Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Svjatopolks (1015.-1016.g. un 1018.-1019.g.)

KIjevas lielkņazs divas reizes - no 1015. līdz 1016.gadam un no 1019. līsdz 1019.gadam.

Vārdi. Vīkingu - Sventopluk.
Krieviski - Святополк Владимирович Окаянный.

Radniecība. Tēvs – Vladimirs, iepriekšējais lielkņazs.
Jaunākie brāļi – Boriss (Rostovas kņazs), Gļebs (Muromas kņazs), Jaroslavs (Novgorodas kņazs).
Sieva - Polijas karaļa Boļeslava I Drosmīgā meita.

Dzīvesgājums. Ap 1008.gadu tēvs Svjatopolku ieslodzīja, kā arī ieslodzīja viņa sievu un mātes garīgo aizbildni Kolbergas bīskapu Reinbernu. Notikušā iemesliem ir divas versijas.
Saskaņā ar pirmo Svjatopolks irpiedalījies sazvērestībā ar nolūku Krievzemei atteikties no "Bizantijas rituāla" ("византийского обряда"). Krievzeme bija kristīta pavisam nesen un tāda notikumu gaita būtu visai iespējama. Rieteņu un Austreņu baznīcu rituāli jau tolaik visai stipri atšķīrās, lai gan vēl nebija notikusi šķelšanās starpkatoļiem un pareizticīgajiem. Toties pilnā sparā ritēja sacensība starp Romu un Konstantinopoli. Vai tāda sazvērestība bija bijusi, vai tās bija tikai nelabvēļu intrigas pret Svjatopolku - to mēs skaidri nezinām.
Saskaņā ar otru versiju Vladimirs bija nolēmis novēlēt troni citam savam dēlam - Borisam. Šāds novēlējums nebūtu bijis strikti pēc likuma, jo Svjatopolks bija vecāks parBorisu un tronis nomināli pienācās viņam. Bez tam,arī Novgorodā valdošais Jaroslavs bija vecāks par Borisu.
Jaroslavs bija tālu, bet Svjatopolks tepat - tādēļarī tika ieslodzīts.

Kāpšana tronī. Kļuva par Kijevas lielkņazu sagrābjot troni pēc tēva Vladimira nāves 1015.gadā. Viņu atbalstīja gan pilsētnieki, gan bajāri.

Pilsoņu karā. Pavisam drīz pēc tam sākās karš ar brāļiem, kurā Boriss un Gļebs tika nogalināti. Krievu pareizticīgā baznīca šai sakarā radījusi svēto kņazu Borisa un Gļeba kultu. Stāstos un teiksmās par Borisa un Gļeba slepkavību pausta Krievijas vienotības ideja, kā arī doma, ka jaunākiem kņaziem nepieciešams pakļauties vecākajiem. 

Nospiedums civilizācijā.
Gleznotāja V.Šeremetjeva (В.В.Шереметев) glezna ar Svjatopolku.

Saites.
Kijevas kņazi (864.-1321.g.).