Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Staļingradas kauja

Nežēlīgās kauja ar vācu armijas un tās sabiedroto rumāņu, ungāru, horvātu, itāļu, kā arī krievu brīvprātīgo uzbrukumu pilsētai pie Volgas upes sākās 1942.gada vasarā. Trešā reiha līdera Ādolfa Hitlera plāni īsā laikā ieņemt PSRS vadītāja Josifa Staļina vārdu nesošo pilsētu un virzīties tālāk uz Kaukāza naftas ieguves vietām gan nepiepildījās.
Kauja izvērtās par vienu no asiņainākajām karu vēsturē, vācu spēki tika ielenkti un sagrauti. Pavisam operācijas laikā gāja bojā un ievainojumus guva gandrīz divi miljoni cilvēku. Savukārt no 91 tūkstoša PSRS gūstā nonākušajiem vāciešiem un rumāņiem mājās vēlāk atgriezās tikai aptuveni 6000.
Pauluss, kurš bija zaudējis Hitlera uzticību, jo "necīnījās līdz pēdējai lodei" vai neizdarīja pašnāvību, kā tas "pienāktos vācu feldmaršalam," pēc vairāk nekā gadu ilgas pretestības tomēr piekrita sadarboties un kļuva par nacistu režīma kritiķi, parakstot padomju iestāžu sacerētu uzsaukumu vācu tautai un aicinot armiju kapitulēt, raksta vēsturnieks Antonijs Bīvors. Pauluss kā liecinieks piedalījās Nirnbergas tribunālā, bet 1953.gadā viņam atļāva pārcelties uz Drēzdeni, kur viņš strādāja Austrumvācijas Militārās vēstures izpētes institūtā. Pauluss mira tieši 14 gadus pēc Staļingradas kaujas beigām - 1957. gada 1.februārī.
Britu vēsturnieks Bīvors uzsver Staļingradas kaujas spēcīgo psiholoģisko nozīmi - abas puses saprata, ka turpmāk notiks virzība uz rietumiem ar iespējamību, ka Berlīni piemeklēs pilnībā sagrautās Staļingradas liktenis. Bīvors norāda, ka vēl šodien Reihstāga ēkā Berlīnē uz sienas ir lasāms krievu karavīra uzraksts "Staļingrada - Berlīne", kas apliecina psiholoģisko saiti starp šīm pilsētām karavīru galvās.
Tāpat vācu spēku sagrāve pie Volgas spēcīgi ietekmēja vāciešus, kuri līdz šim solītās "galīgās uzvaras" vietā sāka apjaust, ka atriebība par Padomju Savienībā paveikto būs drausmīga.
Staļingradas kaujas traģiskumu lielā mērā veicināja Hitlera apsēstība - ieņemt pilsētu par katru cenu, lai ko tas arī maksātu, lai gan militārā ziņā tā nebija tik nozīmīga, norāda britu pētnieks. Hitleram vairāk interesējusi simboliskā jēga - ieņemt pilsētu, kas nes Staļina vārdu un atrodas Volgas krastā.
6.armijas liktenis izšķīrās 1942.gada novembrī, kad Hitlers pavēlēja Paulusam sākt pēdējo mēģinājumu ieņemt pilsētu, par kājniekiem izmantojot pat tanku ekipāžas, intervijā radio "Brīvā Eiropa" skaidro Bīvors, raksturojot šo vadoņa lēmumu kā "absolūtu neprātu."

Krievu pretuzbrukums. 1942.gada 19.novembrī sākas krievu Dienvidrieteņu, Staļingradas un Donas frontu pretuzbrukums Staļingradas rajonā. Operācijas "Urāns" ("Уран") mēŗķis bija vācu grupējuma aplenkšana pie Staļingradas. Krievi bija kļūdījušies vērmahta un tā sabiedroto spēku novērtējumā. Iesākumā uzskatīja, ka runa iet par 80-90 tūkstošiem kareivju, realitātē tie izrādījās ap 300 tūkstošiem.
F>Paulusa 6.armijas un Hermaņa Gota 4.tanku armijas aplenkšana tika veikta nenozīmīgi atpaliekot no termiņa. Ielenktā grupējuma likvidācija - ar nozīmīgu atpalicību no termiņa. Tomēr rezultāts bija tā vērts, jo tika sakauti daudz lielāki pretinieka spēki nekā plānots.
Lieliski izdevās vāciešus dezinformēt. Plānot lielu pretuzbrukumu pie Staļingradas sāka jau 1942.gada septembra vidū. Tika ievērota iepriekšējā neveiksmīgā pieredze - savāktas rezerves, sagatavošanos rūpīgi maskēja. Maskēšanās bija tik veiksmīga, ka vācu ģenerāļi bija pārliecināti, ka krievi pie Staļingradas neko nemēģinās darīt. Pirmkārt, cīņas pilsētā un tās nomalēs bija tik smagas, ka krieviem lielu spēku uzbrukumam nemaz nebija. otrkārt, 1942.gada vasarā-rudenī vācieši jau bija atsituši vairākus krievu pretuzbrukumus un uzskatīja, ka diezin vai krievi mēģinās vēlreiz. Tāpat par iespējamo krievu uzbrukuma virzienu uzskatīja Rostovu pie Donas un Azovas jūru, lai atgrieztu vācu grupējumu Kaukāzā. Vācieši savu galveno uzmanību veltīja grupai "Centrs," tādēļ tas pa daļai izskaidro operācijas "Marss" neveiksmi, kas sākās 2 nedēļas vēlāk par "Urānu." Pats Pauluss manīja, ka krievi kaut ko gatavo, taču viņš par to nepārliecināja savu priekšniecību.

Ilustrējot padomju armijas veikumu, nežēlīgajā cīņā noturot Staļingradu, vēsturnieki salīdzina, ka diez vai britu, franču vai amerikāņu armijas spētu noturēties Volgas krastā. Bīvors norāda: lai karavīri paliktu savās vietās, bija nepieciešama brutāla disciplīna un patiesa apņemšanās cīnīties. Aptuveni 13 500 krievu karavīru nogalināja pati padomju armija, pretizlūkošanas dienests (SMERŠ) un slepenpolicija (NKVD). Karavīru aizmugurē atradās bruņotas vienības, kas nepieļāva atkāpšanos.
Vācu tauta Staļingradas kauju uztver kā traģēdiju, ko uzspiedis Hitlers ar savu spītību un apsēstību. Pie tam iznīcinošā sakāve bijusi lieka un nevajadzīga. Turpretim Krievijai, kuras propaganda šajā jautājumā daudz nav mainījusies kopš padomju laikiem, tā ir varonības un "fašisma nezvēra" sakāves simbols, uztveres atšķirības akcentē Bīvors.
Tieši pirms 70 gadiem, 1943.gada 31.janvārī, Staļingradā (mūsdienu Volgograda) padomju karaspēka gūstā padevās nacistiskās Vācijas 6.armijas komandieris - tikai pirms dienas par feldmaršalu paaugstinātais Frīdrihs Pauluss. Vēl pēc divām dienām šausmīgais vairāku mēnešu slaktiņš bija noslēdzies, iezīmējot militāru un psiholoģisku Otrā pasaules kara pagrieziena punktu.

12 декабря 1942 года группа армий "Дон" под командованием Эриха фон Манштейна начала операцию "Винтергевиттер" ("Зимняя гроза"). Целью ее был прорыв к окруженной в Сталинграде 6-й армии Фридриха Паулюса.Исходя из предыдущего опыта, германское командование могло рассчитывать на успех операции. И до этого немецкие войска попадали в окружение, однако их удавалось деблокировать. Самый известный пример — Демянский котел (февраль-май 1942 года). Да и нынешнюю операцию планировал Эрих фон Манштейн, который имел репутацию одного из самых талантливых германских военачальников.

Правда, ситуация была совсем другая, нежели в начале 1942 года. Изначально Манштейн планировал нанести два удара. Однако донесения с фронта вынудили его изменить решение. Например, командование 3-й румынской армии, которой в первоначальном плане командующего группой армий "Дон" отводилась большая роль, сообщало, что не в состоянии вести одновременно и оборонительные бои, и участвовать в наступлении.

По сути, Манштейн возложил задачу прорыва к Сталинграду на 6-ю танковую дивизию, переброшенную из Франции. В ней насчитывалось 160 танков и 40 САУ. С Кавказа перебросили еще 23-ю танковую дивизию, которая располагала только тремя десятками исправных танков.

Ну а причем здесь "ошибка Ватутина"? Николай Федорович в это время командовал Юго-Западным фронтом. Именно его войскам предстояло отражать деблокирующий удар Манштейна. То, что такой удар будет, советское командование не сомневалось. Но Ватутин ошибся в определении направления главного удара немцев. Он предполагал, что удар этот последует на участке фронта, проходящему по реке Чир. Это было логичное предположение — от Чира от позиций 6-й армии было всего 40 километров, самый короткий путь для наступающих.

Но главная ударная группировка немцев — армейская группа "Гот" — начала наступление значительно южнее, от станции Котельниково. 302-я стрелковая дивизия, которая противостояла вермахту на этом участке фронта, была разбита в первый же день. Для Красной Армии создавалась если не критическая, то угрожающая ситуация. Все дело было во времени.

Фактически, операция "Зимняя гроза" была сорвана во время боев у станицы Верхне-Кумская. Здесь немцы были остановлены на пять дней — бои за станицу продолжались с 14 по 19 декабря. После этого части Красной Армии отошли на рубеж реки Мышкова. До Сталинграда оставалось порядка 40 километров. Но сил их преодолеть у немцев уже не было — в предыдущих боях они потеряли более двух сотен танков. К тому же на флангах ударной группировки вермахта под ударами советских войск "посыпались" итальянские и румынские дивизии.

23 декабря Манштейн отдал приказ об отступлении. "Зимняя гроза" провалилась. На этот раз ошибка в определении направления главного удара немцев не стала залогом их успеха.

Kaujas nozīme. Vāciešiem tā bija smaga sakāve, jo neizdevās nogriezt padomju spēkus no galvenajiem naftas pārstrādes centriem Ziemeļkaukāzā.
Sakāves ietekmētas Vācijas sabiedrotās Rumānija, Itālija, Ungārija aizvāca savus spēkus no Austreņu frontas, atstājot vācu spēkus viens pret vienu ar krieviem.

Nospiedums civilizācijā. Gadu desmitiem pēc vienas no neprātīgākajām pilsētas kaujām karu vēsturē Staļingrada ir kļuvusi par spēcīgu simbolu, kas izmantots arī populārajā kultūrā, piemēram, filmās un datorspēlēs. Bet kaujas vietā - Volgogradā un tās apkārtnē vēl 70 gadus pēc šausminošajiem notikumiem zemē atrod kara mantojumu, to skaitā cilvēku mirstīgās atliekas.

Saites.
II Pasaules karš (1939.-1945.g.).
Kauju saraksts.