Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Viedie sapņi

Sapņos mēdz tikt nosapņoti pat zinātniski atklājumi.

Roberta Luīsa Stīvensona daiļrade. Šis angļu rakstnieks ne reizi vien apgalvojis, ka savus literāros darbus redzējis sapnī kā seriālus. Viņš varējis šos sapņus skatīties tālāk no vietas, kur tie iepriekšējā naktī pārtrūkuši. Tādā veidā viņš uzrakstījis grāmatu "Doktora Džekila un mistera Haida neparastais stāsts."

Benzola gredzena atklāšana. Saskaņā ar nostāstu vācu ķīmiķis Frīdrihs Augusts Kekulē pēc vairākām nedēļām darba kurā mēģinājis noskaidrot benzola molekulas uzbūvi, nospriedis problēmas risināšanu atlikt. Bet tad viņš sapnī esot redzējis čūsku, kas, saritinājusies gredzenos, rij pati savu asti. Pamodies viņš sapratis, ka tas ir labs matemātiskās simetrijas grafisks atainojums, un nonācis pie benzola gredzena atklājuma.

Dažus savus izgudrojumus arī Leonardo da Vinči skaidrojis kā nosapņotus.

Eliasa Hova šujmašīna. Amerikāņu mehāniķis Eliass Hovs (1819.-1867.g.) ilgu laiku pūlējās radīt šujmašīnu. Taču tas viņam lāga nevedās, diegi, kas tika vērti cauri adatas acij, trūka un trūka. Tad reiz naktī Hovs sapņoja, ka ir Āfrikā uzkāpis kokā. Viņam apkārt dejo nēģeri ar šķēpiem, no kuriem dažiem galā redzamas atverītes. Kad Hovs pamodās, viņš jau zināja kā risināt problēmu: atvere adatai jābūt nevis trulajā galā, bet gan asajā. Tai pat dienā Hovs izgudroja pirmo šujmašīnu ar dubulto šuvumu.

Džuzepes Tartīni "sātaniskā sonāte." Esejā Komponisti no Citpasaules.

Biro lodīšu pildspalva. Žurnālists Lāslo Jozefs Biro vienumēr bija noķēpājies ar tinti, kad kaut ko rakstīja, un tas viņu tracināja. 1938.gadā viņš nosapņoja, ka vairāki cilvēki no ielas ielūkojās viņa kabinetā un traucēja strādāt. Sapnī viņš ņēma biji un īzšāva uz vienu no trucētājiem, taču no stobra izšļācās tikai tinte. Niknumā viņš sāka bāzt stobrā dzēšlapas bumbiņas, taču no stobra atkal iztecēja tikai tinte, tiesa, tagad tikai ļoti tievā strūkliņā.
No rīta Biro sēdās pie galda, sāka zīmēt viņa nosapņotās bumbiņas un veikt aprēķinus. Rezultātā viņš ieguva lodīšu pildspalvu.

Skrošu ražošana. Džeimss Vats, kas galvenokārt pazīstams kā tvaika mašīnas izgudrotājs, ir vēl kāda izgudrojuma autors. Svina skrošu pagatavošana bija lēns un darbietilpīgs process. Vatam veselu nedēļu sapņojās viens un tas pats sapnis - it kā viņš ietu pa lietusgāzi, bet lietus lāšu vietā pār viņu līst svina lodītes un ripinās zem kājām. Tas laikam nozīmēja, ka izkusušais svins sacietē lodītēs, lidodams pa gaisu un atdzistams.
Vats saņēma atļauju veikt eksperimentu baznīcas zvanu tornī, kā pamatā bija grāvis ar ūdeni. Vats izkausēja vairākas mārciņas svina un izšļakstīja tās no torņa augšas. Pēc tam konstatēja, ka svins patiesi bija sacietējis nelielās lodītēs. No tā laika svina skrotis sāka ražot Vaita atklātā veidā.

Saites.
Sapņi.