Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Skābeklis

Ķīmiskais simbols - O.
Nosaukums saistās ar vārdu "skābs," jo atklājējs veidojis gāzes nosaukumu no no grieķu vārdiem "skābe" un "radīt," lai norādītu uz skābekļa lomu skābju radīšanā.

Izpēte. Atklājis britu zinātnieks Džozefs Prīstlijs 1774.gadā.
Nosaukumu savulaik esot devis franču ķīmiķis Antuāns Lorāns Lauvuazjē.

Atrašanās dabā. Izplatītākais elements uz Zemes: no Zemes atmosfēras masas skābeklis veido 21%, no zemes iežu masas - 48%, bet no ūdens - 89%. Lielākā daļa dzīvās dabas, arī cilvēks, sastāv par 70-90% no ūdens, kura sastāvā ir arī skābeklis, kas no ūdens masas veido 89%. 
Skābeklis nepieciešams elpošanas procesiem, lai gan uz Zemes sasrtopami arī organismi, kam tas nav nepieciešams - anaerobā mikroflora, gauskājis (var dzīvot pat vakuumā). Skābekļa daudzums Zemes atmosfērā ir 21% jeb apmēram kvadriljons (1025) tonnu. skābekļa krājumus atjauno zaļie augi, lielāko darbu veic aļģes Pasaules okeānā - līdz pat 70%, tāpēc ūdens piesārņojums tiešā veidā apdraud mūsu pastāvēšanu.
Iespējams, ka Zeme šai ziņā ir pilnīgi unikāla, jo saule satur skābekli par 0,9%, Marsa atmosfērā ir tikai 0,2%, bet uz Venēras skābekļa ir vēl mazāk.

Skābeklis - ozona avots. Skābeklis Zemes atmosfēras augšējosslāņos absorbē dzīvībai kaitīgo ultravioleto starojumu, kā rezultātā masvaidā pārvaidojas citā allotropiskā formā - ozonā.

Īpašības. Viela bez garšas un smaržas.
Skābeklis var būt cietā, šķidrā (kušanas t = -219oC) un gāzveida agregātstāvoklī.
Atmosfēras augšējos slāņos skābeklis eksistē ozona formā (O3) - veido ozona slāni, kas mūs pasargā no Saules ultravioletā starojuma 200-315 nm diapazonā, kas apdraud dzīvību uz Zemes. Zem ozona caurumiem dzīvojošie (piem., Austrālijā) daudzkārt biežāk slimo ar vēzi.

Izmantošana. Visa veida oksidācijas-degšanas procesos.
Skābekļa terapija medicīnā, kas atvieglo galvassāpes, nostiprina imūnsistēmu, plaušas.
Izmanto arī kosmētikā.

Allotropiskās formas - ozons.

Raksti.
Jauna metode ūdens sašķelšanai ūdeņradī un skābeklī.


Saites.
Ķīmija un ķīmiķi.