Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Tallina

Igaunijas galvaspilsēta, nozīmīga Baltijas jūras osta.
Tallinn - igauņu val. Agrāk saukta par Rēveli.

Iedzīvotāji. 280 000 (1959.g.).

Tūristam! Kopš 2013.gada 

Vēsture. Tā ir Ziemeļeiropā visvecākā pilsēta, kuru kartē atzīmējis arābu ģeogrāfs Idrīss 1154.gadā - ar nosaukumu Kolivaņa.
X-XI gs. Tallinas vietā bija estu apmetne ar nosaukumu Lindanīse.
Ziemeļu kara (1700.-1721.g.) rezultātā Tallina (toreiz Rēvele) kopā ar citām igauņu zemēm tika iekļauta Krievijas impērijas sastāvā, kurā pēcāk kļuva par Estlandes guberņas centru.
1918.gada 25.februārī to okupēja ķeizariskās Vācijas karaspēks.
1918.-1940.gadam Igaunijas Republikas galvaspilsēta.
1940.gada 21.jūlijā pilsētu okupēja krievpadomju karaspēks.
1941.gada augustā Tallinu ieņēma nacistiskās Vācijas karaspēk.
1944.gada septembrī pilsētu atkāroti ieņēma krievpadomju okupanti Tallinas militārās operācijas rezultātā.
1944.-1989.gada Igaunijas PSR galvaspilsēta PSRS sastāvā.

Arhitektūra. Pilsētas vecpilsēta iekļauta UNESCO sarakstā. Tā ir viens no autentiskākajiem Eiropas viduslaiku pilsētu centriem. Te ir apskatāms 2 km garais aizsargmūris, 26 aizsargtorņi, gandrīz 600 gadu vecs rātsnams un daudzie dievnami.

Aplūkojamie objekti. 
Aizsargsistēma. Tā sastāv no 2 km gara aizsargmūra un 26 sargtorņiem. Kādreiz tas bija 4 km garš. Sargāja iedzīvotājus kopš XVI gs. un bijis viens no pamatīgāk celtajiem mūriem Ziemeļeiropā. Tā biezums 3 m, augstums – 16 m. Zem nocietinājumu uzbēruma ir pazemes ejas.

Resnā Margarita. Lielgabalu tornis. Tagad tajā ierīkots Igaunijas Jūras muzejs.

Tompeja pils. Tompea - "domkalns." Viduslaiku ordeņa pils, kas celta XIII-XIV gs. Tagad Igaunijas parlamenta mājvieta. 48 m augstajā Hermaņa tornī plīvo valsts karogs.

Olevistes baznīca. Viena no iespaidīgākajām gotiskajām būvēm viduslaiku Eiropā. Būvēta 15. un 16. gs. mijā, bet pirmoreiz pieminēta 1267.gadā. Ap 1500.g. tai bija 159 m augsts tornis, kas bija visaugstākais zināmajā pasaulē. Patlaban atjaunotā baznīca kopā ar smaili ir 123,6 m augsta. Pēc nesenās rekonstrukcijas apmeklētājiem pieejams tornis. Līdz skatu laukumam ved 232 pakāpieni, jau pēc 137.pakāpiena ir iekārtota atpūtas telpa ar krēsliem.

Rātsnams. Gandrīz 600 gadu vecs. Ziemeļeiropā vislabāk saglabājies gotiskā stilā celts rātsnams. Torņa smailē atrodas slavenais Vecais Tomass. Rātsnamā mūsdienās pilsētas vadība vairs neatrodas, to izmanto citiem pasākumiem.

Sv.Brigitas klosteris. Pazīstams arī ar nosaukumu Piritas klosteris.
Atrodas Tallinas pievārtē Piritas upes krastā, pārsimts metru no jūras.
To sāka būvēt 1407.gadā pateicoties Sv.Brigitai, kas iepriekš šāda klotera būvniecību bija noorganizējusi dzimtajā Zviedrijā un vēlāk Somijā. Brigita dzimusi un izaugusi dižciltīga bruņinieka un zemes īpašnieka ģimenē, pirmo mūža pui pavadījusi kā laicīga ieviete, sieva un astoņu bērnu māte.
Iespaidīgā būve tolaik bija lielākais sieviešu klosteris visā Livonijā. Pusi no klostera gan apdzīvoja vīriešu kārtas mūki, taču dzimumi dzīvoja norobežoti, un varēja sarunāties tikai caur īpašu lodziņu.
Klosteri sekmīgi darbojās līdz 1577.gadam un izdega Ivana Briesmīgā karaspēka uzbrukuma laikā. Ugunsgrēkā gāja bojā visa bibliotēka, tādēļ tagad nav saglabājušās ziņas par toreizējo klostera iemītnieku dzīvi.
Līdzās jaunajai ēkai, kur labi sadzīvo mūķenes ar viesnīcu, ir labi saglabātas senās drupas - sienas, pagrabi un kapsēta.
Tieši blakus vecajām sienām tagad ir uzbūvēts jauns Brigitas ordeņa sieviešu klosteris, ko atklāja 2001.gadā. Tā arhitekts - Ra Luhse.
Tagad te jau 12.gadu vasarās notiek vasaras festivāli, kurus izveidoja un vadīja pasaulē pazīstamais igauņu diriģents Eri Klass (1939.-2016.g.). Viņa darbu tagad turpinās paša izskolotais diriģents un dziedātājs Risto Josts. Festivāla laikā vecās drupas apjumj ar vieglu pagaidu jumtu, lai klausītājus pasargātu no lietus.

Pasaulē vecākā strādājošā aptieka. Tā pirmo reizi pieminēta 1422.gadā. Tā pazīstama ar maizes un marcipāna gatavošanas nodarbībām. Starp kaltēto augu saišķīšiem karājas arī krokodila izbāzenis. Aptiekā dabūjams arī vīns Klarette, kas gatavots pēc viduslaiku receptēm.

Sv.Nikolaja baznīca. Dievnamā labi saglabājies XV gs. kokā grebts altāris.

Dominikāņu klosteris. Dibināts 1246.gadā. Tagad to ielenc suvenīru un modes preču veikali, kā arī kafeinīcas. Klosterī patlaban dzīvo tikai 3 mūki. Tūristus laiž te pastaigāties.

Aleksandra Ņevska katedrāle. Tallinas lielākais dievnams ar kupolu. Celts 1894.-1900.gadā.

Svētā Gara baznīca. Baznīca vecpilsētas centrā pirmoreiz minēta 1316.gadā. Virs ieejas atrodas krāšņi izkrāsots pulkstenis – vecākais laikrādis Tallinā.

Nams ar melno logu. Atrodas netālu no rātsnama. Pēc nostāsta sensenos laikos šai nama istabā kāzas svinējis pats Nelabais. Kāds ziņkārīgs nama saimnieka kalps to noskatījies. Tallinieši uzsver, ka šai nama istabā nekad nav dzīvojis neviens igaunis. Ārzemniekiem gan dzīvoklis tiekot izīrēts, bet tos laikam leģenda nebaida.

TV tornis. Tagad slēgti skatu laukumi drošības apsvērumu dēļ. Tā ir augstākā celtne Igaunijā – 314 m. Skatu laukums ar stikla grīdu atrodas 170 m augstumā. Tur ir restorāns Galaxy.

ZOO. Adrese: Paldiski mnt. 145, www.loomaaed.ee
Dibināts 1939.gadā. 1937.gadā igauņu snaiperi Helsinkos ieguva pasaules čempionu titulu un balvā saņēma lūsīti Illu, kas kļuva par Zoo simbolu.
Atvērts katru dienu. Biļete pieaugušiem – 5,80 Eir, skolēniem, studentiem- 1,10 Ls un bērniem (3 - 17 g.v.) un pensionāriem no 70 g.v. – 0,65 Eir, bērniem līdz 3 g.v. - bezmaksas, ģimenēm (2 pieaugušie un 2 bērni) – 4,30 Ls.
Platība - vairāk kā 80 ha. Cauri dārzam brauc minivilcieniņš.
Viens no zoo lepnumiem ir plaša savvaļas aitu un kazu kolekcija, kas, iespējams, ir tāda lielākā pasaulē. Ir ziloņi, Amerikas bizoņi, hiēnas, Amūras tīģeri, baltie lāči (2004.gadā kādam apmeklētājam paņēmis cepumu ar visu plaukstu), sniega leopards.

Atrakciju parks Rocca al Mare Tivoli. Lielākais atrakciju parks Igaunijā, 18 dažādas atrakcijas. Darba laiks: P.-Pie. no 12.-20. un Se.-Sv. no 11.-20. Tālrunis: 372 656 0110, www.tivoli.ee

Krogi.
Olde Hansa. Viduslaiku krogs.

Muzeji.
Igaunijas Jūras muzejs. Ierīkots vecpilsētā aizsardzības sistēmas lielgabalu tornī Resnā Margarita. Tā ekspozīcija sniedz pārskatu par Igauniju kā kā vēsturisku jūras valsti. Četros stāvos izstādīti dažādi tematiski priekšmeti: sens niršanas un zvejas aprīkojums, dažādi jūras dibenā atrasti priekšmeti, jūras kartes u.c. 
Muzeja ekspozīcijā ir arī ievērojama kuģa modeļu kolekcija - no seniem bureniekiem līdz pat mūsdienīgām zemūdenēm.

Pētera I cietoksnis. Lennusadam. Ekspozīcija ierīkota 1916.-1917.gados celtajos hidroplānu angāros, kas bija Pētera I vārdā nosauktā jūras cietokšņa daļa Somu jūras līča krastā.Saistībā ar Vācijas jūras spēku straujo attīstību krievu cars Nikolajs II pavēlēja uzbūvēt Tallinā aizsardzības kompleksu un hidroplānu bāzi,kas stātos ceļā ienaidniekam ceļā uz Pēterpili.
Angāri ir arhitektūras piemineklis un novatorisku inženiertehnoloģiju meistardarbs, kuru izstrādājis Dānijas inženierbūvniecības birojs Christiani & Nielsen. XX gs. sākumā tās bija pirmās celtnes pasaulē, kurām jumtu veido kupolveida plānsienu konstrukcija no dzelzsbetona.
Padomju laikā šeit bija slēgta militāra zona un angāri 40.-90.gados tika izmantoti kā noliktavas. XXI gs. sākumā tie bija avārijas stāvoklī. 2 gadus igauņi te veica rekonstrukciju u iekārtoja angāros Jūras muzeju.
Jūras muzejs. Adrese - Kiti iela 17a.
Biļetes: ģimenei - 15 eiras, pieaugušajiem - 8 eiras, bērniem un studentiem - 4 eiras.
www.lennusadam.eu
Galvenais muzeja eksponāts ir zemūdene Lembit. Kuģi un laivas atrodas nevis ūdenī, bet gan izkarinati gaisā.Ekspozīcija izvietota vairākos līmeņos vienā lielā telpā. MIgaunijas brīvdabas muzejs. Gandrīz 80 ha plašā teritorijā jūras krastā izveidots ciemats, kurā izvietotas sētas, dzirnavas un pat ugunsdzēsēju stacija – kopumā 72 ēkas no dažādām valsts vietām un dažādiem laikmetiem.
Muzeja grīda ir kā jūras dibens, uz tā guļ torpēdas un mīnas. Vēl uz dibena apskatāms vecākais Igaunijas kuģis Maasilinn, kas ir 100 gadu vecāks par zviedru Vasa.
Nākamajā augstākajā līmenī atrodas bojas, pie kurām var pieiet pa gaisa tiltiem.
Pašos angāra griestos karājas hidroplāns Short Type 184 - tiesa gan, kopija. 1919.-1933.gados igauņu bruņotajos spēkos bija 8 šādi hidroplāni. Tos izmantoja mācību nolūkos un pasta pārvadājumiem starp Tallinu un Helsinkiem.
Lembit zemūdene būvēta 1934.gadā Anglijas būvētavā Vickers-Armstrongs, kur igauņi pasūtīja arī otru savu zemūdeni Kalev. Kalev nogrima 1941.gada oktobrī, bet Lembit pārņēma PSRS Kara flote, kuras sastāvā tā karoja II Pasaules karā. Pēc kara tā izmantota kā mācību zemūdene Volgā. 1979.gadā tā atgriezās Igaunijā un 2 gadus vēlāk kļuva par Baltijas Flotes muzeja eksponātu Piritas ostā Tallinā. Līdz pat 2011.gada maijam zemūdene atradās savā stihijā - ūdenī. Jaunajā muzejā tā aplūkojama arī no iekšas.
Krastos lielgabali un ložmetēji.
Vēl te ir akvārijs, hidroplāna un zemūdenes simulatori. Lielā dzeltenā zemūdene - veltījums bītliem, kurā tiek rādīta filma par ceļjumu apkārt pasaulei.
Vairāki eksponāti izvietoti arī arpus angāra. Pirmā mēneša laikā muzeju apmeklēja 45 000 cilvēku.

Igaunijas brīvdabas muzejs. Gandrīz 80 ha plašā teritorijā jūras krastā izveidots ciemats, kurā izvietotas sētas, dzirnavas un pat ugunsdzēsēju stacija – kopumā 72 ēkas no dažādām valsts vietām un dažādiem laikmetiem.
Atvērts katru dienu no 10 –17. Tālrunis: 372 654 9100, www.evm.ee
No centra sasniedzams ar 22.autobusu, braucot līdz ZOO, tad 15 minūtes kājām pa jūras krasta ceļu.
Biļetes cena: pieaugušiem – 1,40 Ls, studentiem un pensionāriem – 0,70 Ls, ģimenēm (2 pieaugušie un 2 bērni) – 3,20 Ls.

Zinātnes centrs - Energie. Centra kopējā platība ir vairāk kā 3000 m2, un tajā apskatāmas 7 pastāvīgās izstādes par enerģijas vēsturi un elektroenerģijas ražošanu, kā arīcitām klasiskās fizikas tēmām. Te iespējams uzzināt visu par elektroenerģijas iegūšanu un nozares vēsturi. iespaidīgākais centra eksponāts ir Eiropā unikāls zibens ģenerators, kas ļauj radīt līdz pat 3 m garus zibens lādiņus. Pārsteidzoši un aizraujoši eksperimenti, kas saistīti ar fiziku - skaņu, gaismu, optiku, atjaunojamo un atomenerģiju.

NUKU leļļu muzejs. Galveno daļu veido teātra leļļu muzejs, kas ar leļļu, vārda un attēla starpniecību iepazīstina apmeklētājus ar Igaunijas un pasaules leļļu teātra vēsturi. Muzejā iekārtota arī pasaules leļļu istaba, kurā aplūkojamas dažādās tehnoloģijās veidotas lelles no dažādām pasaules malām. Muzejā darbojas leļļu gatavošanas darbnīcas.

Vembu-Tembumaa. Ģimenes izklaides parks. te ir kartingu trase, ATV trase, baseini ar vienmēr siltu ūdeni.
Kumu muzejs. Igaunijā lielākais mākslas muzejs, kas 2008.gadā atzīts par labāko Eiropā.

Marcipāna muzejistaba. Stāsta par marcipāna vēsturi, un kā viduslaikos aptiekās gatavotās zāles vēlāk kļuva par populāru saldumu. te var aplūkot ap 200  marcipāna figūriņu, kartes un tortes, kuru pagatavošanā ir izmantotas vairāk kā 100 gadus vecas formas.

Таллин - красивый старинный город, насчитывающий многие сотни лет, он не смог избежать не самых приятных страниц в своей истории. Узкие его улочки и каменные мостовые хранят в себе множество жестоких тайн. Город полнится историями о призраках и всевозможных необъяснимых явлениях и событиях.
Казненные на Ратушной площади

Ратушная площадь города, являющаяся центром Старого Города, раньше была рыночной, и именно здесь проходили все значимые события городской жизни. Здесь же казнили и преступников.

Одним из них был пастор, возмутившийся подгоревшей яичницей и убивший девушку, работавшую в трактире. Другим стал ратман, который проговорился своей жене о неких важных государственных секретах, о которых он узнал в магистрате. Ратмана сначала заставили с женой на спине пройти вокруг ратуши на четвереньках, а после этого отрубили голову. Таким же образом казнили и пастора.

Говорят, что иногда на площади видят их призраков. Остается только непонятным, как стало известно о том, что ратман разболтал секреты жене.

Башни Старого Города

У самой высокой башни в Старом Городе имеется прозвище Кик-ин-де-Кёк - «Загляни в кухню». Получила она его за то, что, как утверждалось, с нее можно было увидеть, что у кого из жителей города будет на ужин.

Другая башня, называемая Нейтситорн - «Девичья», в 14 веке стала местом заточения для девушек, не желавших идти замуж за тех мужчин, которых выбрала им в мужья их семья. В башне девушки должны были находиться до тех пор, пока не одумаются и не подчинятся. Впрочем, есть и другая версия того, как башня получила название. Согласно ей, башня всего лишь была местом работы и проживания белошвеек.


В 1980 году в башне появилось кафе-бар. И почти сразу же в нем стали видеть призрак мужчины в средневековых одеждах. Иногда наблюдали, как он исчезает в стене, бокалы начинали двигаться сами по себе, слышались шаги и голоса. Кафе от всего этого стало намного более популярным.

О двух других башнях рассказывают следующее. В давние времена неподалеку от Таллина жили двое молодых людей - Герман и Маргарита. Они нередко бродили вместе по городу, но раньше, чем наступит полночь, всегда покидали его. Таким было некое проклятье, условия которого они должны были выполнять. Однажды они не уследили за временем. Городские часы стали бить полночь, и влюбленные бросились бежать. Увы, к тому времени, как бой часов прекратился, Герман и Маргарита не успели покинуть город. Проклятье обрушилось на них, и Герман стал башней, называемой «Длинный Герман», потому что юноша был высоким и тонким, а Маргарита превратилась в башню «Толстая Маргарита», поскольку при жизни была пышной. Башни находятся в разных частях города, где Германа и Маргариту,якобы, настигло проклятье.

Tīmekļa resursi.
Ziņas par kultūras pasākumiem Tallinā www.tallinn2011.ee

Saites.
Igaunija.