Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Elizabete II (1952.-šodien)

Elizabete Aleksandra Mērija Vindzora.

Radniecība. Tēvs – Džordžs VI, (iepriekšējais karalis)
Vīrs - viņa apprecējās ar princi Filipu Montbatenu (Grieķijas prinča Andreja dēls) 1947.gada 20.novembrī Vestminsteras abatijā. Viņš miris 2021.gada aprīlī.
Viņiem ir 4 bērni:
  -  princis Čārlzs (troņmantnieks, dzimis 1948.gada 14.novembrī). 1981.gada 29.jūlijā apprecēja Diānu Spenseri Sv.Pāvila katedrālē Londonā;
  -  princese Anna (dzimusi 1950.gada 15.augustā);
  -  princis Endrjū (dzimis 1960.gada 19.februārī). Jorkas hercogs;
  -  princis Edvards (dzimis 1964.gada 10.martā) un septiņi mazbērni.
Mazbērni:
  -  Viljams, piedzima 1982.gada 21.jūnijā, otrais rindā uz troni.

Dzīvesgājums. Dzimusi 196?.gada 21.aprīlī Londonā.
Bērnībā bija maza un patukla. Darbojās gaidās.
21 gada vecumā apmeklēja Dienvidāfriku.
Tronis nebija paredzēts viņai, bet gan viņas onkulim Edvardam. Taču viņš iemīlējās šķirtā sievietē, kura nenāca no augstmaņu aprindām un bija spiests atteikties no troņa.
Jau iepriekš tā vairākkārt tika aizstājusi slimo tēvu valstisko pienākumu pildīšanā.

Karalienes tronī. Kāpa tronī pēc tēva un iepriekšējā karaļa Džordža VI nāves 1952.gada 6.februārī Londonā. Tomēr oficiālā kronēšanas ceremonija notika tikai pēc 16 mēnešiem - 1953.gada 2.jūnijā, un to pirmo reizi tiešraidē translēja BBC.
1977.gadā karaliene atzīmēja 25 valdīšanas gadus - Sudraba jubileja.
1982.gadā kramplauzis Maikls Feigans iekļuva Bekingemas pils vīna pagrabā un nospēra pudeli vīna. Pēc tam viņš nonāca karalienes guļamistabā, kas pamodās un to pamanīja. Taču saukt pēc palīdzības karaliene sāka tikai tad, kad zaglis paģērēja uzpīpot.
Savas valdīšanas grūtāko periodu karaliene pārdzīvoja XX gs. 90.gados, kad karaliskā ģimene tika iesaistīta vairākos skandālos, kas britu sabiedrībā pazemināja dinastijas prestižu. šai laikā laulības šķīra 3 no 4 Elizabetes bērniem. Īpaši smagi iztirzātas tika orinča Čārlza un princeses Diānas šķiršanās. 1997.gadā pēc Diānas nāves briti bija saniknoti, ka Elizabete vairākas dienas turpināja klusētun pavadīja brīvdienas savā lauku īpašumā Skotijā.
1994.gadā roku rokā kopā ar Francijas prezidentu Miterānu atklāja tuneli zem Lamanša.
1997.gada 11.martā Bakingemas pilī karaliene iecēla bruņinieku kārtā 54 gadus veco bijušo „bītlu” Polu Makartniju, un tas kļuva par „seru Polu.”
2002.gadā - valdīšanas Zelta jubileja.
2007.gadā nosvinēja laulību 60 gadu jubileju – dimanta kāzas.
2007.gada 9.septembrī kļuva par visu laiku vecāko britu monarhu.
Eizabete II ir tautā visai mīlēta, viņu atzinīgi vērtē pat tie, kas uzskata, ka monahija mūsdienās ir nepiemērota valsts iekārta. Karaliene saglabājusi teicamu reputāciju atšķirībā no daudziem saviem radiniekiem, kas iekūlušies dažādās ķezās. Vienmēr saglabājusi tradicionālu noslēgtību, nekad nav devusi nevienu interviju.
18 reizes apmeklējusi Ziemeļīriju, tomēr ne reizes nav ieradusies neatkarīgajā Īrijā. 2011.gada maijā viņa ieradās Īrijā, kur tika veikti masīvi drošības pasākumi.
2012.gada 2.-5.jūnijam Lielbritānijā svinēja karalienes 60 gadu valdīšanas jubileju. Elizabete II kļuvusi par otru tik ilgi valdījušo britu monarhu (karaliene Viktorija valdīja 63 gadu un 216 dienu jeb 7 mēneši un 2 dienas). 
2015.gada 9.septembrī valdīšanas ilguma ziņā apsteidza savu vecvecmāti karalieni Viktoriju, savas valdīšanas laikā bija piedzīvojusi 12 premjerministrus. Par godu šim notikumam Lielbritānijas Karaliskā naudas kaltuve izgatavojusi 20 mārciņu sudraba jubilejas monētu, uz kuras izvietoti karalienes profili dažādos vecumos. 
2016.gada 21.aprīlī nosvinēja 90 gadu jubileju.
2021.gadā svētdien, 13.jūnijā ASV prezidenta Dž.Baidens Lielbritānijas vizītes noslēgumā Vindzoras pilī tikās ar Elizabeti II.

Elizabete II vēl joprojām valkā Haiderabadas (Indija) prinča Osmana Ali Hāna (1937.gadā New York Times viņu nosauca par bagātāko cilvēku pasaulē) dāvātās rotaslietas.

Elizabete II un bēres. Elizabete II apmeklējusi tikai īpaši nozīmīgas bēres - Vinstona Čērčila bēres 1965.gadā un Margaritas Tečeres bēres 2013.gadā.

Elizabetes II īpašumi. Tos vērtē uz 500 miljoniem ASV dolāru. Pieder divas pilis - Sandringemas un Balmorālas. Juvelierizstrādājumi un mākslas darbi, investīcijas. Tomēr viņas galvenais ienākuma avots ir Kornvolas hercogiste, kas tika izveidota jau XIV gadsimtā ar nolūku nodrošināt ienākumus nākamajam troņmantniekam.

Aplūkojamie objekti.
Karalienes Elizabetes Olimpiskais parks. Tā nosaukts Olimpiskais parks Londonā pēc 2012.gada vasaras olimpiskajām spelēm - pēc atkalatvēršanas 2013.gadā.

Saites.
Angļu karaļi (?-šodien).