Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Hruščovs, Ņikita (1953.-1964.g.)

Krieviski - Никитa Хрущев.
PSRS vadītājs no 1953. līdz 1964.gadam.

Radniecība. Tēvs - Sergejs.
Sieva - Ņina Hruščova (1900.-1984.g.), meitas uzvārdā Kuharčuka.
5 bērni: Rada,
      -  Sergejs Hruščovs (Сергей Хрущев), miris 84 gadu vecumā. Bija zinātnieks, dažādos gados strādāja PSRS, Krievija un ASV. Pirmo reizi apmeklēja ASV 1991.gadā, kur bija uzaicināts lasīt lekcijas Brauna universitātē. Miris ASV 2020.gadā 84 gadu vecumā. Viņa sieva Gaļina Šumova (Галинa Шумовa) mira 2020.gada janvārī Maskavā.

Dzīvesgājums. Dzimis 1894.gada 5.(17.)aprīlī Kaļinovkas ciemā Kurskas guberņā ogļrača ģimenē.
No 1908.gada strādājis par atslēdznieku Donbasa šahtās un rūpnīcās.
Piedalījies I Pasaules karā  (1918.-1920.g.), pēc tam saimnieciskā un partijas darbā Donbasā un Kijevā. Pamazām izvirzījās no „kolektīvās vadības.”
1929.gadā mācījās Rūpniecības akadēmijā Maskavā.
No 1931.gada bija partijas darbā Maskavā.
1935.-1938.gados Ministru kabineta un MGKVKB (krievu burti!) 1.sekretārs.
No 1938.gada janvāra bija Centrālās komitejas Politbiroja locekļa kandidāts.
1939.-1952.gados bija Centrālās komitejas Politbiroja loceklis.
1938.gada janvāris - 1947.gada marts - Ukrainas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas 1.sekretārs.
II Pasaules kara gados (1941.-1945.g.) bija Dienvidrietumu virziena, Dienvidrietumu, Staļingradas, Dienvidu, Voroņežas kara padomju loceklis, 1.Ukrainas frontes kara padomes loceklis.
1943.gadā Ņ.Hruščovam piešķirta ģenerālleitnanta dienesta pakāpe.
1944.-1947.gados Ukrainas CHK (krievu burti!) (no 1946.gada Ministru kabinets) priekšsēdētājs.
1947.gada decembrī no jauna Ukrainas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas 1.sekretārs.
No 1949.gada decembra - Centrālās komitejas sekretārs un Vissavienības komunistiskās partijas MK 1.sekretārs.
XIV, XV, XVII-XXII paftijas kongresu delegāts.
XVII-XXII kongresos tika izvēlēts par Centrālās komitejas locekli.
No 1952.gada PSKP CK Prezidija loceklis.
Sākumā viņš atbalstīja valsts ekonomikas daļēju decentralizēšanu. Izveidoja vietējās ekonomikas pārvaldes aparātu un sāka runāt par vietējo plānošanas resursu plašāku izmantošanu.

Hruščova līdzdalība Staļina laika represijās. Par poļu iznīcināšanas (runa ir par Katiņas slepkavībām) troikas protokoliem 1959.gada 3.martā VDK ziņoja toreizējam PSRS līderim Ņikitam Hruščovam, ierosinot iznīcināt visas gūstekņu izmeklēšanas lietas, bet saglabāt troiku protokolus. Hruščovs telefoniski esot pavēlējis sadedzināt visu, ieskaitot protokolus, jo viņš pats 1940.gadā vadīja Ukrainas kompartiju un bija iesaistīts Ukrainas rietumu apgabalu cietumu „attīrīšanas operācijā.” Hruščova lomas precizēšana varētu notikt tikai pēc VDK arhīvu atvēršanas.

Stāšanās valsts galvgalī. Ņikita Hruščovs kļuva par Padomju Savienības Komunistiskās partijas Centrālās komitejas pirmo sekretāru un lielās valsts faktisko vadītāju 1953.gada martā: no 14.marta bija sekretārs, bet no septembra - Padomju Savienības Komunistiskās partijas 1.sekretārs.
1958.-1964.gados vienlaicīgi pilda arī PSRS Ministru kabineta priekšsēdētāja amata pienākumus.

Darbība Staļina kulta nosodīšanā. PSKP XX kongress, kas notika 1956.gada 14.-25.februārī, iegāja vēsturē ar Hruščova runu par Staļina noziegumiem un atstāja dziļu iespaidu visā sabiedrībā. Sākās destaļinizācija, daudzus agrāk notiesātos un sodītos partijas darbiniekus reabilitēja.

Ņ.Hruščovs ārvalstu vizītēs. Ārvalstu vizītes sekoja cita citai, un pēc partijas lēmuma un pirmo reizi PSRS vēsturē valsts līderis uz tām ņēma līdzi arī sievu. Hruščovs devās iekarot rietumvalstis un ASV, un galu galā panāca tik saspīlētas attiecības ar oponentiem, ka kodolkara briesmas tolaik bija reālākas nekā jebkad iepriekš. Ārpolitika nebija Hruščova stiprā puse, un viņš cieta vairākas sakāves. Uz ASV kopā ar ģimeni PSRS līderis devās 1959.gadā, lai tiktos ar toreizējo Valsts prezidentu Dvaitu Eizenhaueru. 1959.gada septembrī krieviem bija izdevies uz Mēness nosēdināt aparātu Luna-2, tādēļ šī vimpeļa kopiju N.Hruščovs uzdāvināja ASV prezidentam Dvaitam Eizenhaueram uz Mēness atstātā vimpeļa kopiju ar uzrakstu "СССР сентябрь 1959". 
1960.gada runā ANO Ģenerālajā asamblejā viņš piesolīja ASV parādīt "Kuzkina māti."
Sieva viņu pavadīja arī 1961.gadā uz Austrijas galvaspilsētu Vīni, kur bija tikšanās ar ASV prezidentu Džonu Ficdžeraldu Kenediju, un vēlāk – uz Skandināviju.
Šie braucieni padomju delegācijai bija nedrošības, neziņas un neizpratnes pilni.

Hruščovs Kubas raķešu krīzes laikā (1962.g. oktobris-novembris). Satraukts par ASV aktīvo kodolbruņošanos (īpaši Maskavu satrauca amerikāņu kodolraķešu izvietošana Turcijā) un centieniem gāzt Maskavai draudzīgo Fidela Kastro režīmu Kubā, PSRS līderis Ņ.Hruščovs 1962.gada maijā nolēma nosūtīt uz salu Karību jūrā savus karavīrus un kodolraķetes. Tas notika slepenībā no ASV, kurām Hruščovs visu laiku meloja, ka Kubā netiks izvietoti uzbrukuma ieroči. Kopumā krievpadomju režīms sāka nosūtīt izvietošanai Kubā šādus spēkus:
      - ap 45 000 karavīru;
      - 24 raķešu palaišanas iekārtas un 36 vidējas darbības radiusa kodolraķetes SS-4 (spēj noklāt ASV DA daļu ieskaitot Vašingtonu);
      - 16 palaišanas iekārtas un 24 tālas darbības radiusa kodolraķetes SS-5 (noklāj gandrīz visu ASV izņemot ZR daļu);
      - iznīcinātāju MIG-21 eskadriļa;
      - 42 IL-28 bumbvedēji;
      - 180 pretgaisa aizsardzības raķetes.
1962.gada 14.oktobrī ASV izlūklidmašīna U-2 noskaidroja patiesos krievu darbības apstākļus. Par notikušo ārkārtīgi saniknotā ASV nosūtīja PSRS ultimātu raķetes nekavējoši aizvākt. Pretējā gadījumā piedraudēja uzsākt militāru ofensīvu pret Kubu, kas varētu pāraugt atomsadursmē.
22.oktobrī pēc prezidenta Kenedija pavēles sāka Kubas militāru jūras blokādi, lai novērstu jaunu padomju kuģu ierašanos ar militārām kravām. Hruščovs uz to paziņoja, ka notiekošais ir amerikāņu agresija un padomju spēki ignorēs blokādi. Padomju un Varšavas bloka līguma valstu bruņotajos spēkos izsludināja kaujas gatavību. Tomēr amerikāņu striktajām darbībām bija rezultāti un padomju puse 26.oktobrī Hruščovs paziņoja, ka ir gatavs sarunām un piedāvāja izvest kodolieročus no Kubas apmaiņā pret neuzbrukšanas garantijām Kubas režīmam. Nākamajā dienā Hruščovs izvirzīja vēl papildus prasību - izvākt raķetes no Turcijas. Tai pašā dienā Kastro vēstulē Hruščovam aicināja veikt kodoluzbrukumu ASV, ja tā iebruks Kubā, ko Hruščovs tomēr uzskatīja par neprātu.
Kopumā Vašingtona un Maskava izrādīja pietiekamu savaldību, kā rezultātā 28.oktobrī tika panākta mutiska vienošanās par raķešu krīzes izbeigšanu. Novembrī Hruščovs pavēlēja padomju kara kuģiem doties atpakaļ uz PSRS, kā arī paziņoja par gatavību demontēt Kubā uzstādītās kodoliekārtas. Savukārt ASV nosolījās neiebrukt Kubā un izvākt kodolraķetes no Turcijas.

Pāris mēnešu pēc lidojuma kosmosā kucītei Strelkai piedzima 6 kucēni. Vienu no tiem - Pūciņu (pušinka) PSRS līderis Ņ.Hruščovs uzdāvināja Žaklīnai Kenedijai.

Hruščovs un kukurūza. Увлечение первого секретаря ЦК КПСС Н. С. Хрущева идеей выращивания кукурузы еще во время его пребывания у власти стала поводом для анекдотов. Однако в стремлении резко увеличить роль кукурузы в советском сельском хозяйстве было и рациональное зерно.


И даже, может быть, не одно. Во-первых, как показали события 1946-1947 годов, Советский Союз не был застрахован от больших проблем в случае неурожаев. В эти годы, напомним, в стране был голод. Конечно, причин было много — европейская часть страны была в руинах после войны, не хватало рабочих рук. Но было очевидно, что обеспечение населения СССР продовольствием является задачей первостепенной государственной важности.

С первой причиной связана вторая — советское руководство действительно было заинтересовано в повышении уровня жизни граждан. Например, была поставлена задача резко увеличить производство мяса. А для этого требовалось создать солидную кормовую базу.

Кукурузу в Советском Союзе, конечно, выращивали. Но в весьма ограниченных масштабах. А в 1955 году Никита Сергеевич познакомился с американским фермером Росуэлом Гарстом, который занимался выращиванием кукурузы. Рассказ об этой сельскохозяйственной культуре очень заинтересовал Хрущева.


А когда он побывал с визитом в США и увидел, что урожаи кукурузы куда больше, нежели те культуры, что выращивали в Советском Союзе, то после этого первого секретаря ЦК КПСС было не остановить.

Эта увлеченность, в общем, и сыграла злую шутку с неплохой, в общем-то затеей. Кукурузу начали заставлять выращивать буквально всех, не учитывая особенности регионов, климатические условия. Руководителей, не обеспечивших результат, снимали с должностей, не разбираясь в причинах неудач. На местах начались подтасовки и приписки. В общем, получилась очередная кампанейщина.

В результате чего, конечно же, не была решена ни одна из поставленных целей. Ну кроме разве что появления новых анекдотов — хотя едва ли Никита Сергеевич ставил перед собой именно такую цель.

Читайте также:

Почему в СССР появились "хрущобы"

"Не хочу лежать со Сталиным!": как в СССР боролись с культом личности

Крах Георгия Маленкова: почему попал в опалу человек, лишивший чиновников "конвертов"

Четверо из стройбата: ка

Atstādināšana no varas. 1964.gada 14.oktobrī PSKP CK Plēnums atbrīvoja N.Hruščovu no abiem amatiem - PSKP 1.sekretāra amata un PSKP CK Prezidija locekļa amata. Komunistu propagondoni paziņoja, ka Ņ.Hruščova darbībā bijuši vērojami subjektīvisms un voluntārisms. Varu pārņēma L.Brežņevs kopā ar Kosiginu.
Pēc Hruščova atstādināšanas no amata sākās drūms un depresīvs laiks. Agrākie darba kolēģi, paziņas un draugi no ģimenes norobežojās, jo baidījās no pēcteča L.Brežņeva represijām. Pēc Hruščova nāves 1971.gadā Brežņevs līdz absurdam cīnījās ar sava priekšteča ēnu. Tūlīt pēc miršanas fakta apstiprināšanas drošības dienesti steidzās uz ģimenes māju, lai aizzīmogotu bijušā līdera istabu, izrakņāja personīgās mantas, konfiscēja visus pieejamos dokumentus, uzrakstītos memuārus un citas piemiņas lietas.

Hruščovs Latvijā. Viņš Latviju apmeklēja divas reizes. Pirmo reizi tas bija tikai gadu pēc stāšanās amatā – 1954.gadā. Rīgā notika Baltijas lauksaimnieku kongress, kurā viņš uzstājās ar bēdīgi slaveno runu par kukurūzas audzēšanu un ieteica Voroņež 76 šķirni.
Otro reizi apmeklēja Latviju kopā ar VDR līderi Valteru Ulbrihtu 1959.gadā. Spilves lidostā notika svinīga sagaidīšana un cilvēki māja ar karodziņiem. Mežaparkā Hruščovs uzrunāja iedzīvotājus. Viņš apmeklēja VEF rūpnīcu, Ķemeru kūrortu. Braucot uz lidostu, Hruščovu nejaušības dēļ MP priekšsēdētāja Viļa Lāča vietā pavadīja LKP CK otrais sekretārs Arvīds Pelše, kurš nekavējoties ziņoja par buržuāziskā nacionālisma atdzimšanu. Hruščovs noticēja, un tās bija beigas politiskajam atkusnim Latvijā – četrus gadus ātrāk nekā citur PSRS. 

Miris 1971.gada 11.septembrī.

Nospiedums civilizācijā.
Hruščovkas. N.Hruščovs centās kardināli atrisināt "padomju cilvēka" dzivokļu jautājumu. 1954.gada decembrī viņš vērsa iznīcinošu kritiku pret padomju arhitektiem un celtniekiem. Pēc viņa vārdiem nauda aiziet "nevienam nevajadzīgiem skaistumiem," kamēr darbaļaužiem trūkst dzīvojamās platības. Patiesi, tā saucamo " staļinku" mājas izmaksas bija vairākas reizes lielākas nekā pēc viņām sekojošās "hruščovkas," lai gan ērtību ziņā arī krietni atšķīrās.
1957.gada jūlijā tika pieņemts PSKP CK un PSRS Ministru kabineta lēmums "Par dzīvokļu celtniecības attīstīšanu PSRS" ("О развитии жилищного строительства в СССР"). Tā tika dots starts piecstāvu ķieģeļu un paneļu māju celtniecībai, kuras tautā iesauca par hruščovkām ("хрущевки"), bet tādu māju kvartālus par "хрущоби" (vārdu spēle krievu valodā ar vārdu "grausti"). Neskatoties uz ironisko attieksmi, tomēr jāatzīmē, ka tādā vīzē daudzi PSRS iedzīvotāji beidzot tomēr tika pie sava mitekļa.
Tādu māju rajoni parādījās arī Rīgā, piemēram, Grīvas masīvs Iļģuciemā vai Kuģu ielas rajons.

Saites.
Krievijas ķeizari (?-patlaban).
Kubas raķešu krīze (1962.g. oktobris).