Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Pēteris III (1761.-1762.g.)

Īstā vārdā Kārlis Pēteris Ulrihs, vācietis, Holšteinas-Hotorpas hercogs.

Krievijas ķeizars no 1761. līdz 1762.gadam, prūšu kara sistēmas piekritējs.

Radniecība. Vectētiņš pa tēva līniju bija zviedru karalis Kārlis XII.
Māte – Elizabete, Krievijas ķeizariene.
Sieva - Katrīna II Lielā, īstenībā vāciete Sofija Augusta Frederika fon Anhalt-Cerbst-Dornburg.

Dzīvesgājums. Dzimis 1728.gadā.
Viņu pret paša gribu pievērsa pareizticībai, nosauca par Pēteri Fjodoroviču un 14 gadu vecumā piemeklēja tam sievu – princesi Sofiju, kas pēc viņa nāves kļuva par imperatori Katrīnu II Lielo.
Kāpa tronī 1762.gada janvārī pēc savas mātes Elizabetes Petrovnas nāves. Valdīja tikai pusgadu, bet paspēja parakstīt gandrīz 200 dokumentus, kas vēlāk kļuva par viņa laulenes Katrīnas II valdīšanas pamatu.

Dalība Septiņgadu karā (1756.-1763.g.). 1759.gada 12.augustā pie Kunersdorfas ciema Vācijā, kurā krievu-austriešu armija sakāva prūšu karaspēku. Tā bija viena no slavenākajām Septiņgadu kara kaujām. Tās rezultātā Prūsija atradās uz katastrofas robežas, jo Frīdrihs II vairs nespēja savākt armiju savas valsts aizsardzībai. Prūšus no pilnīgas iznīcības paglāba tikai nesaprašanās sabiedroto nometnē, nule Krievijas tronī kāpušais Pēteris III, kas, būdams prūšu karaļa Frīdriha II cienītājs, tūdaļ piedāvāja tam mieru. Pat savienību - pat tādu, kas krievu kareivjus pavērsa pret iepriekšējo sabiedroto - austriešiem.Izbeidza ieilgušo Krievijas un Prūsijas karu. Viņš bija vienīgais krievu cars, kas atdeva atpakaļ okupētās Prūsijas teritorijas miera labad. Viņa noslēgtais miers ar Prūsiju anulēja krievu militāros panākumus Septiņgadu karā. Karavīrus atlaida mājās kopt zemi.
Viņu raksturo kā aprobežotu bezrakstura cilvēku. Centās iedibināt Krievijā prūšu tradīcijas. Tomēr nevar gluži apgalvot, ka Pēteris III būtu nejēdzīgs valdnieks un nerūpētos par valsts lietām. Drīzāk jau viņam nerūpēja Krievijas valsts kā tāda - kā nekā viņš taču bija vācietis!
Piemēram, viņš gatavoja karagājienu pret Dāniju ar mēŗķi tai atņemt savu dzimto Šlēzvigu - teritoriju Vācijas ziemeļos. Tādēļ uz Austrumprūsiju pat tika pārdislocēta krievu armija, lai gan burtiski tikai pirms pāris mēnešiem Krievija vēl karoja ar prūšu karali Frīdrihu II. 
Pētera III plāni pret Dāniju, ātrais miers ar Prūsiju, protams, nerada izpratni un atbalstu krievu aristokrātijas vidū. Tomēr nevar arī teikt, ka tā tūdaļ būtu ņēmusies viņu gāzt no troņa.

Екатерине пришлось ждать несколько месяцев, прежде чем окончательно стало понятно, что гвардия на ее стороне. Тому способствовали как раз планы Петра отправиться в поход на Данию как раз во главе гвардейских полков. Мало того, что причины этого похода были непонятны. Так еще и гвардейские офицеры отнюдь не горели желанием покидать Петербург. Петру III стоило бы помнить, что в своей время Елизавета Петровна пришла к власти после того, регент Анна Леопольдовна и ее окружение собрались отправить гвардию на войну со шведами…

Но надо заметить, Петр III был осведомлен о заговоре, ему доносили насчет этого неоднократно. Однако действовать он так и не решился. По каким причинам? Отчасти из неверия в то, что его жена способна предпринять что-либо серьезное. Отчасти из опасений настроить против себя гвардию накануне похода в Данию, которым император едва ли не бредил.В начале июля 1762 года император пребывал в Петергофе. Узнав о том, что гвардия, Сенат, Синод и население Петербурга присягнули Екатерине II как законной государыне, он так растерялся, что ничего не сделал. Хотя фельдмаршал Миних, которого Петр III вернул из ссылки, советовал ему бежать в Восточную Пруссию, к армии, которая там располагалась. И во главе нее вернуться в Петербург, дабы расправиться с заговорщиками. Петр, однако, на этот шаг не решился. И фактически дождался того, что в Петергоф явились гвардейцы, которые его и арестовали. Полугодовое правление императора на этом закончилось.

Gāšana no troņa. Jau no Pētera III pirmajām valdīšanas dienām viņa sieva sāka meklēt sabiedrotos vīra atstādināšanai no varas. Laikabiedri atzīmē, ka Katrīna to darījusi nesteidzoties - viņa mācējusi vest lietas apdomīgi, gaidot piemērotu brīdi. Pamatā viņa gaidīja kamēr Pēteris III noskaņos pret sevi augstāko sabiedrību un gvardi. Visai drīz viņš, domājams, ar laulenes līdzdalību, ar gvardes palīdzību tika gāzts no troņa un arestēts. Pēc tam tika pavadīts Ropšu, kur tika nogalināts.
Saskaņā ar dažiem avotiem, ieradies Pēterpilī, 1762.gada galma apvērsumā aktīvu dalību ņēmis pats grāfs Senžermēns, pēc kura pie varas nāca Katrīna II Lielā. Par šo versiju liecina Brandenburgas Ansbahas markgrāfa stāstītais. Vācietis bijis liecinieks tam, ka 1760.gadā Senžermēns ticies ar Alekseju Orlovu un abi kopā tie risinājuši sarunas prom no svešām acīm.
Šo versiju apstiprinājis arī kāds vācietis savos memuāros, jo kādu laiku dienēja krievu gvardē. Reiz viņš spēlējis biljardu ar Grigoriju Orlovu, kurš, būdams krietni iereibis, stāstījis par apvērsumu un garāmejot pieminējis: "Ja nebūtu Senžermēna, nekas nebūtu noticis..."

Pēc viņa nāves izplatījās baumas, ka tas atentātā tomēr izdzīvojis, un par Pēteri III uzdevās Jemeļa Pugačovs.
Ir versija, ka Pēteri III aizsargājuši krievu templieši

Saites.
Krievu cari.