Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Kastu sistēma, Indija

Iespējams, ka vēsturiski kastu sistēma sākusi veidoties āriešu ienākšanas laikā – t.i. laikā no 1700.-1500.g.pmē. Vārds „kasta” – varna, iesākumā nozīmējis „krāsa,” iespējams tāpēc, lai nošķirtu gaišādainos āriešus no tumsnējiem vietējiem iedzīvotājiem (dāsiem?). Kasta bija cilvēku grupa ar stingri noteiktām tiesībām un pienākumiem. Piederība pie kastas pārgāja no vecākiem uz bērniem.

Augstākā Indijas kasta bija brahmaņi (nosaukums radies no augstākā dieva Brahmas vārda). Tie mācīja, ka cilvēkus Brahma esot radījis no dažādām sava ķermeņa daļām. No mutes viņš radījis pašus brahmaņus, tādēļ tie varot runāt dieva vārdā. No rokām Brahma radījis karavīrus, no gurniem – zemniekus un amatniekus, bet no dubļiem aptašķītajām kājām – šudras jeb kalpus. Tādējādi pēc brahmaņu mācības cilvēkus kastās iedalījis pats Brahma.

Kastu ir pāri par 3000. Mūsdienu pilsētās sistēma zudusi, pastāv laukos, kur tomēr dzīvo 2/3 iedzīvotāju. 4 galvenās kastas:
   1. Bramaņi. Augstākā kasta - priesteri.
   2. Karavīri.
   3. Zemnieki un amatnieki.
   4. Šudras – kalpi.

Pēc brahmaņu mācības dievs esot devis likumus, kuros noteikts, ar ko dažādu kastu cilvēkiem jānodarbojas un kā tiem jāuzvedas. Likuma pārkāpējiem nozīmēja stingrus un ļoti bargus sodus.
Nepieskaramie – paši sevi dēvē par dalitiem („apspiestajiem”), un tie nepiederēja ne pie vienas no pamatkastām. Viņu pienākumos ietilpa netīrākie darbi - mirušo apglabāšana, beiktu dzīvnieku dīrāšana, netīrumu nokopšana. Pastāvēja uzskats, ka tikai pieskaršanās tiem vien aptraipa citus cilvēkus.
Lielākajā pavalstī Uttarpradešā viņi nonākuši pie politiskās varas, iekļaujot sarakstā arī musulmaņus un bramaņus. Ļoti neparasti. Līdere Mājvatī pretendēs uz premjeres amatu. 

Saites.
Indija.