Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Senā Ķīna

Sena civilizācija mūsdienu Ķīnas teritorijā.

Pirmsākumi. Centrālās Ķīnas teritorijā Jučanjanas alā pašlaik uzieti senākie keramikas trauki pasaulē - 18 000 gadu seni (iepriekš par tādiem tika uzskatīti Dzemonu kultūras māla trauki no Japānas). Tāpat Ķīnā tai pašā Jučanjanas alā uzieti senākā domestificētie rīsi.
Kā galvenā ķīniešu civilizācijas kodola veidotāja tiek uzlūkota tā dēvētā Jangšao kultūra, kas pazīstama ar tās savdabīgo, rakstiem rotāto sarkano keramiku. Tā veidojusies Dzeltenās upes vidējo krāču rajonā. Kultūras senākās pēdas atrastas lielākoties Šangsi provincē, taču vēlāk tā izplatījusies pa visu mūsdienu Ķīnas teritoriju.
Saskaņā ar tradicionālo, vēsturnieku apziņā dziļi iesakņojušos uzskatu, senās Ķīnas civilizācija radās centrālajos līdzenumos mūsdienu Šansi provinces dienvidos un Henaņas provincē laikā no II gadu tūkstoša p.m.ē. vidus līdz tā beigām. Tomēr Šimao pilsētas drupu arheoloģiskā izpēte liecina, ka šis, tradicionāli par perifēriju uzlūkotais reģions Lēsas plakankalnē, iespējams, bija pat īstais senās Ķīnas šūpulis. Pētījumi pierādījuši, ka virkne simbolu, kurus parasti asociēja ar centrālajos līdzenumos uzplaukušo bronzas laikmeta kultūru, patiesībā ir radušies daudz senāk Šimao pilsētā. Atzīmējams arī, ka atšķirībā no centrālo līdzenumu pilsētu arhitektūras, kurā dominēja no blietētas zemes celtas būves, Šimao monumentu celtniecībā galvenokārt izmantots akmens.

Kari ar Tjurku kaganātu. Tjurku kaganāta Muhankagans (553.-572.g.) padarīja no Tjurku kaganāta atkarīgas Čžou un Czi valstiņas Ziemeļķīnā.

Čungu (Chunqiu) periods (771.–476.g.pmē.).

Minu dinastijas periods (1368.–1644.g.).

Raksti.
Seši interesanti jautājumi par Senās Ķīnas vēsturi.
Ķīnā atrod pasaulē senākos māla traukus.

Saites.
Ķīnieši.
Ķīna.