Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ziemeļu teritorijas, japāņu

Iepriekš Japānai piederoša Kuriļu salu grupa - Iturupa, Kunašīra, Šikotana un Habomaju salu grupa, ko krievi okupēja II Pasaules kara izskaņā.

Vēsture. Šīs salas japāņi kontrolēja no XIX gs. sākuma. 1855.gadā noslēgtā Krievijas un Japānas vienošanās Simodā noteica abu valstu robežu starp Iturupas un Urupas salām, paredzot arī krievu un japāņu sadzīvošanu Sahalīnā. 1875.gadā noslēgtā vienošanās paredzēja, ka Krievija atdod Japānai visas Kuriļu salas, pretī saņemot visu Sahalīnu.
1905.gadā noslēgtais Portsmutas miera līgums paredzēja, ka Japāna saņem atpakaļ Sahalīnas dienvidu pusi.
1945.gada 9.augustā PSRS pieteica karu Japānai. 14.augustā Japāna akceptēja Potsdamas deklarāciju un izbeidza karadarbību. Taču no 28.augusta līdz 5.septembrim padomju krievu karaspēks ieņēma gan Kuriļu salas, gan arī Japānas ziemeļu salas. No 17 000 japāņu iedzīvotāju, kurus izsūtīja, šodien dzīvi palikuši ir vien vairāk kā 8300.
1951.gadā Japāna atteicās no pretenzijām uz Kuriļu salām, taču Krievija atteicās to parakstīt.
1956.gadā tika parakstīta Japānas un PSRS kopējā deklarācija, kas apstiprināja kara stāvokļa izbeigšanu starp abām valstīm un atjaunoja diplomātiskās attiecības. 9.pantā abas puses piekrita turpināt sarunas par miera līguma noslēgšanu. PSRS piekrita Habomais arhipelāga un Sikotanas salas atdošanai Japānai uzreiz pēc miera līguma parakstīšanas. Tādējādi PSRS jau 1956.gadā atzina Japānas tiesības uz šīm salām. Pēc tam, kad 1960.gadā Japāna vienojās ar ASV par militāro sadarbību, PSRS paziņoja, ka atsauc savu solījumu atdot salas.
Turpmākajos gados PSRS līderi strīdu par teritorijām gan atzinuši, gan nolieguši.
2002.gadā Japānas premjers un krievu Putins vienojās atgriezties pie 1956.gada deklarācijas kā sākumpunkta sarunās par miera līgumu.
Tagad padzītie iedzīvotāji apvienojušies asociācijā. Patlaban atļauti bezvīzu braucieni, kuros japāņi apmeklē senču kapus un krieviem skaidrot vēsturi. Paši krievi tur dzīvo slikti, centrālā valdība Sahalīnā par viņiem nerūpējas.
2010.gada novembra sākumā krievu prezidents D.Medvedjevs apmeklēja okupētās Kuriļu salas, kas izsauca asus protestus no Japānas puses.

Jautājuma nokārtošanas izredzes. Japānai ir visai pamatotas cerības atgūt divas salas - Šikotaju un Habomaju. Jautājums par Iturupas un Kunšīras salu atdošanu Maskavā pat netiek apspriests, jo ģeogrāfiski tās kalpo par vārtiem uz Ohotskas jūru. Tāpat no tām ir iespējams lielāmērā Ohotskas jūru kontrolēt, bet krievi to jau pieraduši uzskatīt par savu  iekšējo jūru." Ohotskas jūra laikam patiesi ir starpteutiskās tiesībāsnoteikts iekšējās jūras statuss.
Šikotajas un Habomajas salām tik stratēģiskas nozīmes nav, to muilitāra aizsardzība ir problemātiskaun agāde izmaksā dārgi. Tomēr galvenais jautājums, kas krievu uztrauktu pēc salu atdošanas - lai tur netiek iekārtotas amerikāņu kara bāzes.

Iturupas sala. Lielākā no četrām. Kad atnākuši krievi, tie slēguši visas iestādes un ražotnes – piespieduši japāņus strādāt uz krievu zvejas kuģiem. 1948.gadā krievi visus iedzīvotājus sadzinuši kuģī un aizveduši uz Sahalīnu, kur mēnesi turējuši nometnē. Kādreiz tur bijušas ap 60 māju un svētnīca. Tagad vairs tikai skolas vārti.
Kunašīra.
Šikotana.
Habomaja salu grupa.
Sākumā visiem japāņiem paziņots, ka tie būšot PSRS pilsoņi un salās viss piederēšot padomēm. 1946.gada augustā sākušās deportācijas. 3 gadu laikā izsūtīja visus iedzīvotājus. 

Piemineklis - "Ilgas pēc dzimtenes." Tas ir pieminēklis zaudētajām Ziemeļu teritorijām. Tas atrodas uz austrumiem no Nemuro pilsētas Nosapu zemesragā, Hokaidas salā. Tas ir simbolisks tilts uz četrām salām un māja. Tur stāv tālskati un skaidrā laikā var redzēt tuvāko salu, uz kuras 3.7 km attālumā vēl atrodas japāņu celtā bāka. 

Saites.
Japāna.