Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Šokolāde

Mūsdienu pasaulē plaši pazīstams gardums, ko gatavo no kakao pupiņām.

Jau 4000 gadus zināmā šokolādes dzēriena nosaukums ir cēlies no olmeku valodas - vārda kakawa (vai tad mums ir pazīstama olmeku valoda?), savukārt pašas šokolādes nosaukums no vārda xocolat, kas nozīmē “rūgts ūdens.”

Vēsture. Šokolādes vēsture aizsākās pirms 4000 gadiem Senajā Vidusamerikā jeb mūsdienu Meksikā, dienvidu līča piekrastē. Tā ir vieta, kur atrada pirmos kakao augus. Viena no senākajām Latīņamerikas civilizācijām, olmeki, kas tajā brīdī tur dzīvoja, kakao augu pārvērta šokolādes dzērienā. Viņi šokolādi izmantoja rituālu laikā, bērēs un pat dzēra to, lai ārstētu dažādas kaites.
Gadsimtus vēlāk olmeku zināšanas par šokolādi mantoja maiji. Viņi šokolādi slavēja un dēvēja, gatavojot no tā saldo, biezo “Dievu dzērienu.” Vēstures liecībās minēts, ka arī maiji šo dzērienu izmantoja tikai īpašos gadījumos - svinībās un svarīgu darījumu noslēgšanas brīžos. Viņi šokolādi nereti kombinēja ar čili pipariem, medu vai ūdeni.
Vēl vēlāk šokolāde nonāca arī pie actekiem. Interesanti, ka līdz XV gadsimtam viņi kakao pupiņas izmantoja kā valūtu - tās bija vērtīgākas pat par zeltu. Piemēram, zaķi varēja iegādāties par 100 pupiņām. Acteki uzskatīja, ka šokolāde ir dieva Kecalkoatla dāvana un dzēra to kā atsvaidzinošu dzērienu. Arī viņu vidū tas lielākoties bija paredzēts tikai augstākajai sabiedrībai, savukārt zemākās klases to baudīja tikai kāzās vai citos nozīmīgos svētkos.
Vēlāk šokolāde nonāca arī Spānijā, taču nav zināms konkrēts laiks, kad tas notika. Leģenda vēsta, ka konkistadors Fernando Kortess 1528.gadā to atveda uz savu dzimteni. Amerikas ekspedīcijā viņu ar šokolādi bija iepazīstinājis acteku imperators. Arī spāņi šokolādi sākotnēji pasniedza kā dzērienu. Lai saldinātu dabiski rūgto garšu, tai pievienoja cukuru un medu. Šokolāde ātri kļuva populāra turīgo cilvēku vidū – arī tur tā kļuva par greznības, bagātības un varas simbolu.
Spāņi ilgu laiku nevienam nestāstīja par diženo dzērienu. Tikai gandrīz gadsimtu vēlāk tas nonāca kaimiņos esošajā Francijā un vēlāk arī citur Eiropā. 1615.gadā Francijas karalis Ludviķis XIII atveda šokolādes paraugus, lai atzīmētu savas un Spānijas karaļa Filipa III meitas kāzas.
Vēlāk šokolāde parādījās arī Lielbritānijā. Daudzas Eiropas valstis ekvatoriālajos reģionos izveidoja savas kakao un cukura plantācijas.
Sākumā šokolādes ražošana bija roku darbs, kas bija lēns un darbietilpīgs process. To mainīja rūpnieciskā revolūcija. 1828.gadā holandiešu ķīmiķis Konrāds Johaness van Hautens izgudroja šokolādes spiedi, kas atviegloja smalkā kakao pulvera iegūšanu. Šis ražošanas veids ļāva samazināt šokolādes gatavošanas izmaksas, un līdz ar to saldais našķis kļuva pieejams plašākai sabiedrībai.
Pirmo šokolādes tāfelīti radīja brits, ražotnes “J.S.Fry & Sons” vadītājs Džozefs Frajs (Joseph Fry). Viņš 1847.gadā izdomāja, kā pagatavot šokolādes pastu. Samaisot to ar šokolādes dzērienu, cukuru un ļaujot tam sacietēt, izgudrotājs ieguva mums visiem jau zināmo šokolādi cietā formā.
Gandrīz 30 gadus vēlāk, 1876.gadā, šokolādes ražotājs no Šveices, Daniels Pīters, izdomāja šokolādei pievienot piena pulveri – tā radās saldā piena šokolāde. Kopā ar draugu Henriju Nestli viņi vēlāk izveidoja pasaulē zināmo uzņēmumu “Nestle,” piedāvājot piena šokolādi starptautiskam tirgum.

Šokolādi bieži izmanto kulinārajā pasaulē.

Šokolādes muzeji.
Pūres šokolādes muzejs.
"Planète Musée du Chocolat."
Biaricā (Francija), iespaidīgs.
Šokolādes muzejs Šauļu konfekšu fabrikā "Rūta." Lietuvas vecākā konfekšu fabrika, kas darbojas jau vairāk ā 100 gadus. Ekskursija uzņēmuma Šokolādes muzejā, onfekšu gatavošana un degustēšana.
Alprose. Šveices šokolādes ražotne. Muzejs un degustācija.

Saites.
Kakao.