas" kaujinieki krievu Kantemiras un Tamaņas tanku divīziju tehnikas aizsegā un kara aviācijas atbalstīti no 3 pusēm ienāca Džoharā.
Promaskaviskos kaujiniekus komandēja pašpasludinātais Čečenijas Nadterečnajas rajona mērs Umars Avturhanovs (Умар Автурханов), kas bija sevi pasludinājis par "Čečenijas Pagaidu padomes" vadītāju, Groznijas bijušais mērs Bislans Gantamirovs (Бислан Гантамиров) un kriminālnoziedznieks Ruslans Labazanovs (Руслан Лабазанов). Uzbrukumā piedalījās ap 4000 promaskavisko kaujinieku no vietējo nacionālnodevēju vidus un apmēram 100 gabalu dažādas bruņutehnikas, kuru ekipāžas bija FDD komplektētas no krievu armijas. Tiešais vervētājs bija Maskavas "čekas" priekšnieks Sevastjanovs (Севастьянов) un personīgi "čekas" priekšnieks Stepašins (Степашин).
Sīvas kaujas ilga visu dienu, to laikā dumpinieku un krievu apvienotie spēki tika pilnībā sagrauti un bēga no pilsētas.
Kopumā 26.novembrī pēc dažādiem datiem tika nogalināti no 300-450 dumpiniekiem un ap 70 krievu karavīriem. Simtiem dumpinieku tika ievainoti. 150-200 uzbrucēji tika saņemti gūstā, starp tiek 35 izrādījās Tamaņas un Kantemīras divīziju virsnieki, kā arī 30 kareicji un "čekisti." Tika iznīcināti 20 tanki, 18 kājnieku bruņumašīnu un 23 bruņutransportieru. 3 tanki, 8 bruņutransportieri un 4 kājnieku bruņumašīnas tika sagrābtas kā trofejas.

26.novembri prezidents Džohars Dudajevs pasudināja par Ičkērijas republikas Bruņoto spēku dienu.

Šīs militārās operācijas neveiksme pamudināja krievu imperiālistus atklātai militārai agresijai pret Ičkēriju 1994.gada 11.decembrī. Tieši 1994.gada 26.novembris tiek uzskatīts par krievu-čečenu kara sākumu, kas vēlāk izplatījās gandrīz pa visu Kaukāzu.

Saites.
Ičkērija.
Kauju saraksts.