Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Krievu-turku, turku-krievu kari

 Tādi esot bijuši veseli 12.

      Krievu-turku konflikts (1569.g.). Turki kopā ar tatāriem devās uz Astrahaņu.   

Starplaikā. 1637.gadā kazaki sagrāba turku cietoksni Azova.
Jau pēc cietokšņa sagrābšanas 1637.gadā krievu ķeizars nosūtīja sultānam Muradam IV vēstuli, kurā kazakus nosauca par "zagļiem" un visādi uzsvēra, ka viņam nav nekāda sakara ar notikušo, viņš nekādi nekavēs sultānam kazakus sodīt. Tai pat laikā ķeizars nosūtīja kazakiem pulveri un svinu, kā arī ķeizara karogu.
1641.gadā kazaki vairāk kā 3 mēnešus atsita turku uzbrukumus aplenktajā Azovā. Aplencēju skaitliskais pārsvars bija vairākas reizes lielāks, taču turki neko padarīt kazakiem nespēja. Pēc aplenkuma pārtraukšanas kazaki uz Maskavu nosūtīja delegāciju, kas piedāvāja ķeizaram pārņemt cietoksni "под свою руку." Tomēr krievu garnizona nometināšana Azovā nozīmētu kara sākumu ar Osmaņu impēriju. Bija skaidrs arī, ka pēc 1641.gada neveiksmīgā aplenkuma turki mēģinās revanšēties. Krievi resursu nepietiekamības dēļ nevarēja atļauties tagad karot vēl ar turkiem, jo pietika problēmas ar Reču Pospoļitu un Zviedriju.
1642.gada vasarā kazaki to pameta pēc tam, kad krievu valdība (ķeizars Mihails Fjodorovičs un Zemstes sapulce) atteicās nosūtīt karaspēku Azovas aizstāvēšanai. Turki atgriezās un ātri uzcēla jaunu cietoksni kazaku izpostītā vietā.
Vēl pēc puses gadsimta cietoksni nācās ieņemt Pētera I armijai un tas prasīja lielus upurus un veselus divus karagājienus. 

      Krievu-turku karš (1676.-1681.g.).  4 Čigirinas karagājieni.

      Krimas karagājiens 1687.g. 1687. un 1689.gados krievu armija kņaza Vasīlija Goļicina  (Василий Голицын) vadībā veica divus lielus karagājienus uz Krimu. Vēsturē šie karagājieni kalpo kā piemērs nejēdzīgai komandēšanai un organizēšanai. Pie tam jāņem vērā tas, ka krievu karaspēks skaitliski bija daudz lielāks par Krimas hana armiju.  
Uzbrukums Krimas hana zemēm notika krievu-turku kara laikā, kas bija tā saucamā Lielā Turku kara laikā. Eiropiešu koalīcija, kas astāvēja no Hābsburgu impērijas, Krievijas impērijs, Rečas Pospoļitjas un Venēcijas, cīnījās ar Osmaņu impēriju un Krimas hanisti.
Kņaza Goļicina karaspēks divas reizes pietuvojās Perekopam, tomēr tā arī nesāka iebrukumu Krimā. Galvenā krievu problēma bija ārkārtīgi sliktā milzīgā karaspēka apgāde. Pirmajā karagājienā devās 150 000, bet otrajā 112 000 cilvēku. Krimas hana karaspēks pielietoja "izdedzinātās zemes" taktiku - dedzināja stepi un saindēja akas.
Krimas karagājiens 1689.g. Otrā karagājiena laikā kņaza Goļicina karaspēks pietuvojās Perekopam, taču uzgāja tur tikai 3 akas ar ūdeni. Armiju apgādāt ar ūdeni nebija iespējams, nebija arī iespējams uzbrukums pa Krimas bezūdens stepēm. Tādēļ kņazs nolēma atkāpties, lai gan iesākumā plānoja nostiprināties Perekopā un uzkrāt pārtikas rezerves tur uzceltajos cietokšņos. Praktiski Goļicins atkāpās bez zaudējumiem. Krievu karagājiens piesaistīja Krimas hana spēkus un neļāva tatāriem doties kartējos sirojumos uz ukraiņu un poļu zemēm. Tomēr Goļicina pretinieki galmā šo karagājienu nodēvēja par neveiksmīgu.

      Azovas karagājieni (1695.-1696.g.). Pētera I vadībā. Piedalījās arī B.Šeremetjevs.
      Prutas karagājiens (1711.g.). Galvenos krievu armijas spēkus tajā vadīja B.Šeremetjevs. Turki aplenca ķeizara Pētera I komandēto armiju pie Prutas upes. 1712.-1714.gados viņš arī komandēja novērotāju armiju pret Turciju.

      Krievu-turku karš (1735.-1739.g.). 1735.gadā Krievijas impērija kārtējo reizi pieteica karu turkiem. Iemesls bija Krimas tatāru sirojumi. Laui gan Krimas haniste bija Osmaņu impērijas vasale, tomēr Stambulā nekā reaģēt nevēlējās. Un turkiem nebija arī vajadzības, jo līdz šim visas sadursmes ar krieviem bija beigušās vai nu turkiem par labu, vai arī tām nebija nekādu nopietnu seku.
Ķeizarienes Annas valdība bija pilna optimisma. Feldmaršals vācietis Kristofors Minihs (Христофор Антонович Миних) dedzīgi vēlējās kaldināt savu autoritāti ar militārām uzvarām.
Iesākumā organizēja turku cietokšņu Azovas un Očakovas aplenkumus. Nesagaidījis to ieņemšanu, Minihs ar 50 000 vīru lielu karaspēku virzījās uz Krimu. Vācu karavadonim izdevās tas, kas līdz šim nebija izdevies nevienam krievu karavadonim - 1736.gada maija beigās Miniha karaspēks sturmēja un ieņēma Perekopa nocietinājumus, devās iekšā dziļāk Krimas pussalā. Tādejādi krievu armija pirmo reizi nonāca Krimā. Tad tika ieņemta Eipatorija (toreiz Hezleva), Akmošeja un Bahčisaraja.
Tomēr saglabāt iekarojumus Krimā feldmaršals tomēr nespēja. Karagājiens līdz Perekopam un vēlāk pa Krimas stepēm maksāja dārgi. Epidēmiju, pārtikas un ūdens trūkuma dēļ Minihs zaudēja pusi armijas. Tikmēr kaujās krita knapi 2000 vīru. Ta arī rupjās kļūdas karagājiena sagatavošānā gandrīz noveda pie katastrofas.
No Očakovas atkāpās mēra dēļ. Austrija izstājās no kara un krievi Belgradā noslēdza mieru. Krieviem palika tikai Azova.
Ķeizarienes Annas galmā piedāvāja Miniham atkārtot karagājienu uz Krimu tā paša gada rudenī, tomēr feldmaršals atteicās. Vairāk Krimas karagājienu tajā karā nebija.

Krievu-turku karš (1768.-1774.g.) Sākās kārtējais Krievijas un Otomaņu impērijas karš. Neparasti šai karā bija tas, ka Vidusjūrā aktīvi darbojās krievu kara flote. Krievi vēlējās sagrābt zemes Melnās jūras ziemeļu krastā - Krimu un Pieazovu. 
Par kara iemeslu kļuva tā saucamais Baltas incidents. Šim ciemam, kas atradās uz Polijas robežas un piederēja Krimas hanam, uzbruka liela kazaku vienība. Vajājot poļu dumpiniekus, kazaki nogalināja vairākus tatārus, moldāvus un turkus. Pēc tam devās tālāk un nonāca pie Dubosāriem, kuras pārvaldnieks atteicās izdot poļu konfederātus. Tad kazaki nodedzināja pilsētu. Gāja bojā 2000 tatāru, moldāvu un turku.
Stambulā satraucās un izvirzīja uz robežu 20 000 vīru lielu armiju. Krievu sūtnis Obreskovs centās nogudināt asumus, taču nekā - to ieslēdza 7 torņu cietoksnī, kas nozīmēja kara pieteikumu. Turki izvirzīja krieviem ultimātu izvākt karaspēku no Rečas Pospoļitajas, un tas bija galvenais iemesls kādēļ Turcija pieteica karu Krievijai.
No krievu puses karu veda laikam A.Suvorovs. Krievi ieņēma labi nocietināto Izmailas cietoksni (pirmo reizi), ko saskaņā ar miera noteikumiem atdeva turkiem atpakaļ.
Kauja Česmas līcī 1770.gadā. Turku flotes pārspēku 1770.gada jūlija sākumā Česmas līcī sakāva krievu flote, kuru komandēja grāfs Aleksandrs Orlovs (Алексей Орлов), tas par uzvaru saņēma titulu - Česmas kņazs. Kauja ilga 3 dienas, tās rezultātā turkiem vairs nebija Egejas jūras flotes. Tas, savukārt, ļāva krieviem bloķēt Dardaneļus.
1774.gadā turkus sakāva A.Suvorovs kaujā pie Kozludžas.
Kučukas-Kainadžaras miers. Krievija saņēma Kerču un  Jenikali, atdeva atpakaļ turkiem Izmailu. Krimas haniste tika pasludināta neatkarīga no Osmaņu impērijas.
Karadarbība Aizkaukāzā. 1768.-1774.gadu karā karadarbību mēģināja vest arī Aizkaukāzā, lai saistītu turku spēkus. Krievijai šeit bija sabiedrotais - Kartli un Kahetijas ķēniņš Iraklijs II un Imeritijas ķēniņš Zālamans I. Tomēr šis plāns izgāzās. 
1769.gada rudenī pie Iraklija II nonāca krievu kataspēka vienība grāfa Gotlība fon Totlēbena (Готтлоб фон Тотлебен) vadībā. Šis sakšu avantūrists jau daudzus gadus bija krievu dienestā un bija pazīstams ar to, ka Septiņgadu karā komandēja krievu armiju, kas iegāja Berlīnē. Lai gan vācietim bija visai solīda militārā pieredze, tomēr ar diplomātiju viņam veicās mazāk un ar Irakliju II labas attiecības neizveidojās. Lieta tāda, ka gruzīnu ķēniņš bija palīdzējis kādam pulkvedim Čoglokovam (Чоглоков), kas mēģināja nobīdīt pie malas Totlēbenu un pats komandēt krievu karaspēku Gruzijā. Kad šis nodoms izgāzās, Čoglokovs bega pie Iraklija II uz Tifilisu. No turienes viņš rakstīja ziņojumu par Totlēbenu, ka tas vai nu sajucis prātā, vai arī gatavo nodevību. Pašam Totlēbenam radās aizdomas par Iraklija II nodevību, tādēļ ar visu vienību devās prom no Imeretijas, ar to nolikdams Irakliju II visai neapskaužamā stāvoklī. Tomēr viņa armija, lai gan bija stipri vājāka par turku, spēja iemānīt ienaidnieku lamatās un sakaut Aspindzas kaujā, kad turki cēlās pāri Kurai.
Tikmēr Totlēbens ieņēma Kutaisi un aplenca Poti. Tomēr arī ar Zālamanu I neizdevās saskaņot kopdarbību. krievu armija un imeretieši karoja nesaskaņoti. galu galā Pēterpilī nolēma Totlēbenu nomainīt ar ģenerālmajoru Alekseju Suhotinu (Алексей Сухотин). Tas vispār ieskatīja Poti aplenkumu par nevajadzīgu un atkāpās - par to tika izmeklēšanā.
Kamēr notika apstākļu skaidrošana, Katrīna II nonāca pie domām, ka krievu armija Gruzijā nedod nekādu labumu - tikai skandāli ar vietējiem valdniekiem. uzturēšanas izmaksas un masveida dezertēšana. Galu galā 1772.gada pavasarī krievu vienība tika atsaukta.
Krievu kara flotes darbība Vidusjūrā. Tas šai karā bija neparasti, jo krievi pirmo reizi krievu-turku karu vēsturē ieveda Vidusjūrā savu jūras kara floti. No Kronštates uz Vidusjūru tika nosūtītas vairākas eskadras.
1770.gada jūlija sākumā krievu eskadra grāfa Alekseja Orlova  vadībā bija sakāvusi un iznīcinājusi Egejas jūras floti, kas ļāva krieviem bloķēt Dardaneļus. Krievu flotes uzdevums bija ne tikai milit;ari iedarboties uz turkiem, bet arī atbalstīt pretturku sacelšanās. Tādēļ pēc Česmas kaujas krievu kara kuģi turpināja aktīvu darbību Vidusjūras austreņu daļā.
Viena no tādām epizodēm bija Beirūtas bloķēšana 1773.gada vasarā. Drūzu līderis Dahīrs pace''ela sacelšanos pret sultānu un vērsās pēc palīdzības pie krievu flotes komandieriem. Kā atbildi viņš atzina Krievijas impērijas aizbildniecību un bija gatavs karot pret turkiem tik ilgi, kamēr pret tiem karo Krievijas impērija.
1773.gada jūlija beigās krievu eskadra, kas sastāvēja no divām fregatēm un vēl vairākiem kuģiem, pilnīgi bloķēja Beirūtu, neļaujot pievest pārtiku pa jūru. Eskadra gan bija diezgan vāja, galvenie krievu jūras spēki bija pie Grieķijas krastiem. Taču pat tik nelieliem spēkiem turkiem nebija ko likt pretim un krievu flote pilnībā kontrolēja situāciju austreņu Vidusjūrā.
Beirutas aplenkums negāja vienkārši. Pirmo desantu no kuģiem izcēla augustā, tomēr doties uzbrukumā Beirūtai krievi neizlēma stiprā pilsētas garnizona dēļ. Pēc divām nedēļām desantu izcēla atkārtoti. Taču uzbrukuma atkal nesekoja - izceltā vienība apvienojās ar Dahīra spēkiem un blokēja pilsētu arī no sauszemes. Tikai pēc mēneša aplenkuma garnizons kapitulēja un Beirūta nonāca drūzu kontrolē.
Pēc tam krievu eskadra, kas palīdzēja drūziem ieņemt pilsētu, vēl vairākus mēnešus palika pie Sīrijas krastiem, kamēr 1774.gada janvārī nedevās uz Egejas jūru saienoties ar galvenajiem spēkiem.
Krimas haniste tika pievienota Krievijas impērijai 1783.gadā.

Krievu-turku karš (1787.-1791.g.). 1787.gadā sākās kārtējais krievu-turku karš. Turcija nepiekrita tam, ka Krima ir krievu īpašums, kas izraisīja karu. Turcijas mērķis bija izspiest krievus no Krimas un Melnās jūras ziemeļu piekrastes. Būdams britu premjers no 1783.-1801.gadam, Viljams Pits Jaunākais centās izraisīt šo karu. P.Rumjancevs vadīja krievu armiju.
Kinburnas aizsardzība. Vienam no pirmajiem tika uzbrukts Kinburnas cietoksnim, kam bija liela stratēģiska nozīme. Pirmkārt, tas atradās netālu no Očakovas, murā toreiz atradās turki, tādēļ to varēja izmantot kā bāzi uzbrukumam Očakovai. Otrkārt, cietoksnis aizsargāja pieeju Hersonai, kurā toreiz atradās melnās jūras kara flotes būvētava un bāze. Tādejādi krievi saprata cietokšņa nozīmību un to aizsargāt nosūtīja ģenerāli-anšefu A.Suvorovu.
1787.gada 12.oktobrī turku kara kuģi ar desantu uz klāja ieradās pie Kinburnas. A.Suvorovs tobrīd atradās baznīcā, jo bija Pokrova Svētās Dievmātes (Покрова Пресвятой Богородицы) svētki, viņš pavēlēja netraucēt turkiem izsēsties krastā un veikt aplenkuma darbus. Suvorova plāniem bija nepieciešams, lai krastā būtu viss turku desants. Spēki bija visai līdzīgi - ap 5000 turku un ap 4000 krievu. Paša cietokšņa garnizons gan bija tikai 1500 vīru, bet pārējie kā rezerve atradās apmēram 40 km attālumā. 
A.Suvorovs deva pavēli uzbrukt turkiem un šis uzbrukums bija neveiksmīgs - garnizons cvieta lielus zaudējumus un arī pats Suvorovs tika ievainots ar karteču un to gandrīz vai nobeidza janičāri. Suvorovu izglāba musketieris Ivans Novikovs (Иван Новиков).
Tomēr pēc rezervju pienākšanas Suvorovs deva pavēli otro reizi uzbrukt turkiem. Šoreiz tas bija daudz veiksmīgāks - turki tika atspiesti un bija spiesti doties uz kuģiem. Suvorovs vēlreiz tika ievainots.
Uzvara bija pilnīga, turki bija spiesti atteikties no plāniem ieņemt Kinburnu. Suvorovs piemiņai par kauju pie Kinburnas uzcēla Pokrovas Svētās Dievmātes katedrāli. Bet Katrīna II apbalvoja viņu ar augstāko Krievijas impērijas ordeni - Svētā apustuļa Andreja Pirmsauktā ordeni (орден Святого апостола Андрея Первозванного).
1788.gadā - Očakovas aplenkums, šeit tika ievainots M.Kutūzovs.
1789.gada 21.jūlijā (1.aug.) 25 000 lielais krievu un austriešu karaspēks A.Suvorova vadībā sakāva 30 000 lielo Osmanpašā komandēto turku karaspēku pie Fokšaniem (mūsdienu Rumānija). Suvorova divīzija Birladas rajonā piesedza krievu armijas labo spārnu, koncentrējusies uz austreņiem no Dņestras upes, kā arī uzturēja sakarus ar austriešu korpusu (18 000 kareivju), kas atradās Adžudas apkaimē pie Seretas upes. Saņēmuši ziņu par turku armijas izvirzīšanos no Fokšaniem uz ziemeļiem, Suvorovs 7000 kareivju vienības priekšgalā 17.(28.)jūlijā ieradās Adžudā un 19.(30.) jūlijā kopā ar austriešiem pārgāja uzbrukumā. Atspiedis turku avangardu, krievu-austriešu karaspēks uzreiz uzbruka nocietinātām turku pozīcijām pie Fokšaniem un pēc 10 stundu kaujas piespieda tos atkāpties.
1789.gadā krievi sakāva Maksimeni Jakubpašā un saņēma to gūstā (laikam kaujā ie Rimņikas?).
1790.gada 22.decembrī spīdoši ieņēma Izmailas cietoksni (otrā Izmailas ieņemšna), piedalījās šturmā M.Kutuzovs. Izmaila bija ļoti labi nocietināta (labāk kā pirmo reizi) un to aizsargāja stiprs garnizons - ap 40 000 vīru, 200 dižgabalu. Arī komandieris bija visai nopietns - Auduzlu Muhameds pašā. Izmaila nosedza pieeju Donavai, tai bija liela stratēģiskā nozīme. Šī kara laikā krievi vairākkārt pietuvojās Izmailai, taču padarīt neko nevarēja - aplencēju bija mazāk nekā aplenkto. Tādos apstākļos virspavēlnieka kņaza Grigorija Potjomkina (Григорий Потемкин) sūtītie ģenerāļi atbildību uzņemties atteicās.
1790.gada rudenī tika nolemts karaspēku no cietokšņa aizvest ziemošanai, lai gan Izmaila bija vienīgais iemesls kādēļ turki kavējās slēgt mieru - līdz tam laikam Osmaņu impērija bija cietusi vairākas nopietnas sakāves uz sauszemes un jūrā. Tad G.Potjomkins izsauca ģenerāli A.Suvorovu (Суворов), ar kuru tam bija visai saspringtas attiecības. Suvorovs ieradās pie Izmailas. sešās dienās sagatavoja karaspēku uzbrukumam un uzbruka. Cīņa bija smaga, abas puses cieta lielus zaudējumus, bet krievi 22.decembrī ieņēma Izmailu.
1791.gadā kauja pie Mačinas.
Miera līgumu noslēdza 1792.gadā Jasos. Pēc tā noteikumiem Izmaila tika atdota atpakaļ turkiem (jau otro reizi!). Toties Porta apstiprināja, ka Krima ir Krievijas impērijas īpašums, Turcijas nepiekritība šai jautājumā bija izsaukusi karu. Bez tam Krievijas impērija ieguva zemes starp Bugu un Dņestru.

Uzbrukums Korfu salai 1798.gadā (vai tas bija turku karos???).
Admirālis F.Ušakovs komandēja krievu floti, pabeidzot karu ar uzvaru kaujā pie Kaleakrijas 1799.(???)gadā.
1793.gadā ārkārtējais un pilnvarotais sūtnis Konstantinopolē - M.Kutūzovs.

      Krievu-turku karš (1806.-1812.g.). Aleksandra I valdīšanas laiks. Eskadras Adrijas un Egejas jūrās komandēja D.Seņavins. Viņš 1807.gadā arī sakāva turku floti Dardaneļu un Atonas kaujās.
1809.gadā krievu armija jau trešo reizi sturmēja Izmailu, šoreiz kauja nebija ti liela kā 19 gadus agrāk.

      Krievu-turku karš (1828.-1829.g.). Krievu flote bloķēja Dardaneļus 1828.-1829.gadam. Krievi aplenca Anapu un Varnu.

Triumfa arka Kišiņevā. Celta 1840.gadā par godu krievu uzvarai pār turkiem. Arka ir 13 metrus augsta un savulaik tika radīta, lai būtu, kur novietot 6,4 tonnas smago zvanu, kas tika izliets no turkiem savulaik atņemtajiem lielgabaliem.

      Krimas karš (1853.-1854.g.). Krievijai neveiksmīgs, j cieta sakāvi no angļiem un frančiem, kas iesaistījās karā turku pusē.

Krievu-turku karš (1877.-1878.g.). 1877.gadā krievu spēki E.Totlēbena vadībā ielenca turkus Pļevnā. 1878.gadā pēc krievu-turku kara Bulgārija ieguva autonomas kņazistes statusu.
Karadarbība Kaukāzā. Erevānas vienība (Эриванский отряд) sagrāba Bajazetas cietoksni. Pēc tam galvenie ģenerālleitnanta Arzasa Tergukasova (Арзаса Тергукасов) spēki devās dziļāk Turcijas teritorijā. Cietoksnī atstātā krievu garnizona kareivji un virsnieki bijapārsteigti par veselas turku armijas ierašanos, tomēr visai varonīgi aizsargāja Bajazetas cietoksni (par to krievi sarkastījuši literatūru un tagad uzņēmuši arī seriālu). Garnizons atsita turku uzbrukumus 3 nedēļas no 18.jūnija. Galvenā cietokšņa aizstāvju problēma bija ūdens un pārtikas trūkums,garnizons nebija gatavs ilgstošam aplenkumam. Skaitliskais pārsvars reģionā bija turku pusē, arī vēl pēc Tergukasova uzbrukuma. Tomēr turki šeit izmantoja neregulāras militārās vienības, kas daļēji kompensēja skaitlisko pārākumu.
tergukasovakomandētāsvienībasreids turku teritorijas dziļumos nebija visai veiksmīgs. Tas gan bija ticis vistālāk, tomērlielo zaudējumu dēļ tika nolemts uzbrukumu izbeigt un atkāpties. Tergukasovs zināja par Bajazetas cietokšņa aizstāvju bēdīgo stāvokli, tomēr uzreiz doties tiem palīgā nevarēja - viņa vienībā ija daudz ievainoto. Tikai tad, kad viņa vienība bija atgriezusies Krievijas impērijas teritorijā un savesta kārtībā, viņšdevās palīgā cietokšņa aizstāvjiem. 1877.gada 10.jūlijā turki pārtrauca aplenkumu pēc Arzasa Tergukasova Erevānas vienības uzbrukuma. 
Pēc aplenkuma izbeigšanās Erevānas vienība kopāar Bajazetas cietokšņa garnizonu atkāpās. Militāri cietoksnim vairs nebija lielas nozīmes, tomēr aizsardzība nebija veta, jo tā saistīja lielus turku spēkus, kuriem bija jānogriež ceļš Tergukasova vienībai. Bajazetas neatlaidīgā aizstāvēšana arī kavēja turkiem iebrukt Krievijas impērijas teritorijā, tāds drauds bija pilnīgi reāls. Tā kā visi spēki bija iesaistīti karā ar Turciju, tad auzstāvēt impērijas teritoriju nebija kam. 

      I Pasaules karā. N.Judeničs kā Kaukāza frontes virspavēlnieks 1916.gadā realizēja veiksmīgās Erzurumas un Trabzonas operācijas.

Saites.
Osmaņu impērija.
Krievijas impērija.