Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Sicīlijas desanta operācija (1943.g.)

Britu-amerikāņu desanta izsēšanās operācija Sicīlijas salā 1943.gada jūlijā ar nosaukumu "Haski," kas vēsturē iegājusi kā viena no veiksmīgākajām Sabiedroto militārajām operācijām II Pasaules kara laikā.

Politiskā un militārā situācija pirms operācijas. 1943.gada martā vācu un itāļu armiju paliekas kapitulēja Tunisijā, un Sabiedrotajiem bija jālemj, ko darīt tālāk. V.Čērčils bija pārliecināts piekritējs tam, ka karadarbība jāpārvieto uz Itālijas teritoriju. Kara smagums bija būtiski iedragājis Benito Musolīni autoritāti, iespējams, ka tikai viena trieiena būtu gana, lai Itālijā gāztu Musolīni valdīšanu - tā varētu panākt Itālijas izstāšanos no kara. Labvēlīga būtu ietekme arī uz satiksmi Vidusjūrā, jo itāļu flote joprojām bija būtidks spēks reģionā. Vēl viens Čērčila aprēķins - desants Itālijā un tās izstāšanās no kara nozīmētu arī to, ka vācieši būtu spiesti daļu savu spēku pārdislocēt uz Apenīnu pussalu, pirmāmkārtām jau no Francijas, kas atvieglotu nākamo desanta izsēdināšanu Normandijā.
Tomēr šādiem visai loģiskiem argumentiem atradās pretinieki amerikāņu militāristu aprindās, piemēram, Džordžs Māršals (pēc kara viņa vārdā tika nosaukts palīdzības plāns Eiropai) - 1943.gadā viņš vadīja praktiski visas amerikāū armijas militārās operācijas. Viņš, tāpat kā citi ģenerāļi, uzskatīja, ka jāatver Otrā fronte Francijā. un tādēļ bija ļoti atturīgs pret Čerčila piedāvātajiem plāniem.
Tomēr pēc dažu mēnešu ilgas stīvēšanās, piekrita arī amerikāņi un dažādu iemeslu dēļ (no ļoģistikas līdz pat karaspēka nepietiekamībai) tika nolemts atlikt desantu Francijā.

Operācijas gaita. Operācija "Haski" notika ļoti sekmīgi. Vācieši un itāļi bija spiesti pamst salu jau mēnesi pēc operācijas sākuma, tiesa gan, normāli evakuējot savus spēkus.

Operācijas nozīme. Sabiedrotiem nekas pēc tam vairs netraucēja pārnest karadarbību jau uz Eiropas kontinentālo daļu, kas arī tika izdarīts 1943.gada 3.septembrī. 

Nospiedums civilizācijā.
Laikam atmiņās par zaudēto Sicīliju 1943.gada pavasarī vācieši uzbrukumu Špicbergenu salām 1943.gada septembrī nosauca par operāciju "Sicīlija." 

Saites.
II Pasaules karš (1939.-1945.g.).
Sicīlijas sala.
Kauju saraksts.