Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Golfa straume

Gulf Stream.
Spēcīga silto straumju sistēma Atlantijas okeāna ziemeļu daļā no Floridas pussalas līdz Ņūfaundlendas sēklim, kam ir milzīga loma klimata veidošanā.

Straumju sistēmas garums ir ap 10 000 km.

Golfa straume veidojas siltajos Āfrikas rietumu piekrastes ūdeņos, kopā saplūstot ziemeļekvatoriālajai un dienvidekvatoriālajai straumei. Pēc tam tā virzās uz rietumiem, pāri Atlantijas okeānam uz Karību jūru, kur caur Floridas šaurumu vēlreiz šķērso Atlantijas okeānu līdz beidzot nonāk galamērķī – pie Rietumeiropas un Skandināvijas krastiem.

Vēsture un izpēte. Straumi "oficiāli" atklājis Ponss de Leons, kad 1513.gadā viņš braucis gar Floridas piekrasti starp Kanaveralas ragu un Kaikosas salām.
Kristobals Kolons aprakstījis straumi, ko viņš sastapis pie Bahamu salām. Precīzi to noteikt nav izdevies, taču runa, acīmredzot, ir par kādu no atzarojumiem, kas vēlāk saplūst ar Golfa straumi.
Pirmais, kas sistemātiski pētīja šo straumi, bija Bendžamins Franklins - viņš iezīmēja vai arī lika iezīmēt to kartē. Franklina pieņēmums, ka straume ir upe, kas šķērso Atlantijas okeānu, pastāvēja 2 gadsimtus un tika apgāzts tikai nesen. Saskaņā ar Franklina izstrādāto teoriju straumi izveido pasāta vēji, kas pūš no rieteņiem uz austreņiem, sadzen ūdens masas no ekvatoriālās Atlantikas Meksikas līcī, paaugstinot līča līmeni, un pēc tam liek tām atkal ieplūst Atlantijas okeāna rajonā starp Kubu un Floridu.
XVII gs. sākumā Johans Keplers mēģināja izskaidrot okeāna straumju rašanos un nonāca tuvu atklājumam, ka sakarā ar Zemes rotāciju ikviens kustīgs ķermenis uz mūsu planētas tiecas nokļūt sāņus no meridionālā virziena. Šo atklājumu 1835.gadā izdarīja franču zinātnieks Gustavs de Karioliss un tā radās jēdziens "Kariolisa efekts."
Gadu vēlāk, 1836.gadā, Fransuā Arago centās izskaidrot Golfa straumes rašanos ar ekvatora silto ūdeņu un Ziemeļpola auksto ūdeņu blīvumu starpību, tādējādi iztēlodamies, ka pastāv milzīgs planētas mēroga termosifons. Šim uzskatam pievienojās arī viens no izcilākajiem amerikāņu okeanogrāfiem Metjūss Mori.
XIX gs. Bendžamina Franklina mazmazdēls Aleksandrs Bahs uzņēmās no jauna izanalizēt Golfa straumi rajonā starp Nantakitas salām (dienvidos no Kodas raga) un Floridu.
Vudsholas Okeanogrāfijas institūts jau kopš savas dibināšanas 1830.gadā specializējies Golfa straumes pētīšanā. Tūkstoš vietās no jauna tika mērīta temperatūra. Institūta direktoru Kolumba Aizelina, L.Vorsingtona, V. van Arksa, Henrija Stomela un citu ievērojamu amerikāņu okeanologu vadībā liels skaits zinātnieku iet B.Franklina pēdās, cenzdamies izskaidrot pētījumus, kas toreiz jau likās pilnīgi pabeigti.
Tieši Vudsholas gupa bija pirmie, kas noraidīja pieņēmumu, ka Golfa straume ir upe okeānā. Ja šī hipotēze vēl bija pieņemama  attiecībā uz dienvidu rajonu, Floridas piekrasti, tad tā nepavisam neder uz to rajonu, kas atrodas aiz Haterasa raga, kur sākas vairāki atzarojumi.

Tā ir atbildīga par siltuma uzturēšanu Eiropā. Ja nebūtu Golfa straumes, mūsu klimats būtu daudz kontinentālāks, ziemas būtu bargākas un pavasari – ievērojami vēlāki. Golfa straume līdz Eiropas krastiem sev līdzi atnes tropisko Āfrikas piekrastes gaisu, un tas padara mūsu klimatu ievērojami maigāku. Golfa straume sasilda gaisu, ko rieteņu vēji nes uz Eiropu, tāpēc Norvēģijas piekrastē gaisa temperatūra ir par 15-20 grādiem augstāka, bet murmanskā par 11 grādiem augstāka nek''a attiecīgajos platuma grādos citviet.

ГОЛЬФСТРИМ (от англ. Gulf Stream) - североатлантическая система теплых океанских течений, оказывающая сильнейшее воздействие на климат Европы. Длина течения - 10 тыс.км, скорость от 3 до 10 км/ч, средний расход воды 25 млн.куб.км/с, что в 20 раз больше суммарного расхода всех рек земного шара. Это течение было открыто "на кончике пера", после того, как англичане обратили внимание на странный парадокс - тяжело груженные торговые суда благодаря глубокой осадке приплывали от Америки к Европе гораздо быстрее "быстроходных" и легких почтовых клиперов.

Гольфстрим изучается более 200 лет, но далеко не все его тайны разгаданы. Согласно гипотезам, это течение возникло в ту пору, когда материки Европа и Северная Америка разошлись в разные стороны. В качестве доказательства близкого соседства континентов приводят пример с угрями, которые мечут икру вблизи Америки, а мальки плывут в Европу по Гольфстриму... Среди других гипотез есть и такие, что видят причиной возникновения теплого течения загадочную Атлантиду, якобы затонувшую в самой начальной точке этого течения.

В конце ХХ века к изучению этого теплого течения привлекались подводные аппараты, флотилии океанических кораблей и спутники. Американские геофизики и гидрологи заложили данные, собранные по Гольфстриму, в компьютер и подвергли обработке по специальной программе. Компьютерное моделирование показало, что от Флориды до Норвегии через Атлантику проходит одно мощное течение. Однако оно как бы сложено, по крайней мере, из 30 отдельных "ручейков", отличающихся удельной плотностью воды, температурой, содержанием солей и взвесей. "Ручейки" то произвольно меняются местами, то поднимаются вверх, то опускаются ко дну океана. Если механизм их движения удастся разгадать, то прогнозы погоды для Европы станут точнее.

Со спутников также удалось заметить последовательность образования на периферии течения гигантских водоворотов, которые, возможно и приводят к появлению в Гольфстриме и Бермудском треугольнике различного рода аномалия. Со спутников также были замечены линзообразные понижения уровня воды вблизи этих загадочных мест.
 

Saites.
Atlantijas okeāns.