Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Korikanča, Korikančas svētnīca

„Zelta norobežojums.”
Galvenā indiāņu svētnīca Kuskā.Korikanča esot uzcelta uz Intiuasi svētnīcas drupām. Tā bija nelielās Saules svētnīca Kilki kultūrai, kas eksistēja Kuskas apkaimē vēl pirms inku ierašanās.
Pirmskonkistas laikos tā esot sastāvējusi no vairākām daļām: galvenā svētnīca bija veltīta Virakočam, blakus bija vēl arī citas svētnīcas – Mēness, Venēras, noslēpumainai Koiloras zvaigznei (bībele bildītēs – attēlota planēta Nibiru un tās orbīta), kā arī Illa-Pa – zibens un pērkona dievam. Viena svētnīca bijusi veltīta Varavīksnei. Šai tempļu kompleksā spāņi salaupīja ārkārtīgi daudz zelta. Templis bijis apšūts zelta plāksnēm. Iekšā esot bijis milzum daudz lietu no zelta un dārgakmeņiem. Pie tempļa bijis dārzs, kurā augi veidoti no dārgmetāliem un dārgakmeņiem.
Pirmie ieradušies spāņi kļuva liecinieki nepārtrauktiem svētkiem un ceremonijām, sauca to par Saules Templi, sagrāba to un izlaupīja. Tikai pirmā spāņu izlūkošanas vienība vien noņēma no dievnama ap 700 apšuvuma zelta plākšņu. Dominikāņi, kuri pirmie ieradās Kuskā, pārbūvēja šo templi par baznīcu 1533.gadā, daļēji izmantodami vecās struktūras. Tā piemēram, saglabājusies pusapaļa inku svētnīcas siena ar altāri (šis pusaplis līdzinās Mačupikčas Torreonam). Runā, ka baznīcā dzīvs iemūrēts viens no pēdējiem inku prinčiem. Jau pēc pārbūvēšanas vienalga šeit visu laiku norisa svētki - nu tie, vismaz oficiāli, tika veltīti Jēzum, Dievmātei un Svētajiem.
Tieši šeit spāņi atrada zelta disku ar Saules attēlu (tā domāja spāņi). Tas atradās tempļa rietumu sienā un attēloja dievību – seja, no kuras nāca Saules stari. Attēls bija iegravēts milzīga izmēra zelta plāksnē, izrotāts ar dārgakmeņiem. Disks pēc izlozes pienācās kareivim Leguizano, kurš to nospēlēja jau tai pašā vakarā. Jaunais saimnieks pārkausēja disku stienī. Domājams, ka diska funkcija bija sekojoša: tas atstaroja Saules starus reizi gadā ziemas saulgriežos, kad tas iespīdēja krēslainajā templī. Pēc Millera aprēķiniem tas varēja notikt laikā, kad Zemes ass slīpums bija 24 grādi, t.i. pirms 4000 gadiem. Tas saskan arī ar Montesinosa vēsturisko Senās Valsts dibināšanas laiku 2500–2400 gadu atpakaļ.
Pēc vēsturnieka Garsilase de la Vegas ziņām tempļa priekšā bijis laukums ar pirmšķirīga marmora kolonnām.
Mūsdienās šeit katru gadu 24.jūnijā (Jāņos!) notiek "Saules svētki" (Ind Raimi). Kečvu indiāņi turpina pielūgt šo viņiem svēto vietu un svētki caurausti ar dziļu mistisku jēgu.
Korikančas pagalma vidū atrodas neparasts astoņstūrains akmens - "Nepiesegtais nabas akmens" (Kusko Kara Urumi). Kādreiz tas bijis nosegts ar 55 kg zelta un apzīmējis Tauantinsuijū valsts centru. Neviens gan tā īsti nezina, kā šis akmens te nokļuvis un kādas bijušas tā funkcijas. Iespējams, ka tam bijusi kāda nozīme kā Kuskas axis mundi.

Saites.
Kuska.