Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Šamanisms, šamaņi

Šamanis – „tas, kurš zina” (tungusu valodā).

Šo, no tungusu valodas nākušo, terminu antropologi izmanto, lai kopēji apzīmētu pamatiedzīvotāju garīgos un ceremoniālos līderus visā pasaulē.

Savukārt šamanisms var tikt definēts kā visu pirmatnējo cilšu garīgā gudrība. Tā kā visas senās reliģiskās prakses sakņojas dabā, tad šamanisms ir metode, ar kuru cilvēki var nostiprināt savu dabisko saiti ar dabu.

Šamaņi praktizēja dāžādu faktoru izraisītus izmainītas apziņas stāvokļus, Tādos stāvokļos šamaņi redzēja vīzijas un ieguva pārdabisku spēku no gariem-palīgiem, kas bieži vien stādījās priekšā bīstamu un varenu dzīvnieku veidolā (klaburčūskas, grizli lāči). Gari-palīgi gandrīz nekad nepieņēma tādu dzīvnieku veidolus, kurus izmantoja pārtikā, jo šamanim bij atabu ēst sava gara-palīga dzīvnieku tēlu gaļu.

Ir nenoliedzami, ka šamanisms ir visvecākā reliģija uz Zemes, pirmatnējā maģija. Tiek uzskatīts, ka šamanismam ir apmēram 10 000 gadu sena vēsture. Taču šāds pieņēmums nav nekas cits kā vien ērts un apaļš skaitlis, kas, būtībā, nenozīmē neko citu kā vien to, ka šamanisms uz Zemes eksistē jau ļoti ilgu laiku.
Daudzās pasaules tautas bieži vien izstrādājušas savdabīgas šamanisma kultūras. Šamanisma pēdas un prakse atrodamas ikvienā pasaules reliģijā, ieskaitot pat tādas kā kristietība un islāms.
Šamanisms nav saistīts ar tādiem vai citādiem sociāli ekonomiskajiem apstākļiem sabiedrībā vai ar tās attīstības līmeni. Pēc būtības šamanisms ir universāla cilvēku spēja ieiet izmainītas apziņas stāvoklī (IAS) un veikt ārpusķermeņa ceļojumus citās pasaulēs/dimensijās, kur tikties ar turienes apdzīvotājiem un gūtu no viņiem nepieciešamās zināšanas un dziednieciskās spējas.

Pie šamanisma pieder:
pirmatnējās cilšu reliģijas, senēģiptiešu reliģija, maiju reliģija.

Šamanismu kopējās funkcijas. Vara pār gariem, komunikācija ar mirušajiem, slimo dziedināšana, pareģošana, komunikācija ar dzīvniekiem un to uzvedības kontrolēšana. Taču svarīgākā funkcija no visām ir tā saucamais „dvēseles lidojums,” kad transa laikā šamaņa dvēsele pamet fizisko ķermeni un dodas uz garu pasauli, no turienes aizbildņiem un skolotājiem smelties okultās gudrības un spēku.

Šamanistikas ārējie atribūti. Daudzi samaņu apģērba atribūti nav vienkārši dekoratīvi, bet gan tiem ir maģiska nozīme. Svarīgs šamanisma atribūts, ko izmanto apģērbā ir putnu spalvas - lidojuma simbols.

Raksti.
Filipīnās atrod pirms 9000 gadiem, iespējams, šamanistiskā rituālā kremētas sievietes apbedījumu. 

Saites.
Buršanās un maģija.