Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Teleskopi

Optiska ierīce tālu objektu vizuālai aplūkošanai.

Vēsture. Ir šādas tādas fragmentāras ziņas, kas pieļauj iespēju, ka teleskopi/tālskati bijuši pazīstami jau visai sen.
Tā piemēram, „Vēstures bibliotēkas” otrajā sējumā Diodors apraksta hiperborejus, kas seko debesu ķermeņiem ar kādām ierīcēm, kas visai līdzinās teleskopiem.
Cilvēks ar tālskati, kas vēro zvaigznes, attēlots uz viena no tā saucamajiem Ikas akmeņiem (šeit tomēr iespējams viltojums!).
Ir ziņa, ka tādu tālskati, iespējams, lietojis kāds žīdu zinātnieks sirmā senatnē.
XIII gs. Venēcijā cilvēki iemācījās kausēt caurspīdīgu stiklu. Viņi ievēroja, ka, lūkojoties caur liektu stiklu, priekšmeti izskatās lielāki.
XIII gs. beigās florencietis Aleksandro di Spina izgudroja brilles.
Pēc vispāratzītiem vēstures datiem pirmie teleskopu (tālskati) izgudrojuši holandieši XVI gs., jo holandietis Hanss Liperspejs atklāja, ka, ja briļļu lēcas ievieto caurulē, tad tālus priekšmetus var aplūkot tuvāk. Tamdēļ Eiropā tas ieguva nosaukumu "holandiešu caurule."
Liperspeja idejas izmantoja tālākā optisko ierīču izgudrošanā - itāļu zinātnieks Galileo Galilejs to uzlaboja, 1609. vai 1610.gadā konstruēja savu teleskopu (to šodien var aplūkot muzejā Florencē) un pirmais sāka izmantot debesu spīdekļu novērošanai, tā pētot Mēnesi, atklājot 4 Jupitera pavadoņus un plankumus uz Saules. Viņš uzstadīja teleskopu torņa galā Venecijā un ļāva venēciesiem lūkoties ar to debesīs, par ko tie bija sajūsmā. Tas izsauca astronoma vispārzināmo konfliktu ar Katoļu baznīcu.
1840.gada 23.martā Ņujorkas universitātes ķīmijas profesors, anglis Džons Viljams Dreipers, izmantojot 12 collu teleskopu un 20 minūšu garu ekspozīcijas laiku, uzņēma pirmo Mēness attēlu, kas ir pietiekami labs, lai varētu izšķirt detaļas.

Šodienas labākie pasaules teleskopi. 64 metrus lielais Pārkera teleskopam Austrālijā, automatizētajam planētu meklēšanas teleskops Lick observatorijā Kalifornijā un Green Bank teleskops Rietumvirdžīnijā.

Teleskopi.
      Blanko teleskops. Čīle. 4 m. Aprīkots ar tumšās enerģijas kameru NOAO.
      Džeimsa Veba teleskops.
      Fermī teleskops.
      Green Bank teleskops.
      Hamiltona kalna teleskops. Kalifornija, pie Sanhosē.
      Keka teleskops. Maunakea kalns, Havaju salas.
      PanSTARRS teleskops. 2008.g. Havaju salas.
      Pārkera teleskops.
      Subaru teleskops. Havajās. Ar Hyper Suprime kameru.
      Tenerifes teleskops.
      TRAPPIST. (TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope) Čīlē.   
      Viljama Heršela teleskops.
      Ziemeļu optiskais teleskops.  

Aplūkojamie objekti.
Galileja izgatavotais teleskops. Florences Zinātnes vēstures muzeja pagrabstāvā glabājas Galileja radītais teleskops: divi cilindri, viens mazliet garāks par metru, otrs – nedaudz īsāks. Abi nav resnāki par 10 cm. Lēcas ir iestiprinātas caurulēs, kas darinātas no koka un ādas. Tālskatis spēj palielināt objektu ne vairāk kā 21 reizi.

Saites.
Radioteleskopi.