Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ķīniešu kalendārs

Ķīniešu kalendārs ir ārkārtīgi sens. Dažas no ziņām vedina domāt, ka tam, iespējams, varētu būt pat 16 000 gadu. katrā ziņā tā pirmsākumi zūd leģendāro ķēniņu laikos.

Ķīniešu tradicionālais kalendārs ir lunisolārs. Tā pamatā ir Mēness cikli, tomēr tas tiek koriģēts arī atbilstoši Saules ciklam, pieliekot vienu papildus mēnesi katrā piektajā gadā. Atsevišķi svētki, piemēram, ziemas saulgrieži, tiek svinēti saskaņā ar Saules ciklu.

Populārākajā versijā gadus ķīniešu kalendārā pieņemts skaitīt kopš pirmā leģendārā Dzeltenā imperatora - Huandi valdīšanas laika. Tas ir neskaidrs un tiek lēsts laikā no 2698.-2599.g.pmē. Vairumā gadījumu par atskaites gadu tiek pieņemts uzskatīt 2637.g.pmē.
Tomēr ir vēsturnieki un citi speciālisti, kas šo gadu uzskata par kļūdainu (tā tas patiesi varētu būt!) un skaita laiku no 2698.g.pmē.
Trešā, vismazāk izplatītā sistēma - tā kā ķīniešu lunisolārais kalendārs galīgi sakārtots ticis 104.g.pmē. (vēlāk vēl būtiski pielabots XVII gs.), laiks tiek skaitīts no šā brīža.
Bez tam pastāv vēl nelāga tradīcija laika skaitīšanu pielāgot dažādiem vēsturiski valdījušajiem imperatoriem.

Rietumu laika skaitīšanas sistēmu, t.i. - Gregora kalendāru, Ķīnā ieviesa 1912.gada 1.janvārī, pateicoties Suņam Jatseņam (1881.-1936.g.). S.Jatseņs šim jautājuma pievērsās uzreiz pēc Bokseru dumpja apspiešanas pašā XX gs. sākumā. viņš aktīvi aicināja pāriet no kalendāra, kas simbolizē asiņainu režīmu, uz laika skaitīšanas sistēmu, ko izmanto visa civilizētā pasaule. Tomēr, tā kā ķīnieši nebija neko jaukās domās par rietumniekiem un viņu politiku, plašās masās kalendārs tā arī neiegāja.

S.Jatseņs nelikās mierā un 1928.gada oktobrī pieņemtā Ķīnas Republikas konstitūcija paredzēja arī pilnīgu pāreju uz Gregora kalendāru., par pirmo kalendāra gadu nosakot 1912. - no tā sākās republikas laika skaitīšana.

Mao Dzeduna komunisti, kas nāca pie varas 1949.gada 1.oktobrī, turpināja lietot Gregora kalendāru, taču pieņēma Rietumu gadu skaitīšanu.

Avoti: "Juaņu vēsture." Tās 2.daļā.

Saites.
Senā Ķīna.
Ķīnieši.