Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Sāmi, lapi

Sāmi jeb lapi ir mongoloīda klejotāju tauta, apmēram 70 tūkstoši. Lielākā daļa gan dzīvo Norvēģijā un Zviedrijā. Ar sāmu kultūru var iepazīties Rovaniemi muzejā Artikum.

Areāls. Apdzīvo Lapzemi – Skandināvijas un Kolas pussalas ziemeļus. To skaits ir ap 50 000 cilvēku. 

Vēsture. Sāmi bija pirmie, kas pēcledus laikmetā apmetās Eiropas ziemeļos. Iespējams, ka daļā ziemeļu teritoriju balti un sāmi dzīvojuši līdzās. II gs. pāri Somu līcim ieradās somi un atspieda lapus tālāk uz ziemeļiem.

Rase. Pieder pie tā sauktās laponoīdās rases. Skandināvijas ziemeļos joprojām dzīvojošajiem lapiem ir savdabīgs laponoīdo pazīmju komplekss, kas ir līdzīgs protomorfām mongoloīdam kompleksam.
Daži pētnieki domā, ka sāmi ir tuvākie kromaņjoniešu pēcteči.

Valoda. Sāmiem ir sava valoda, kas tuvāka karēļu nekā somu valodai. 

Sāmu Gulbja kults. Sāmu šamaņi uz gulbja (Saivo-lodde) muguras esot aizvizināti uz kādu mistisku valsti Saivo, kur tie uzzinājuši to, kas apslēpts parastiem mirstīgajiem. 

Vēsture. Sāmi veidojuši seidus un ziemeļu labirintus tagadējo Krievijas, Norvēģijas un Somijas teritorijās.

Rovaniemi. Lapzemes galvaspilsēta. Atrodas starp divām lielākajām Somijas ziemeļu upēm Kemijoki un Ounasjoki. 35 tūkstošu iedzīvotāju pilsētiņa ar Ņujorkas ugunīm, Vecrīgas sakoptību, Londonas cenām un Parīzes pašapziņu. Vārti uz Lapzemi.
Spilgtās sāmietes ir melnas un tā atšķiras no blondajām somietēm. Sāmi jeb lapi ir klejotāju tauta, apmēram 70 tūkstoši. Lielākā daļa gan dzīvo Norvēģijā un Zviedrijā. Ar sāmu kultūru var iepazīties Rovaniemi muzejā Artikum.
Ja pilsētā iebrauc no Somijas dienvidiem, pirmo ierauga Ziemassvētku vecīša airētāju klubu. Vasarā var redzēt vecīti ar sarkanu cepuri braukājam ezerā kanoe laiviņā.

Napapīri ciems. Ziemasvētku vecīša (Joulupuki) dzīvesvieta. Daba un ziemeļbrieži. Uz zemes ar treknu krāsu uzvilkts polārais loks. Ciematā var nopirkt, piemēram, kūpinātu ziemeļbrieža gaļu ar Rūdolfa attēlu uz paciņas.

Korvatunturi kalns. Šeit ir Vecīša vasaras mītne guļbaļķu namiņā. Purvā lielas lācenes. Maģiskā pusnakts saule pie vasaras debesīm atrodas nepārtraukti. Leduslaikmeta akmenslauks. Somijas un Zviedrijas polārais apgabals ir vienīgais, ko neklāj sniegs, pateicoties siltajām okeāna straumēm.

Jokmoka. Te ir slavenais sāmu gadatirgus – vecākais pasaulē, regulāri darbojas kopš XVII gs. 

Sāmu ģenētika. Saskaņā ar mitohondriālās Ievas un viņas meitu teoriju sāmi cēlušies no tā saucamā Veldas klana. Šī klana pārstāvji pirms 17 000 gadiem apdzīvojuši Spānijas ZR. Šodien viņu pēcteči sastopami pārsvarā ziemeļos un ir pārsteidzoši daudz sāmu vidū.

Saites.
Somugru tautas.