Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ba, senēģiptiešu mitoloģijā

Viens no cilvēka būtību sastādošajiem pamatelementiem senēģiptiešu mitoloģijā.

Ēģiptiešu IV gs. rakstnieks Horapolons, kas uzrakstījis traktātu par seno ēģiptiešu hieroglifiem, tulkojis šo terminu koptu valodā kā "dvēsele."

Saskaņā ar "Piramīdu tekstiem" Vecās valsts laikā uzskatīja, ka ba piemitusi tikai dieviem un faraoniem. Ba tika uzlūkots kā viņu spēka un varenības iemiesojums. Tie varēja būt arī vairāki (daudzskaitlī - bau).

Vēlāk saskaņā ar "Sarkofāgu tekstiem" un "Mirušo grāmatai" ba tika uzskatīts par visu cilvēku dz'vības spēka iemiesojumu, kas turpināja eksistēt arī pēc viņu nāves. Mītot kapenēs un esot pilnīgā vienotībā ar mirušo ķermeni, ba var atdalīties no cilvēka ķermeņa un brīvi pārvietoties, tas var "dienā iziet" no kapenēm, pacelties debesīs, pavada cilvēku uz aizkapa pasauli. Ba veic visas fiziskās cilvēka funkcijas: ēd, dzer utt.

Ba ikonogrāfijā tiek atainots kā putns ar cilvēka galvu, bet reizēm arī ar cilvēka rokām. Kā dievu ba nereti figurē svētie dzīvnieki: Sebeka ba ir krokodils, Ozīrisa ba - auns, daudzu dievu ba - čūskas. Reizēm dievu ba lomu pilda citas dievības: Hnums Latopolē (Esnē) tika uzskatīts pardieva Šu ba; Hnums Hipselā - Ozīrisa; Leontopolē - Geba; Elefantīnas salā - Ra.

Ba piemita ne tikai cilvēkiem, bet arī daudzām pilsētām - Hermopolei, Butai, Hierankonopolei u.c.

Saites.
Senēģiptiešu mitoloģija.