Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Amenhoteps IV (1350.-1334.g.pmē.)

Akhenaten jeb Amenofiss IV (grieķu nosaukums).
Pasaules vēsturē plaši pazīstams ar vārdu Ehnatons - „Atonam patīkamais” jeb "saules diskam patīkamais" - pieņemtais vārds, Amenofs.

Senās Ēģiptes XVIII dinastijas faraons no 1350. līdz 1334.g.pmē.

Radniecība. Tēvs – Amenhoteps III.
Bija divas oficiālās sievas: pirmā sieva - Nefertite (dzemdējusi faraonam 6 meitas) un otrā sieva – Kija (ziņas par viņu apraujas pēc dēla Tutanhamona piedzimšanas, iespējams, mirusi dzemdībās).
Viena no viņa sievām ir bijusi arī Mitānijas ķēniņa Tušrata meita, ko tas izdeva pie Ehnatona politiskās tuvināšanās nolūkos.
Bērnu bija vairāk kā 10. Dēls - Tutanhamons. Minēts, ka Tutanhamons bijis viņa znots, jo jautājums par faraona dēlu vēl esot neskaidrs. Meita - Anhesenamuna, kas apprecējās ar Tutanhamonu. Bez tam faraons turēja vēl lielu harēmu.
Pēcāk divas no viņa meitām kļuva par paša piegulētājām, bet viena - par civilsievu.
Lai noskaidrotu, vai Amenhoteps IV ir Tutanhamona tēvs un tātad Amenhoteps III ir viņa vectēvs, tiks veikta ģenētiskā DNS pārbaude. Tutanhamona DNS tiks salīdzināts ar Amenhotepa III mūmijā saglabājušos DNS. Pārbaudi sataisījušies veikt japāņu zinātnieki un mums patlaban nav nekādu ziņu par tās rezultātiem.

Faraona ārējais izskats. Ievērību pelna šī faraona ārējais izskats, kā dēļ izteikta doma par viņa radniecību ar citplanētiešiem. Amenhotepam IV bija neparasti izstiepts olveidīgs galvaskauss. Tādā galvaskausā ievietojas 3 litri smadzeņu, kas ir pusotru reizi vairāk kā parastiem ļaudīm. Laikabiedri viņu attēloja tieši ar tādu izstieptu galvu. Faraonam bija arī garas zirnekļveidīgas rokas.
Irvins Breivermans no Jēla universitātes apgalvo, ka faraons sirdzis ar vairākām patoloģijām - Marfāna sindroms pagarina ekstremitātes, seju un veido zirnekļa pirkstus. Klainfertela sindroms piespiežot organismu producēt pārlieku daudz sievišķo hormonu, kādēļ faraonam bijušas palielinātas krūtis. Froliha sindroms izraisījis tauku uzkrāšanos dupsī un gurnos, kas darīja faraonu vēl līdzīgāku sievietei. Bet iegarenais galvaskauss esot izveidojies tādēļ, ka faraonam ātri esot saauguši galvaskausa kauli.
Taču noticēt, ka Ehnatons bijis vienkārši slims džeks, nav nemaz tik viegli. Kaut vai tādēļ, ka šie sindromi ir visai reti un nekādi netiek sastapti kopā vienā indivīdā. Bez tam tādi indivīdi ir ar mikroģenitālijām un neauglīgi, ko galīgi nevar teikt par faraonu: faraonam bija visai iespaidīga pipele, vienlaicīgi ar sieviešu krūtīm un gurniem, faraons atstājis aiz sevis daudz bērnu.

Dzīvesgājums. Noslēpumainākā un pretrunīgākā personība visā Senās Ēģiptes vēsturē.
Valdījis no 1350.–1334.g.pmē. Pēc Manetona datiem: 1424.-1388.g.pmē. No tiem pirmos 6 gadus valdījis kopā ar tēvu.
Minēts arī cits valdīšanas laiks – no 1379.–1362.g.pmē.

Iekšpolitika. Savas valdīšanas laikā dibinājis arī jaunu galvaspilsētu – Ahetatonu ("Atona atpūšanās vieta") ap 250 km uz dienvidiem no Kairas pie tagadējā Telamarnas ciema. Jaunās ģeodēziskās galvaspilsētas dibināšana patiesībā arī ir faraona konflikta ar priesteriem iemesls. Ehnatona dzīves laikā pilsētas būvniecībai tika iztērēti lieli valsts resursi. Iespējams, ka jaunās galvaspilsētas nodibināšana tieši tajā vietā bija atgriešanās pie pirmsdinastiskajam tradīcijām.
Piemēram zinātnieks Ahmeds Osmans domā, ka šis faraons varētu būt Mozus prototips.

Ārpolitika. Amenhotepa IV valdīšanas laikā Ēģipte sāka zaudēt kontroli pār Sīriju un Palestīnu. Daži sīriešu valdnieciņi mēģināja cīnīties pret Ēģipti ar hetu palīdzību. Vēl vairāk sarežģīja situāciju habiru klejotājcilšu (iespējams, senie žīdi) ielaušanos ēģiptiešu Āzijas vadījumos. Visa tā rezultātā tika zaudētas zemes Palestīnā un Sīrijā (tās pēc tam atguva faraons Seti I).

Reliģiskā darbība. Šis faraons iemantojis ķecera un reliģijas reformatora slavu, jo mēģināja salauzt Tēbu Amona kulta priesteru varu, ieviešot Amona kulta vietā jauna dieva – Atona kultu, apkarojot pārējos, taču neveiksmīgi. Būtībā nodibināja monoteismu, taču priesteri viņu gāza no troņa.
Vietējās svētnīcas šī faraona laikā panīka un tapa tukšas, toties tika celti ļoti krāšņi tempļi Atonam, un parādījās jauna priesteru kārta - padevīgi Atonam.

Amenhotepa IV/Ehnatona nāves apstākļi nav zināmi.

Darbi. Uzskata, ka Ehnatons ir sacerējis Himnu Atonam.

Atradumi.
Kapene. To uzgāja Ķēniņu ielejā amerikānis Teodors Deiviss. Tā tikusi izlaupīta visai drīz pēc Ehnatona monoteisma atcelšanas.
Mūmija. Amenhotepa IV atliekas - mūmija KV55, tika uzietas 1907.gadā un bija stipri bojātas. Mūmija bija izmesta no kapenes kopējā kaudzē. Zinātnieki ilgi nebija noteikti pārliecināti, ka šīs atliekas pieder minētajam faraonam. Taču izstieptais galvaskauss ir tāds, kā tas tēlots laikabiedru zīmējumos. 2010.gadā mūmijai veiktā DNS analīze apstiprināja mūmijas īstumu (karaliskajiem indivīdiem šis ir 2. tāds gadījums, 1. bija Nikolajam II). 

Raksti.
"Dzīvību dodošais" Atons jeb cilvēces vēsturē pirmā meistarklase viendievībā.

Saites.
Senās Ēģiptes faraoni (~3100.-30.g.pmē.).