Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Kazahija

Pasaulē lielākā valsts, kurai nav izejas uz jūru, atrodas Centrālāzijā un ir 9.lielākā valsts pēc platības.

Galvaspilsēta - Astana.
Nauda. Kazahijas tengas. Uz 10 000 banknotes attēlota prezidenta rezidence Ak Orda.

Iedzīvotāji. 17,5 miljoni - kazahi, krievi (40% sabrūkot PSRS, >18% 2019.gadā), dungani (ap 60 000), citas.
Platība. 2 717 300 kvkm.

Kazahija ir bagāta ar derīgajiem izrakteņiem. Tā ieņem pirmo vietu pasaulē pēc cinka, volframa un barīta, otro - pēc sudraba, svina un hroma, trešo - pēc vara un fluorīdu rezervēm.

Vēsture. Patlaban vecākās zināmās liecības par zirgu domestifikāciju uzietas tieši Kazahijā, lasīt šeit.
Viedais Abulaihans par savu rezidenci izvēlējās Petropavlovsku (Петропавловск), lai tā iezīmētu kazahu zemju ziemeļu robežu. Vēl vairāk uz ziemeļiem atradās Tjumeņa, kas kazahu vai tatāru valodā nozīmē "zemieni."
XVIII gs. iepriekš vienotā Kazahijas haniste sadalījās trijās daļās - Jaunākā, Vidējā un Vecākā žuzā. Jaunākais žuzs robežojās ar Krievijas impēriju un mijās precēm ar krievu tirgoņiem. Vienlaikus kazahiem nācās nikni cīnīties ar Džungārijas hanisti.
Jaunākā žuza valdnieks Abulhaīrs 1726.gadā nosūtīja uz Pēterpili sūtniecību ar lūgumu kļūt par impērijas pavalstnieku. hanam gan maz interesēja krievijas pavalstniecība kā tāda, jo viņš vēlējās sasniegt pats savus mērķus - viņš uzskatīja, ka līdz ar šo politisko aktu, viņam un viņa pēcnācējiem būs nostiprinātas tiesības uz visu kazahijas teritoriju, ne tikai uz daļu, kā tagad. 
Pēterpilī nesteidzās atbalstīt Abulhaīru un 1726.gada sūtniecība atgriezās tukšā. Toreizējiem Krievijas ierēdņiem daudz vairāk interesēja savstarpējās intrigas nevis plašās Kazahijas stepes. Tomēr Abulhaīrs nepadevās un 1730.gadā nosūtīja otru sūtniecību. Tobrīd par ķeizarieni jau bija kļuvusi Anna un šī sūtniecība tika pieņemta jau manāmi laipnāk.
Abulhaīrs bija talantīgs karavadonis. Galu galā 1730.gadā viņš pilnīgi sagrāva džungārus un tā likvidēja galveno ārējo apdraudējumu. Tomēr daudz bīstamākas izrādījās iekšējās nesaskaņas. Pirms galvenās oifensīvas citu žuzu valdnieki Abulhaīram apsolīja, ka uzvaras gadījumā pār džungāriem viņš tiks kronēts par visas Kazahijas ķēniņu. Tomēr solījums netika pildīts. Tā Jaunākā žuza valdniekam parādījās papildus motīvs sakariem ar Krievijas impēriju.
1731.gada oktobrī Jaunākā un Vidējā žuzu dzimtas zvērēja uzticību krievu ķeizarienei Annai. Ar šo brīdi sākās Kazahijas pievienošana Krievijas impērijai. Tomēr Pēterpilī ne pārāk ātri nonāca pie tāda lēmuma. Pēc zvēresta savstarpējā cīņa turpinājās. Galu galā Abulhaīrs 1748.gadā gāja bojā kaujā ar Vidējā žuza hanu Baraku, kas bija pretinieks vienotībai ar Krieviju.
Pēc diviem gadiem Abulhaīra vecākais dēls Nurals noindēja Baraku un atsāka kazahu politiku orientēt uz Krieviju.
1860.gadā Kokandas hana Hudojāra sūtītās kokandiešu vienības cieta sakāvi no krieviem pie Vernijas, kā rezultātā kokandieši zaudēja iespēju pakļaut Dienvidkazahijas un Kirgīzijas teritorijas.
Kazahi partijas "Alaš" līderiem izdevās pie Ļeņina aizstāvēt Kazahijas ziemeļu un arī citas robežas. Tiesa gan, jau pēc Ļeņina valdīšanas no Kazahijas tika atdalīts Orenburgas apgabals, lai gan Orenburga bija pirmā Padomju Kazahijas galvaspilsēta. Kā uzskata vēsturnieki, tāda lēmuma mērķis bija radīt "koridoru" starp kazahiem un tiem radniecīgajām tjurku izcelsmes tautām - tatāriem, baškīriem un čuvašiem.
Ņ.Hruščovs apvienoja piecus Kazahijas apgabalus Ceļinas novadā (Целинный край) ar mērķi vēlāk to nodot Krievijai. Šā nodoma realizāciju izjauca toreizējais Kazahijas PSR Ministru padomes priekšsēdētājs Žumabeks Tašenovs, kas asi uzstājās pret Hruščova plāniem paziņojot, ka viņš pārkāpj toreizējo PSRS konstitūciju, draudēja arī sūdzēties starptautiskās organizācijās.
1991.gada 21.decembrī rika pieņemta Almaatas deklarācija, saskaņā ar kuru tika apstiprināts PSRS sabrukums. Almaatā pie Belovežas vienošanās pievienojās vēl 8 bijušās PSRS padomju republikas, starp kurām nebija Lietuvas. Latvijas, Igaunijas un Gruzijas.
Kazahija pēdējā pasludināja savu neatkarību - tikai 1991.gada 16.decembrī, kas pat vēl pēc PSRS sabrukuma iestājās par kopējas rubļa zonas, apvienotu bruņoto spēku un kopējas robežsardzes saglabāšanu. 
Bija Kazahijas PSR KP 1.sekretārs no 1990.gada Nursultans Nazarbājevs, kā „Tēvzemes partijas” kandidāts uzvarējis visās prezidenta vēlēšanas kopš 1989.gada.
Redzot PSRS sabrukuma procesu, čeka sāka veidot rezidentūras bijušajās koloniālajās teritorijās. Par savu rezidentūru Kazahijā čekisti izvēlējās Akežānu Kažeheldīnu (Акежана Кажегельдин) - ambiciozu, labi izglītotu, darbos pārbaudītu čekistu. A.Kažeheldīnu gatavoja Nazarbājeva aizvietošanai, viņš bija orientēts uz promaskaviskā politiskā spārna izveidošanu Kazahijā. Ir versija, ka 1989.gadā viņu pārveda "dziļā seguma" režīmā un vinš atgriezās dzimtenē. Tieši tad arī Kazahijā uzradās talantīgais PR speciālists Igors Poberežskis (Игорь Побережский), kas varētu būt bijis saistīts ar Čeku (tā pieņem kazahu opozicionāri). Kopumā operācija realizējās labi - 1991.gadā A.Kažeheldīns kļuva par Semipalatinskas apgabala administrācijas galvu, te bija svarīgākais Kazahijas rūpniecības centrs cieši saistīts ar padomju militāri rūpniecisko kompleksu. Pēc gada viņš tika nozīmēts par Uzņēmēju savienības priekšsēdētāju. 1993.gadā viņu ievēlēja Rūpniecības un uzņēmējdarbības savienības priekšsēdētāju, no kurienes pārsēdās premjerministra pirmāvietnieka krēslā. Vēlpēc gada bijušis čekists sāka vadīt Kazahijas valdību. 1998.gadā A.Kažeheldīns izveidoja Rebublikas tautas partiju un balotējās no tās prezidenta vēlēšanās. PR atbalstu nodrošināja I.Poberežskis.
1997.gadā galvaspilsētu no Almaatas pārcēla uz Akmolu, ko vēlāk pārdēvēja par Astanu.
2019.gada 19.martā 78 gadu vecumā negaidīti paziņoja par atkāpšanos no amata ilggadīgais prezidents N.Nazarbajevs, lai gan viņa prezidentūras termiņam būtu jābeidzas 2020.gada aprīlī.

Aplūkojamie objekti.
Astana.

Almaatas apgabals.
(Алма-Атинская область)
Almaata. Valsts iepriekšējā galvaspilsēta. Pusotra miljona iedzīvotāju. 
      "Dziedošais kalns" (Гора "Поющая") Almaatas apgabalā, netālu no Almaatas, Ili ues labajā krastā. Neparastas fizikālas īpašības. Vietējie iedzīvotāji un  nejauši garāmgājēji apgalvo, ka, ja no tā noskrien - kalns sāk "dziedāt." Sākumā klusi, tad skaļāk un skaļāk, beidzot skan ar tādu spēku, ka dzird daudzu kilometru attālumā. Iespējamais skaidrojums - daudzu krītošu smilšu graudu akustiskās svārstības. 

Medeo slidotava. 
Kazahijas ģeoglifi.
Akmens sievas. 
Čundžu.
Uiguru pilsēta. 

Tekeli. Te iegūst svina-cinka rūdu, kas atrasta jau oktobra apvērsuma laikā. Svins iegūts ar visai dārgu pašizmaksu, tādēļ pēc otrā pasaules kara raktuves slēdza. Mājas cēluši japāņu karagūstekņi. Pilsētā ir visgarākā iela pasaulē – 33 km garā Miera iela pēc Ginesa grāmatas datiem, līdz pat pamestajām šahtām. 

Čimkentas apgabals. (Чимкентская область)
      Pasaules gala vārti. Ala, zināma leģendāra vieta.
      Daļēji Kizilkums.

Kustanajas apgabals.
      Aleksejevas apmetne. No bronzas laikmeta.
      Te kopš 2007.gada atklāti ģeoglifi.

Kizilordas apgabals. (Кзыл-Ординская область)
      Barsakelmeša sala. Iespējama hronoanomālija. 

Arāla jūra.

Džambulas apgabals. (Джамбульская область)
      Šeit atrodas neparastais Kokoļa ezers ar savu iespējamo ezera briesmoni.

Semipalatinskas apgabals.
Delbigejas kalni. (Горы Дельбигетейские) NLO parādīšanās vieta.

Uraļskas apgabals. (Уральская область)
      Uraļska. Urālu kazaku dibināts cietoksnis pie Urālas upes vēl Ivana IV Bargā laikā.
      Šipovas kurgāni. I-IV gs. alānu apbedījumi Kazahijā.

Džezkzganas apgabals. (Джезказганская область) Kazahijas centrālajā daļā. Administratīvais centrs - Džezkangana. Tā ziemeļu daļā sīksopkaine (lielākais augstums 1566 m - Aksorana kalns). Dienvidos - Betpakdalas tuksnesis, DR - Piearāla Karakums. Lielākās upes - Sarisu, Tokrau; Karakengiras upē Kengiras ūdenskrātuve (platība - 64 kvkm). Vasarā izžūstoši sālsezeri, pustuksneši, tuksneši.
      Baikonūras kosmodroms.   
      Barsakelmeša sala.
Iespējama AZ.

Kustanajas apgabals. (Кустанайская область)
      Aleksejevas apmetne. (Поселение Алексеевское)

Mangišlakas apgabals. (Мангышлакская область)
      Te daļēji atrodas Ustjurtas plato.

Semipalatinskas apgabals. (Семипалатинская область) Galvenais Kazahijas rūpniecības centrs.
      Delbigeitas kalni. (Горы Дельбигетейские) NLO aktivitāšu vieta. 
      Semipalatinskas poligons.

Taldikurgānas apgabals. (Талды-Курганская область)
      Mirušais ezers. (Озеро Мертвое)

Gurjeva. Urālas grīvā nodibinājis Jaroslavļas tirgonis Gurjevs (Гурьев). Kazahi pārdēvējuši par Atiravu.
Akmens ložu ieleja. Mangustānas pussalā. Tādas par konkrēcijas, kā Kostarikā u.c. pasaulē.

Saites.
Kazahi.