Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Patagonijas milži

Reti apdzīvotās un mežonīgās Patagonijas vietējie iedzīvotāji bijuši visai liela auguma - ap 1,80 m, kamēr viņu "atklājēji" eiropieši, galvenokārt portugāļi - tikai ap 1,55 m. Stāsti par Patagonijas milzīgā auguma iedzīvotājiem ar ceļotāju starpniecību, piemēram, Magelāna ekspedīciju, nonāca Eiropā. Tad kalpojis par pamatu 250 gadu ilgām baumām, ka Patagonijā dzīvojot milži. 

1512.gadā bija izdota spāņu romantiķa Grieķijas Prigmaleona sacerējums, kurā ceļotājs aprakstīja satiktos mežoņus, vienu Patagonu vārdā, kuri visi līdzīgi vēlāk Magelāna aprakstītajam.

Magelāna piedzīvojumi. 1520.gadā par Patagonijā (Sanhuliāna līcī tagadējā Argentīnā) sastaptiem milžiem vēsta ceļotāja Fernando Magelāna hronists itālis Pigafets, kas veda kuģa žurnālu: „Pēkšņi mēs krastā ieraudzījām milzi, gandrīz kailu. Viņš lēkāja un dziedāja, bēra uz galvas smiltis un zemi. Kapteinis turpu nosūtīja vienu no padotajiem un pavēlēja viņam tāpat lēkāt un dziedāt, lai aborigēns nomierinātos un un pārliecinātos par mūsu labsirdību. Ātri kustoties un visu laiku piedejojot, matrozis atveda milzi līdz tai vietai, kur to gaidīja kapteinis. Kad viņš mūs ieraudzīja, to pārņēma bailes un sastingums. Ticot, ka esam nolaidušies no debesīm, viņš to vien darīja kā rādīja ar pirkstu debesīs. Tas bija milzis, kuram pat cienījamākie no mums sniedzās tikai līdz jostai, turklāt viņam bija laba ķermeņa uzbūve, ļoti liela ar sarkanu krāsu nokrāsota seja.”
Milžus tur saukši par patagoņiem. Magelāna ļaudis sagūstīja di­vus šādus milžus ar mērķi aizvest tos kā dāvanu karalim Kārlim I. Diemžēl važās iekaltie ieze­mieši neizturēja garo braucienu pāri okeānam un nomira. Līķus pārmeta pār bortu.

Pazīstamais angļu korsārs un jūrasbraucējs viceadmirālis Frānsiss Dreiks sava pasaules apceļojuma laikā (otrais pēc Magelāna visā kuģniecības vēsturē) 1578.gadā kuģa žurnālā ierakstīja, ka viņa ļaudīm Patagonijas krastos notikusi sadursme ar aborigēniem, kuru augums bijis ne mazāks par 2,8 m.

Viena no Patagonijas nosaukuma izcelsmes versijām pat vēsta, ka nosaukums radies no portugāļu vārdiem pata grau - "lielās pēdas." 

Saites.
Milži.
Patagonija.