Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ķīna

Valsts Austrumāzijā.
Galvaspilsēta - Pekina.

Tūristam. Lai gan Ķīna ir vienota valsts, tomēr dažādu reģionu apmeklēšanai ārzemniekiem vajadzīgas atsevišķas vīzas. Lai otrreiz apmeklētu Pekinu, nepieciešama daudzkārtējā Ķīnas vīza.

Nosaukums. Ķīnieši paši savu apdzīvoto zemi sauca par "Vidus Impēriju" (Čžungo), no kā eiropieši darinājuši savu Ķīnas nosaukumu.

Vēsture.
Senās Ķīnas vēsture - šeit.
Bokseru sacelšanās (1898.-1900.g.). To apspieda 8 ārvalstu veidota militāra Alianse, ieņemtot Pekinu 1900.gada sākumā.
Učaņas sacelšanās. Viss sākās ar stihisku sacelšanos vienā no artilērijas daļām 1911.gada septembrī. Kareivji atteicās pakļauties virsniekiem. Dumpis gan tika apspiests, taču gatavošanās nīstās mandžūru Ciņu dinastijas gāšanai turpinājās.
Sacelšanās Czjansja pagastā (viens no Ķīnas centrālajiem rajoniem) bija nolikta uz 1911.gada 16.oktobri. Tomēr par to tapa zināms varas iestādēm, kas sāka sazvērnieku arestus. Ar revolucionāriem izrēķinājās faktiski bez jebkādas izmeklēšanas, gandrīz vai aizturēšanas vietā. Tomēr ar represijām neizdevās novērst sacelšanos. 10.oktobrī sacēlās sapieru bataljona kareivji, tiem pievienojās divi kājnieku pulki un atilērijas divizions. Sacēlušies burtiski dažās stundās visu Czjansju pagastu, bet pēc tam pārņēma arī tā saucamo "Uhaņas trijpilsētu," kuras iedzīvotāji ar entuziasmu uzņēma sacelšanos. Tā sākās Učanas sacelšanās, no kuras cēlās un izvērsās Siņhajas revolūcija.
Jaunā vara pasludināja Ķīnu par republiku. Sacēlušies par atsvabināšanās zīmi no mandžūru jūga grieza bizes, kas bija valdošās kārtas atšķirības zīme. Valdošās dinastijas nepopularitāte bija tik liela, ka tās sūtītais karaspēks pārgāja dumpinieku pusē. Jaunā valdība kā pirmo nosūtīja notas ārzemju pārstāvniecībām ar paziņojumu, ka tā neatzīst Ciņu dinastijas noslēgtos nelīdztiesīgos līgumus.
Siņhajas revolūcija (1911.-1913.g.). Revolūcijas rezultātā Cinu dinastija tika gāzta - pēdējais imperators Pi U oficiāli atteicās no troņa 1912.gada 12.februārī.
Impērija krita vēl pēc pusotra gada. Uzvarētāji tūdaļ sāka savstarpēju cīņu par varu un tā vilkās vairākas desmitgades.
Ķīnas komunistiskās partijas rašanās. 1921.gada jūlijā kādā necilā ēkā Šanhajā kopā sanāca ducis kreisi noskaņotu ķīniešu un nolēma dibināt komunistisko partiju Ķīnā. Pēc imperatora gāšanās valstī valdīja jukas. Pēc dažām dienām jaunos komunistus no viņu štāba padzina kāda vietējā karavadoņa kaujinieki un  partijas dibināšanas kongress un nākamās sapulces notika uz baržas upē.
1931.gadā pēc divu gadu ilga sausuma perioda Ķīnā sākās spēcīgas sniega vētras, lietavas un augsta ciklonu aktivitāte. Tā izraisīja Jandzi un Huanhes upju pārplūšanu. Lēš, ka upuru skaits šajā katastrofā ir no 2,5 līdz 3,7 miljoniem, tostarp arī cilvēki, kas pēc tam mira bada un dažādu slimību dēļ. Plūdi iznīcināja labību, bet piesārņotais ūdens atnesa dažādas infekcijas slimības. Visvairāk cieta Uhaņa, rosīgā metropole Jandzi vidienē, kad sabruka aizsprosti, kas apņēma pilsētu. Aizturētais ūdens šausminošā ātrumā ieplūda pilsētā, noslaukot visu savā ceļā. Pēc šī notikuma Ķīnas valdība izveidoja efektīvu katastrofu pārvaldības sistēmu. 
Komunistu nākšana pie varas (1949.g.). Pēc komunistu nākšanas pie varas par partijas dibināšanas dienu tika pasludināts 1.jūlijs. Komunisti proklomēja Ķīnas Tautas republiku.
1958.gadā ķīnieši nogalināja 1,96 miljardus zvirbuļu, tā pret viņiem cīnoties kā pret lauksaimniecības kaitēkļiem.
1958.-1960.gados Ķīnā izcēlās bads, kā iemesls bija Mao "Lielā lēciena" politika.
1966.gadā Mao uzsāka tā saucamo Kultūras revolūciju, kas izraisīja 10 gadu ilgu haosu.
1978.gada 18.decembrī Ķīnas KP vadība deva zaļo gaismu toreizējā valsts vadītāja Dena Sjaopina idejai radikāli mainīt ekonomiku, pielāgojot to brīvā tirgus principiem. Ķīna atteicās no Mao Dzeduna ievestās kolektivizācijas politikas, kas bija padarījusi lielo valsti par vienu no nabadzīgākajām pasaulē. Tautsaimniecību pārveidoja reformējot lauksaimniecību, liberalizējot privāto sektoru, modernizējot rūpniecību un ļaujot ienākt ārvalstu uzņēmumiem.
Pēc padomju-ķīniešu spēku kopīgi apspiestās uiguru sacelšanās (1933.-1934.g.) uz Ķīnu tika nosūtīti padomju militārie padomnieki, kuru vidū bija arī nākamais maršals Pāvels Ribalko (Павел Рыбалко). 
Jasmīnu revolūcija (2011.g.). Pavisam īsa un neveiksmīga.
Pēdējās desmitgadēs Ķīna piedzīvojusi lielus ekonomiskās izaugsmes tempus, miljoniem ķīniešu izkļuva no nabadzības. Laika posmā no 1980. līdz 2017.gadam Ķīnas IKP pieauga 42 reizes no 305 miljardiem līdz 12,7 triljoniem dolāru. Pašlaik Ķīnā dzīvo visvairāk miljardieru - 620. Bag;atākais no tiem ir e-tirdzniecības milža "Alibaba" dibinātājs Džeks Ma, kura kopējo bagātību lēš uz 39 miljardiem ASV dolāru.
Pēdējā laikā ekonomiskā izaugsme ir palēninājusies. To vēl vairāk apdraud tirdzniecības karš ar ASV.
Sji Dziņpiņa valdīšana (). Uzskata, ka Dziņpiņš savās rokās koncentrējis lielāko varu kopš Mao Dzeduna laikiem.
Tika pieņemts lēmums par vērienīga strīdus teritorijas Dienvidķīnas jūrā plāna īstenošanu. Rietumvalstīsšis plāns tika nodēvēts par Lielo Ķīnas smilšu mūri (2015.g. ASV Klusā okeāna flotes komandiera admirāļa Hārvija Harisa pirmo reizi izteiksts apzīmējums).
Ķīnā ieviests autoritārisms. Vēsturē tas izpaužas kā "vēsturiskais nihilisms" - mēģinājumi atsaukties uz vēsturiskiem notikumiem, lai apstrīdētu ĶKP noteicošo lomu, varas iestādes cenšas noklusēt un cenzēt nepatīkamus vēstures notikumus. Ķīnas Sociālo zinātņu akadēmijā izveidota īpaša vēsturnieku grupa, kas uzspodrina KP vēsturi un dzēš nepievilcīgās epizodes. 2021.gadā izveidota īpaša tālruņa līnija, pa kuru var ziņot par "nihilistiem" varas iestādēm.

Ķīnas teritoriālās pretenzijas Krievijai. Tās radušās II Opija kara rezultātā, kad Krimas karā sakautā Krievijas impērija attiecībā pret Ķīnu abos Opija karos darbojās kā Rietumvalstu sabiedrotā, kopā ar tām izlaupot politiski un militāri vājo Ķīnu.
II Opija kara beigās, pakļaujoties krievu sūtņa Ignatjeva spiedienam, kas apsolīja apturēt angļu-franču karaspēka laupīšanas Pekinā, Ķīnas imperators Huns piekrita parakstīt pazemojošu mieru ar Angliju un Franciju, pie tam samaksājot Krievijas impērijai ar milzīgām teritorijām.
Laikā no 1858.-1915.gadam ar tiešas militāras šantāžas draudiem Cinu dinastija atdeva Krievijas impērijai ap 1,5 miljoniem kvadrātkilometru teritorijas. Kopā tika noslēgti vairāki līgumi, katrs no tiem nodeva zemes Krievijai. Kopš tā laika ķīnieši mēdz saukt šīs zemes par "zaudētajām teritorijām," šodien min pat 10 miljonus kvadrātkilometru.
2004.gadā Putina režīms piekāpās un atdeva Ķīnai Damaņas salu (остров Даманский), kur robežkonfliktā tika nogalināti 58 padomju robežsargi. 2005.gadā Krievija un Ķina veica robežas demarkāciju. Tās ietvaros tika sadalītas salas Amūras upē, par kurām pastāvēja ilgstošs robežstrīds. Krievija Ķīnai nodeva dažas no salām.Ķīnieši paziņoja, ka robežstrīdi esot izsmelti, tomēr jau 2012.gadā izvirzīja jaunas pretenzijas - šoreiz Altajā. Domājams, ka Ķīna ar laiku izvirzīs pretenzijas arī uz Tuvu, Vladivostoku un Sahalīnu.

Iedzīvotāji.
      Ķīnieši.
      Dongi.
Dzjansu province.
      Dungani. Lielākā to daļa.
      Džuani. 11,5 miljoni, Ķīnas dienvidos.
      Mjao. Dzjansu province.
      Uiguri.
      Tibetieši.
      Evenki
- ap 6000 (arī tuvu radnieciskie oročoni - 3000).

Administratīvais iedalījums - 22 provinces un  5 autnomie rajoni, kā arī īpaša administratīvā teritorija Honkonga no 1997.gada.
      Anhoja.
      Cinhaja.
      Dzjansi.
      Džilina.
      Džedzjana.

      Fudzjana.
      Gansu.
      Girina.
      Guanduna.
      Guidžova.
      Hebeja.
      Heilongdžanga. 

      Henaņa.
      Hubeja.
      Hunaņa.
      Junnana. 
 
      Ļaonina.
      Sičuana.
      Šanduņa.
      Šansi.
      Šensi.
Ciņ Šihuana kapene, daļēji Lielais Ķīnas mūris.
      Taivāna. Atsevišķa salu valsts, ko kontinentālā Ķīna spītīgi turpina uzskatīt par savējo teritoriju.

      Iekšējās Mongolijas AR.
      Huansi Džuanu AR.
Niedru flautas ala.
      Ninsjas Hueju AR. Lielais Ķīnas mūris, daļēji.
      Siņdzjanas-Uiguru AR. Ķīnas okupētā Austrumturkestānas teritorija ar uiguru iedzīvotāju vairākumu.
      Tibetas AR. Patlaban Ķīnas okupēta.

4 Ķīnas pilsētas veido atsevišķas, provincēs neietilpstošas muinicipalitātes - PekinaČonkvinga, Šanhaja un Tiandžina.

      Honkonga. Īpaša administratīvā teritorija kopš 1997.gada.

Guandži province. Dienvidu un rieteņu daļas ir vienas no noslēpumainākajiem un skaistākajiem planētas nostūriem. Akmens mežs, pazemes caurumi, lidojošas salas mākoņu jūrā, logi uz debesīm, pazemes lotosu dīķi, Ķīnas Lielais kanjons, Drakona pils, Āzijas krāšņākais ūdens aizkars udc.

Lidžanga. 
      Vecpilsēta. Gluži kā Pekina viduslaikos.
      Melnā pūķa dīķis. Fonā slavenais kalns un viena no Ķīnas vizītkartēm - Jade Dragon Snow Mountain. Šis skats rotā neskaitāmas Ķīnas pastkartes un gleznas.
      Lecošā tīģera aiza. Jandzi upe izgrauzusi dziļāko aizu uz planētas (kā tad Kolkas kanjons Peru?). 
      Baishutai. Travertīna trases. 
      Šangrila. Tibetiešu apdzīvota pilsētiņa, ko ķīnieši sasaistījuši ar Šangrilas leģendu.
      Ganden Sumtseling. Viens no nozīmīgākajiem tibetiešu klosteriem ārpus Tibetas teritorijas. Tiek dēvēts par Mazo Potalu dēļ līdzības ar dalailamas pili Lasā.
      Pudacuo nacionālais parks. Dzidri ezeri starp jaku ganībām.
      Kunmiņas akmens mežs. Dabas brīnums. 
      Lingyun. Ķīnas skaistākā tējas plantācija.
      Leye-Fengshan ģeoparks. Pavisam nesen atklāta brīnumzeme ar unikāliem karsta veidojumiem. 
      Dashiwei Skyhole. Vairāk kā 600 m dziļš ovālas formas caurums pazemē, kur valda aizvēsturiska pasaule.
      Poksinas pazemes upe. Izbrauciens ar laivu. tajā atveras 5 Sanmentai karsta logi - unikāli dabas veidojumi.
      Shegendong. Klinšu arka-pasāža.
      Lotosa ala. Ala ar pasaulē lielāko lotosa akmeņu koncentrāciju.
      Builiu upe. Izbrauciena ar laivu.      
      Pasaku tilts. Lielākā klinšu arka pasaulē.
      Baimo pazemes valstība. Jāņtārpiņu uguntiņas.
      Quyang ezers.
      Jiuzhou paviljons.
      Zosu avoti.
Ķīnas lauku ainava.
      Tonglingas kanjons un ūdenskritums. Augstākais Āzijā.
      Mingshi upe. Gleznaina kaļķakmens klinšu ieskauta upe, ko salīdzina ar slaveno, bet tūristu masu pārņemto  Lī upi pie Guiliņas.
      Detian ūdenskritums. Āzijas lielākais un skaistākais ūdenskritums, kas pasakainā vietā gāžas no 70 m augstas klints 200 m platumā.
      Tjaņmeņa kalni. Masīvs caurums klints sienā. Uz Debesu vārtiem ved pasaulē garākā gaisa tramvaja līnija. Pārsteidzošs 99 serpentīnu ceļš un beigās 999 pakāpienu trepes uz debesīm.

Junaņas province. Krāsaina.
      Zhangjiajie apvidus. Tam pasaulē nav analoga. Te paceļas tūkstošiem smailu un garu klinšu pīlāru, kas pārsteidz ar saviem izmēriem - sasniedz pat 370 m augstumu.
       Klinšu kolonnu mežs. Tas mākoņu jūrā rada ilūziju, it kā lidotu klinšu salas. Tas iedvesmojis režisoru kameronu radīt mistisko planētu Pandoru filmā "Avatārs."

Čunciņa.
      Trīs dabas tiltu ģeoparks. (Three Natural Bridges) Viena no Ķīnas dabas pērlēm, kur pazemes upe izgrauzusi masīvus tiltus, šaurus kanjonus, aizas un alas.  

Janczi upe. Garākā Ķīnas un Āzijas upe.

Siaņa. Senā Ķīnas galvaspilsēta un Lielā Zīda ceļa sākumpunkts.
Huaquin karstie avoti. Laikam Siaņas tuvumā.

Huašana (Hua Shan) kalns. Mistiska svētvieta, kur tiekas majestātiskas klintis, vēsturiskas svētnīcas,romantika un senas leģendas.
Longmena budistu alu svētnīca. Tajā ir vairāk nekā 100 000 klintīs cirstu Budas statuju un reljefu.
Šaoliņa klosteris. Kungfū demonstrējumi.

Maiji kalns. (Maijishan) Šajā savdabīgas formas kalnā pirms 1600 gadiem klintīs izkaltas tūkstošiem statuju, svētnīcu un reljefu. Slavens tieši ar savām māla figūrām.
Trīs  aizas. Huanhē upes veidojums. Tām ir stāvas sienas un groteskas virsotnes - Bingling, Liujiaxia, Yanguoxia.
Labrangas klosteris. Dzelteno cepuru sektas klosteris, kas ir viens no 6 nozīmīgākajiem tibetiešu klosteriem pasaulē. Lūgšanu dzirnas 3 km garumā un vairāki desmiti tūkstošu statuju, kas veidotas no zelta. sudraba, vara, ziloņkaula, nefrīta, kristāla un sandalkoka.
Sangke. Tipiskas Tibetas prēriju ainavas.
Binglingas grotas. Sauktas arī par  Tūkstoš Budu alām, tas ir viens no ķīniešu amatnieku un akmeņkaļu lielākajiem sasniegumiem. Kopš 420.gada tie 12 gadsimtu laikā šajā gleznainajā vietā izkaluši 183 alu svētnīcas un gabndrīz 800 klinšu statujas. No tām 27 m augstais Maitreijas Buda ir viena no lielākajām un vecākajām Ķīnā. 

Lielais Ķīnas mūris. Grandioza aizsargceltne.

Mogao grotas un klinšu svētnīca. Dēvētas par Zīda ceļa "mirdzošo pērli," svētnīca tiek uzskatīta par budisma kultūras etalonu pasaules mākslā - lielākoties savu vērtīgo un krāsaino fresku dēļ. Pirmās alas šeit tika izraktas 366.gadā meditācijai un dievkalpojumiem. Šīs ir pazīstamākās no ķīniešu budistu grotām, bet to administrācija lēmusi, ka dienā svētvietu drīkst apmeklēt, maksimums 6000 cilvēku (karstajā sezonā atsevišķās dienās – 10 000).
Biļetes tempļu apmeklējumam jāiegādājas savlaicīgi. Alās atrodami daži no budistu mākslas labākajiem paraugiem. 1987.gadā alas iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Ķīnas Gobi tuksnesis. 
      Mēness avots.
      Dziedošo kāpu kalni.
Pusloka formas baseins Gobi tuksnesī, kas veiksmīgi paslēpies starp augstām kāpām, kas vējā dūdo.
      Yumenguan pāreja. Antīki vārti uz Ķīnu un sargpostenis, caur kuru veda galvenais Zīda ceļa atzars uz Ķīnu. 

Yadan Landform ģeoparks. Smilšu līdzenums, kas noklāts ar dīvainiem smilšakmens klinšu veidojumiem, kuros ķīnieši saskatījuši dažādus tēlus un dzīvniekus, attiecīgi piešķirot tiem nosaukumus.

Guijana. Šeit izveidota Ķīnas NLO pētīšanas bāze. 1994.gadā šeit tika nopļauti 27 ha priežu meža ar akurāti sakārtotām skujām.

Vudžena jeb vienkārši Vu – „tumšā”.
Sudžou. Kanālu pilsēta, Ķīnas "venēcija."
Luzhi. Antīks ūdens ciemats ar nebeidzamiem kanāliem un tiltiņiem.

Czjansu province.
Ķīnā atrasts viens no senākajiem Jēzus Kristus piedzimšanas attēliem. Akmenī izgrebtie Kristus piedzimšanas attēli atrasti vienā no kapličām Ķīnas austrumu provincē Czjansu. Arheologi noskaidroja, ka kapliča veidota Hana dinastijas laikā, starp 25. un 220.gadu. Attēlos ir arī pasaules radīšanas ainas un apustuļu ceļojumi. Šis atradums liecina, ka kristietība Ķīnā bija izplatītā jau pirmajā gadsimtā pēc Kristus dzimšanas.

Guidunas province.
      Guandžova.
 Provinces administratīvais centrs. Tās tuvumā Varavīksnes kalni.

Hančžou. Senākais nosaukums - Linjaņa. 1200.gadā tajā dzīvoja miljons iedzīvotāju. Līdz mongoļu iebrukumam tā bija Dienvidu Sun dinastijas galvaspilsēta ar lielāko iedzīvotāju daudzumu pasaulē. Tagad pilsēta pazīstama ar savām tējas plantācijām un dabas skaistumiem - pazīstamākais no tiem ir Sihu (Rieteņu) ezers. 

Šizihes apmetne. Šai Ķīnas akmens laikmeta apmetnē pie Dzeltenās upes atrastie graudberži un to virsmas padziļinājumos saglabājušās cietes un graudu paliekas pierāda graudzāļu apstrādi un lietošanu uzturā pirms 23 000 gadiem.

Gebihes alu sistēma. Ķīna. Tās sastāvā ir Miao grota, kas mēdz tikt minēta arī kā lielākā pasaulē (kā tad Sondongas ala Vjetnamā?). 

Pasaku tilts. (Xianren) Tiek uzskatīts par garāko, dabiski izveidojušos tiltu pasaulē. Tas cilvēku redzeslokā nav nemaz tik sen – tiltu kāds jomas speciālists nejauši atklājis 2009.gadā ar Google Earth palīdzību. Pats tilts ir aptuveni 120 metrus garš, apsteidzot visus savus konkurentus citur pasaulē. Piekļuve tam ir sarežģīta - piekļūt var vien pa upi, kas to laika gaitā izveidojusi, tāpēc sarežģīto apstākļu dēļ tūristu straumes uz šo unikālo vietu nemaz tā neplūst.

Žo jeb Žomu. Mistiska/okulta vieta.
Inčžou. Mistiska/okulta vieta.
Kunluņa kalns. Mistiska/okulta vieta Ķīnas rieteņos, taču laikam tai nav konkrēta ģeogrāfiska vieta.
Penlaja sala. (Penlaido) Mistiska/okulta vieta, vieta nezināma.
Hansu alu klosteri. Mistiska/okulta vieta.
Duņhuana alu klosteri. Mistiska/okulta vieta.
Tjaišaņa kalns. "Lielais austrumu kalns." Leģendāra vieta.
Nāves aiza. Vieta Ķīnā, ko saista ar cilvēku pazušanām.
Tjanči ezers.
Jaņčž
as akmenslauztuves. 15 km no Nankinas, lielākie megalītiskie bloki pasaulē.

Bama. Neliels ciemats Ķīnas dienvidos, kura apkārtnē fiksēta vislielākā ilgdzīvotāju koncentrācija pasaulē (mēra vecumu virs 100 gadiem). Uz 220 000 cilvēku tur ir 58 ilgdzīvotāji.

Saites.
Ķīnieši.