Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Anubiss

Anubiss (no sengr.), Ipu (no sengēģipt.), ēģiptiešu mitoloģijā ir pazemes dievs, mirušo aizbildnis. Anubisa svētais dzīvnieks bija melns šakālis vai suns. Senēģipiešu valodā Anubisa vārdu izrunāja kā Anpu.

Radniecība. Par viņa māti oficiāli uzskata Izīdu, lai gan Plūtarhs savos rakstos apgalvo, ka tā bijusi Izīdas māsa Neftīda.
Tēvs - Ozīriss.

Ikonogrāfija. Anubisu attēloja kā suni vai šakāli, arī kā vīrieti ar šakāļa vai suņa galvu. Bieži attēlo kā suni, saka arī – kā šakāli.
Roberts Templs pieļauj domu, ka Gīzas Sfinksa ir šā dieva attēlojums. Doma varētu būt vērā ņemama, jo Anubisa funkcija ir – glabāt un apsargāt. 

Raksturojums. Bieži vien senēģiptiešu mitoloģijā Anubiss tiek uztvert kā pats Ozīriss. Kā Anubisu Ozīrisu godāja Kinopolē un Oksirinhā.
Anubisu sauca arī par "aprijēju," jo viņam piedēvēja Āpija vērša apēšanu. Cits viņa vārds - Aahuti ("dievs, kas dzīvo uz horizonta").
Visai dīvains ir Plūtarha dotais Anubisa raksturojums: "Ar Anubisu viņi [senie ēģiptieši] saprot horizontālu apli, kas atdala neredzamo pasaules daļu, sauktu pr Neftīdu, no redzamās daļas sauktas par Izīdu; taču tā kā aplis atrodas uz robežas starp gaismu un tumsu, tad to uzskata kā piederīgu tām abām. No šejienes tie secina, ka Anubiss līdzīgs Sunim, jo pēdējais ir sardzē gan dienu gan nakti."
Anubim ir scepteris - saukts par čam.

Vēsture. Voless Badžs saka, ka "Anubisa pielūgšana sniedzas tālu laiku dziļumos. Nav šaubu, ka jau pašos Ēģiptes vēstures pirmsākumos viņa kults bija aptvēris visu valsti. Droši vien tas ir senāks nekā Ozīrisa kults."
Pirmais Anubisa kulta centrs bija Kosa (sengrieķu Kinopole - "Suņu pilsēta"). Senās valsts laikā Anubisa kults izplatījās visā senajā Ēģiptē. Senās valsts laikā Anubiss tika atzīts par mirušo valdnieku, tikai vēlāk šo funkciju pārņēma Oziriss.
Anubisa kults senajā Ēģiptē bija ļoti noturīgs. Ārpus Ēģiptes robežām, Nūbijā, Meores valsts laikā tika radītas freskas, kurās attēlots nūbiešu valdnieks Anubisa priekšā. 

Mīti. Anubiss spēlē nozīmīgu lomu Ozīrisa mītu ciklā. Anubiss kopā ar Izīdu meklēja un atrada Ozīrisa līķi. Viņš to sargāja no ienaidniekiem. Pēc senēģiptiešu mītiem Anubiss bija mirušo mumifikācijas paražas ieviesējs Ēģiptē. Kādā no mītiem tieši Anubiss pats balzamē Ozirisu.

Teoloģija. Anubiss bija pazemes dievs, mirušo aizbildnis, kurš piedalījās aizkapa tiesā. Viņa pienākums ir pasludināt mirušā cilvēka dvēselei aizkapa tiesas lēmumu, kas noteica dvēseles tālāko likteni aizkapa pasaulē. Anubisam bija liela nozīme apbedīšanas rituālos.

Hipotēzes. Pētnieks Roberts Templs izteicis domau, ka Sfinksa Gīzā iesākumā arī bijusi Anubisa atveidojums, taču vēlāk tās gava pārkalta par cilvēka galvu. Doma varētu būt vērā ņemama, jo Anubisa funkcija ir – glabāt un apsargāt.  

Saites:
Senēģiptiešu mitoloģija.