Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Talmūds

Jūdu reliģiskās literatūras, zināšanu un komentāru krājums, radies laikā no 300.g.pmē.- 500.g.

Talmūda nozīme. Neiedziļinājušies cilvēki parasti uzskata, ka starpība starp kristiešiem un jūdiem ir tā, ka kristieši tic Jaunajai derībai, bet jūdi - Vecajai derībai (Torai). Tomēr realitātē ir tā, ka īstie svētie raksti jūdiem ir Talmūds. Žīdu grāmata "Mitzbeach" apgalvo, ka "Nav nekā augstāka par Svēto Talmūdu." To lieto visu novirzienu jūdi sinagogās.

Raksturojums. Satur žīdu savstarpējās rīcības likumus un likumus, saskaņā ar kuriem jāizturas pret nežīdiem - gojiem. Tajā ietverti Toras skaidrojumi, rituālu un paražu apraksti, likumi – Mišna (Mishnah) un to skaidrojumi – Hemara (Ghemara). Satur daudz astronomisko zināšanu fragmentus. Talmūds galvenokārt pārstāv žīdu mācītāju uzskatus un spriedumus, kādi bija laika periodā no 300.g.pmē.–500.g.
Talmūds sastāv no 63 grāmatām un 524 nodaļām, bieži tiek izdots 18 lielos sējumos, tas uzrakstīts laikā no 200.-500.gadam.

Saturs.
1. Rabīna Džošua stāsts – par zvaigzni, kura parādas reizi 70 gados (Haleja komēta!).

Mišna – „atkārtošana,” „izskaidrojums,” „mācība.” Sastādīta ap II gs., daļa no Talmūda. Visu kopš Mozus laikiem iedibināto mutvārdu likumu īss izklāsts. To uzskatīja par Otro bauslību pēc Toras, kas ir Pirmā bauslība. Darbs bija rakstīts žīdu valodā un ietvēra tradīcijas, kā arī mutvārdu likumu izskaidrojumu.

Hemara – „pabeigt,” „izpildīt,” „mācīties.” Viena no Talmūda daļām. Ir divi tās veidi: Palestīnas Hemara (tapusi ap 200.g.) un Babilonas Hemara (tapusi ap 500.g.), kas bija lielākā un autoratīvākā. Visdrīzāk bija sarakstīta aramiešu, nevis žīdu valodā. Tās pamatā bija plašs komentārs par Mišnu. 

Talmūdi ir divi.
Bābeles talmūds.
Jeruzālemes talmūds.

Talmūda pretcilvēciskā daba. Tieši Talmūds ir tas, kas apgalvo, ka tikai žīdi ir pilnvērtīgi cilvēki, bet pārējie ir goji - "lopi" vai "zvēri."
Astoņi katoļu baznīcas pāvesti nosodījuši Talmūdu. Luterāņu konfesijas dibinātājs Mārtiņš Luters aicinājis to sadedzināt. Klements VIII: "Nelietīgās Talmūda un Kabalas grāmatas un arī citas ļaunās žīdu grāmatas jānosoda visas un pilnībā, un tādām tām jāpaliek aizliegtām un likums šis jāievēro pastāvīgi."
Tālāksniedzam dažus citātusno talmūda, kas parāda tā antihumāno saturu:
      Sanhedrin 59a: “Gojs, kas iebāzis degunu Likumā (Talmudā) ir vainīgs un jāsoda ar nāvi."
      Sanhedrin 59a: “Goja nogalināšana līdzīga savvaļas dzīvnieka nogalināšanai."
      Aboda Zara 26b: “Jānogalina pat labākos no gojiem."
      Libbre David 37: “Kaut ko paziņot gojiem par mūsu reliģiskajām attiecībām līdzinās visu žīdu slepkavībai, jo, ja tie uzzinātu, ko mēs par viņiem mācām, tie mūs atklāti nogalinātu."
      Libbre David 37: “Ja žīdam dod vārdu kādas rabīna grāmatas daļas paskaidrošanai, viņam jāsniedz tikai melīgi skaidrojumi. Tas, kas jebkad pārkāps šo likumu, tiks nogalēts."
      Yebhamoth 11b: “Seksuālas attiecības ar meiteni atļautas, ja meitenei ir 3 gadi."
      Schabouth Hag 6d: “Žīdi drīkst dotmelīgussolījumus atrunām."
      Hikkoth Akum X1: “Neglābiet gojus briesmu vai nāves gadījumā."
      Hikkoth Akum X1: “Neizrādiet līdzjūtību gojiem."
      Choschen Hamm 388,15: “Ja var tikt pierādīts, ka kāds atdevis izraēļu naudu gojiem, tad pēc saprātīgas zaudējumu atlīdzināšanas ir jāvar atrast veids kā noslaucīt viņu no zemes virsas."
      Choschen Hamm 266,1: “Žīdam var piederēt viss, ko viņš atrod, ja tas pieder akumam (gojam). Tas, kurš atgriež īpašumu (gojiem), grēko pret Likumu, palielinot likumpārkāpēju spēku. Tomēr ir uzslavas vērts, ja zaudētais īpašums tiek atgriezts Dieva slavas vārdā, t.i., kad kriestieši slavēs žīdus un lūkosies uz tiem kā uz godīgiem ļaudīm."
      Szaaloth-Utszabot, The Book Of Jore Dia 17: “Žīds drīkst un tam ir jāzvēr melos,kad goji jautā par to, vai ir mūsu grāmatās kaut kas pret viņiem."
      Baba Necia 114,6: “Žīdi - cilvēciski radījumi, bet citas pasaules tautas ir nevis cilvēki, bet zvēri."
      Simeon Haddarsen, fol. 56-D: “Kad atnāks Mesija, katram žīdam būs 2800 vergu."
      Nidrasch Talpioth, 225-L lpp.: “Jāve radījis nežīdus cilvēciskā veidolā, lai žīdiem nenāktos izmantot dzīvnieku pakalpojumus. Tādejādi nežīdi - tie ir dzīvnieki cilvēka veidolā, kas nolemti kalpot žīdiem dienu un nakti."
      Aboda Sarah 37a: “Goju meitenes no 3 gadu vecuma drīkt pakļaut vardarbībai."
      Gad. Shas. 22: “Žīdi drīkst pist nežīdu meiteni, taču nedrīkst to precēt."
      Tosefta Aboda Zara B5: “Ja gojs nogalēs goju vai žīdu, tam jāatbild par to, ja žīds nogalēs goju, tam atbildības nav."
      Schulchan Aruch, Choszen Hamiszpat 388: “Žīdu atmaskotājus atļauts nogalēt it visur. Tos atļaut nogalētvēl pirms tie sākuši savas atmaskojošās darbības."
      Schulchan Aruch, Choszen Hamiszpat 388: “Viss citu tautu īpašums pieder židu tautai, kurai tādejādi ir tiesības rīkoties ar to visu bez kautrēšanās."
      Tosefta Aboda Zara VIII, 5: “Kā noteikt vārda "laupīšana" nozīmi? Gojam aizliegts zagt, laupīt, ņemt sievietes un vergus no goja vai žīda. Taču žīdam nav aizliegts veikt visu to pret goju."
      Seph. Jp., 92, 1: “Dievs devis žīdiem varu pār visu tautu īpašumu un asinīm."
      Schulchan Aruch, Choszen Hamiszpat 156: “Ja žīdam palicis parādā gojs, cits žīds var doties pie goja un, piesolījis naudu, to apmānīt. Tādejādi gojs izputēs un pirmais žīds iegūs tā īpašumu pēc likuma."
      Schulchan Aruch, Johre Deah, 122: “Žīdam aizliegts dzert vīnu no kausa, kam pieskāries gojs, jo šāds pieskāriens vīnu var padarīt netīru."
      Nedarim 23b: “Tas, kurš grib, lai visi viņa gada laikā dotie apsolījumi zaudētu spēku, lai gada sākumā pieceļas un saka: "Visi solījumi, kurus es varu dot gada laikā, tiem anuleti. Tagad tie nav spēkā." 

Saites.
Judaisms un jūdi.