Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Magelāns, Fernando

Fernando Magalješs jeb Magaljanšs, citā vārdā Fernando Magelāns (vārda latinizētā forma).

Dzīvesgājums. Slavens portugāļu jūrasbraucējs, kas no 1519.–1522.gadam veica pirmo braucienu apkārt pasaulei. Vēlējās sasniegt Āziju, braucot uz rieteņiem.
Devās ceļā no Seviļjas 1519.gada 10.augustā ar 5 kuģiem: Trinidad, San Antonio, Concepcion, Santiago un Victoria, un 235 vīriem uz klāja. Ceļojumu veica tikai viens no tiem (kurš?).

1520.gadā par Patagonijā sastaptiem milžiem vēsta ceļotājs Fernando Magelāns: „Pēkšņi mēs krastā ieraudzījām milzi, gandrīz kailu. Pat cienījamākie no mums sniedzās viņam līdz jostai, turklāt viņam bija laba ķermeņa uzbūve, ļoti liela ar sarkanu krāsu nokrāsota seja.”

Atklāja un izbrauca bīstamo šaurumu starp Patagoniju un Ugunszemi, ko nosauca viņa vārdā – par Magelāna jūras šaurumu.
Iebrauca Klusajā okeānā un tika līdz Filipīnu salām.

Magelāna nāve. 1521.gada 27.aprīlī gāja bojā sadursmē ar vietējiem iedzīvotājiem Maktanas salā (mūsdienu Filipīnas). Viņš iejaucās divu cilšu strīdā un vienas virsaitis Lapu Lapu Magelānu nogalināja. Maktanas salā virsaitim uzstādīts piemineklis.

No pieciem kuģiem ar 265 komandas locekļiem mājās atgriezās tikai viens kuģis ar 18 slimiem un novārgušiem jūras arājiem.
Tas bija pirmais ceļojums apkārt zemeslodei un tas pierādīja, ka zemei ir lodes veids.

Magelāns un milži. 1520.gadā par Patagonijā (Sanhuliāna līcis tagadējā Argentīnā) sastaptiem milžiem vēsta ceļotāja Fernando Magelāna hronists itālis Pigafets, kas veda kuģa žurnālu: „Pēkšņi mēs krastā ieraudzījām milzi, gandrīz kailu. Viņš lēkāja un dziedāja, bēra uz galvas smiltis un zemi. Kapteinis turpu nosūtīja vienu no padotajiem un pavēlēja viņam tāpat lēkāt un dziedāt, lai aborigēns nomierinātos un un pārliecinātos par mūsu labsirdību. Ātri kustoties un visu laiku piedejojot, matrozis atveda milzi līdz tai vietai, kur to gaidīja kapteinis. Kad viņš mūs ieraudzīja, to pārņēma bailes un sastingums. Ticot, ka esam nolaidušies no debesīm, viņš to vien darīja kā rādīja ar pirkstu debesīs. Tas bija milzis, kuram pat cienījamākie no mums sniedzās tikai līdz jostai, turklāt viņam bija laba ķermeņa uzbūve, ļoti liela ar sarkanu krāsu nokrāsota seja.”
Milžus tur saukši par patagoņiem. Magelāna ļaudis sagūstīja di­vus šādus milžus ar mērķi aizvest tos kā dāvanu karalim Kārlim I. Diemžēl važās iekaltie ieze­mieši neizturēja garo braucienu pāri okeānam un nomira. Līķus pārmeta pār bortu.

Saites.
Patagonijas milži.