Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Kaķi

Arheoloģiskie dati liecina, ka kaķi bijuši pieradināti jau pirms 8000 gadu Tuvajos Austrumos. tad augsti tikusi vērtēta kaķu spēja tikt galā ar pelēm un tā pasargāt labības krājumus.

Jaunākie gēnu pētījumi liecina, ka faktiski visimājas kaķi ir cēlušies no 5 mātēm Āfrikā apmēram pirms 8000 gadu.

Senajā Ēģiptē par kaķa slepkavību draudeja nāvessods, jo tos turēja par svētiem to cildenās dvēseles dēļ.
Sākoties raganu prāvām Eiropā, tūkstošiem kaķu gāja bojā ugunskuru liesmāskopā ar savām saimniecēm. Tos ienīda par kluso gaitu, par spēju redzēt tumsā, par spīdošām acīm - par visu to, par ko dievināja Senajā Ēģiptē.

Francija pirmo reizi nosūtīja kaķi kosmosā.

Kaķus ēd. To dara Peru un Gabonā, tādejādi tie tur gandrīz nemaz nav sastopami.

Kaķi un medicīna. Atsevišķos Šveices kantonos joprojām izplatīts tautas medicīnas līdzeklis pret reimatismu ir kaķu ādas sega. Savukārt Ķīnā ir labi zināms, ka no 24 kaķu ādiņām var pašūt lielisku kaķādas mēteli.
Daži zinātnieki uzskata, ka murrājot notiek kaķu šūnu reģenerācija un tā stimulē šūnu atjaunošanos arī cilvēkiem, kuri ir kontaktā ar kaķi.
Tomēr kontaktā ar kaķi var inficēties ar toksoplazmu, kas var izraisīt izmaiņas uzvedībā. Čehu zinātnieki atklājuši, ka tādejādi inficētas žurkas zaudē dabisko piesardzību un nepatiku pret kaķiem - šī infekcija "strādā" kaķu labā.

Kaķkopju organizācijas. FiFe - lielākā Eiropā.

Kaķu šķirnes. Ir pazīstamas vismaz 100 kaķu šķirnes, Latvijā sastopamas 37 no tām.
Bezastainie kaķi. Dzimtene - Menas sala.
Savanna. Radīta XX gs. 20.gados. To ieguva mājas kaķi krustojot ar servalu.
Zilie kaķi.
      Kartēzieši.
Reta dabiski veidojusies šķirne, kas ir visu zilo kaķu priekštece. No Sīrijas un Āfrikas ziemeļu krasta šo kaķu ceļš uz Eiropu vedis caur Kipru, Maltu un Itāliju. Eiropā tie bijuši Alpos, Grenoblē Lielā kartrēziešu (Grande Chartreuse) klostera rajonā, kas dibināts jau 1084.gadā - te jau XI-XII gs. bija sastopami kaķi, kas atbilda Kartēzijas kaķu šķirnes raksturojumam. Viduslaikos šos kaķus izmantoja kažokādām. Itāļu dabaspētnieks Uliss Aldrovands (1522.-1605.g.) zinātniski aprakstījis pelnu pelēkos kaķus, tajos saskatot līdzību ar Sīrijas kaķiem (Felis Syriaca) no Āfrikas kalnu rajoniem. Plašākai publikai kartēzieši tika parādīti starptautiskā kaķu izstādē Parīzē 1931.gadā.
Visai līdzinās britāniešu vai krievu zilajiem kaķiem, taču atšķirība ir smagā kaulu struktūra, kas balstās uz samērā mazām, bet spēcīgām kājām. Acis ir dzintarkrāsas toņos, izteiksmīgas, lielas, taču ne pilnībā apaļas (ārējais kaktiņš vērsts uz augšu).
      Britānietis.
      Krievu zilais.

Aplūkojamie objekti.
      Kaķu sala.
 Neliela neapdzīvot sala Indijas okeānā, kur dzīvo tikai kaķi. 

Saites.
Domestifikācija.