Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Jūda Iskariots, apustulis

Viens no Jēzus 12 apustuļiem. saskaņā ar evaņģēliju pausto tieši viņš nodevis kristu romiešiem. Tādejādi viņa vārds kristīgajā mitoloģijā kļuvis par nodevības simbolu.

Saukts par Jūdu Iskariotu (Ish Kariot), t.i. - "cilvēks no Kariotas." Tomēr, tā kā nav ne tādas pilsētas ne apgabala, tad domā, ka tā būtu Kiriata - pilsēta uz ZR no Jeruzālemes pie ceļa uz Lidu.

Radniecība. Tēvs - Sīmanis.
Mateja un Marka evaņģēlijos, kā arī dažos citos kanoniskās literatūras darbos, Jūda līdz ar Jēkabu, Simonu un Jozua (Aliens.lv īsti nesaprot, par kādu personu ir runa) nosaukts par Jēzus brāli. Pastāv gan arī citas, arī versijas par Jēkaba radnieciskajām attiecībām ar Jēzu - pusbrālis, brālēns vai kāds vēl attālāks radinieks.

Dzīvesgājums. Viens no retajiem apustuļiem, kurš nācis no Jūdejas. Bija viens no 12 Jēzus apustuļiem, bija grupas kasieris (Jāņa ev.).
Pēc JD nodeva Jēzu sinedrija aģentiem par 30 sudraba grašiem. Iespējam, ka tam ir savs evaņģēlijs, nesen atrasts. Sirdsapziņas pārmetumu mocīts gāja bojā sliktā nāvē – pakārās (Mateja ev.) vai tam uzšķērda vēderu (Apustuļu darbi): Jūda esot nokritis guļus tīrumā, „pārsprāga pušu, un visas viņa iekšas izgāzās ārā.” Vieta, kur Jūda aizgājis bojā esot zināma – lauks kādas klints pakājē Jeruzālemes tuvumā.
Pēc pašnāvības aizstāts ar Mateju (!?) (Apustuļu darbi, I:26).

Darbi.
Jūdas evaņģēlijs. Apokrifs.

Aplūkojamie objekti.
Jūdas kaps. Atrodas kaut kur pie arābiem (Saūda Arābija vai Jemena) uz ziemeļiem no Tarimas pilsētas Hadramautas kalnos. Mūsdienās pieder pie lielām arābu svētvietām.

Jūdas Iskariota piemineklis Svijažas pilsētā. Tuvāk šeit. Nav tik vienkārši!

Nospiedums civilizācijā.
Jūdas skūpsts. Itāļu renesanses gleznotāja arhitekta Džoto 1306.gadā darināta freska uz Padujas kapelas sienas. Viens no pazīstamākajiem Jūdas tēmas atspoguļojumiem.

Saites.
Apustuļi.
Jūdas evaņģēlijs.