Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ledāji, šļūdoņi, glečeri

Vārds "glečers" cēlies no vācu val. vārda Gletscher.

Ledus masas augstu kalnos, kā arī uz kontinentiem un salām polārajos apgabalos. Šīs ledus masas smaguma spēka iedarbībā slīd lejup no apgabaliem, kas atrodas augstāk par sniega robežu.

Lielākie ledāji pasaulē:
       
1. Peritomorēnasledājs Argentīnā. Apmēram 5 km plats un 30 km garš. Tā ledus biezums vidēji ir 170 m. Ledus siena ūdens malā ir 60 m augsta.
       2.
      3.  Biafa ledājs. Pakistānas Karakorumā. Pasaulē 3.garākais ledājs ārpus polu reģioniem. Tā garums sasniedz 63 km, bet savienojoties ar Hispara ledāju, tie abi veido garāko ledāju (nepārtrauktu ledus sistēmu) pasaulē.
      4.  Baltora ledājs. Pakistānas Karakorumā. Tumšs un 62 km garš. 4.garākais ledājs ārpus polu reģiona. uz šīs 2 km platās ledus upes var redzēt dziļas plaisas, aizas, milzīgus un pilnīgi baltus aizbergus, kas "peld" pa ledus upi, ledus arkas, dažādu nokrāsu ūdens baseinus, strautiņus, kā arī smilšu kāpas un pat uz ledāja ziedošas puķes. Ledāja dīvainākais veidojums ir ledus-akmens sēnes.

Lielākie ledāji Dienvidamerikā.
      1. Peritomorēnas ledājs. Kalafatas pilsētiņa slavena ar savu vienu no pasaulē lielāko Peritomorēnas (Perito Moreno) ledāju. Pilsētiņa pakārtojusies un attīstījusies galvenokārt pateicoties šim tūrisma objektam. Milzīgais ledus lauks ap 250 kvkm platībā veidojies miljoniem gadu garumā vienā no Andu kalnu ieplakām. Pats Perito Moreno ledājs ir apmēram 5 km plats un 30 km garš. Tā ledus biezums vidēji ir 170 m. Ledus siena ūdens malā ir 60 m augsta.
      1. Upsalas šļūdonis - 60 km garš.

Āzijas ledāji.
      Gobi ledājs. Ledājs Gobi tuksneša Mongolijas daļā esot viena no dīvainākajām dabas parādībām valstī.
      Lelunga ledājs. Jetija areāls, uz Nepālas un Tibetas robežas.

Ledāja Nacionālais parks. Montānas pavalsts, ASV.

Menlunga ledājs. Ledājs uz Tibetas robežas Himalajos, kur 1951.gadā alpīnists Ēriks Šiptons nofotografēja jetija pēdu nospiedumu virteni.

Saites.
Zeme.
Kalni.