Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Aleksandrs I Svētītais (1801.-1825.g. )

Александр I Благословенный.
Krievu impērijas ķeizars no 1801. līdz 1825.gadam, Napoleona I uzvarētājs, viens no tā laika ietekmīgākajiem politiķiem, dibinājis Svēto savienību.

Radniecība. Tēvs - Pāvels I (iepriekšējais ķeizars), vācietis.
Māte - Marija Fjodorovna, īstenībā Virtembergas princese vāciete Sofija Marija Doroteja Augusta Luīze fon Virtemberga.
Brāļi - jaunāki.
Sieva – Elizabete (Елизаветa Алексеевнa), īstenībā vāciete Bādenes princese Luīze Marija Augusta. Aleksandram I nebija ar viņu dzimumattiecību. Viņas vārdā nosaukta Elizabetes iela Rīgā. Pēc viņas iniciatīvas tika izveidota pirmā labdarības organizācija Krievijā - Sieviešu patriotiskā biedrība (Женское патриотическое общество).
Bērni - Aleksandrs I ar sievu Elizabeti nebija tuvi. Elizabetei gan bija divi bērni, taču tie mira bērnībā un nebija no vīra, bet gan viens no kavaljergarda Ohotņikova (to vēlāk uzgāja mirušu), otrs - no Ādama Čertorižska (Aleksandra I ārlietu ministrs, polis).

Dzīvesgājums. Dzimis 1777.gadā, vārdu saņēmis par godu Aleksandram Ņevskim.

Kāpšana tronī. Kāpa tronī galma apvērsuma rezultātā 1801.gadā, kad nogalināja viņa tēvu un iepriekšējo ķeizaru Pāvelu I. Pie kam Aleksandrs zināja par gatavoto sazvērestību. Domājams, ka sazvērestību finansēja Lielbritānija, jo visai droši ir zināms, ka naudu sazvērestības gatavošanai nodeva Lielbritānijas sūtnis Vitvorts ar sabiedrības lauvu un savu mīļāko Žerebcovu (Жеребцовa). Jaunais Aleksandrs esot teicis, ka vēlams tomēr tēvu nenogalināt, ja vien iespējams... Nu tā liekulīgi...

Iekšpolitika. Mēģināja realizēt mērenas liberālas reformas, kuras bija izstrādājis M.Speranskis.

Pēc Lielās franču revolūcijas izmainījās carisma attieksme pret izglītību, un Aleksandrs I 1802.gadā no jauna atvēra Tērbatas universitāti, kur mācības notika vācu un franču valodā. Tajā par rektoru tika nozīmēts franču-vācu fiziķis G.Parots (G.Parrot). Viņš ieguva Aleksandra I uzticību, un viņa uzskati atstāja lielu iespaidu uz caru.
G.Parots izstrādāja un nodeva caram plaša apjoma agrārreformas projektu, kura pamatā bija Kārļa XI zemnieku likumdošana. Tomēr nospiedošais vairākums Baltijas vācu muižnieku bija pret to un reformu sabotēja.
Tad Aleksandrs pavēlēja sasaukt Vidzemes landtāga ārkārtēju sesiju un pieprasīja, lai landtāgs izstrādā priekšlikumu likumam saskaņā ar cara vēlmēm. Muižniecība tam pretojās visiem līdzekļiem, tomēr beidzot bija spiesta piekāpties. Landtāga likumprojektu papildināja Pēterpilī, un ar cara parakstu 1804.gadā tas ieguva likuma spēku.

Svētās valdības sinodes paziņojums: "1814.gada 3.augustā vienbalsīgi nolēmām sniegt Valdniekam imperatoram no līksmojošās Krievijas vispadevīgāko nosaukumu "Svētītais."

Ārpolitika. Piedalījās pretfranču koalīcijās - 1805.-1807.g., 1813.-1814.g. un 1815.g.

Austerlicas kaujā. 1805.gadā M.Kutuzova vadītā armija atkāpās Krievijas robežas virzienā, izvairīdamās no ģenerālkaujas ar Napoleonu I. Nelielās uzvarošās sadursmes ar Mortjē un Mirata korpusiem iedvesmoja Aleksandru I un viņš kopā ar Franci II paģērēja, lai Kutuzovs pārtrauktu atkāpšanos un dotos uzbrukumā galvenajiem franču spēkiem. Kutuzovs pakļāvās spiedienam un piekrita, kā rezultātā krievu-austriešu armija cieta katastrofālu sakāvi no frančiem pie Austerlicas (mūsdienu Brno apkārtnē Čehijā). Aleksandrs I līdz mūža pēdējām dienām atcerējās savu pazemojumu, kad viņam nācās bēgt no Austerlicas kaujas lauka tikai ārsta un divu huzāru pavadībā. No tā laika viņš arī atturējās dot norādījumus saviem ģenerāļiem kara vešanā. Bet pret M.Kutuzovu sāka izturēties ar aizdomīgumu, pieņemot, ka Austerlicas kauju tas zaudējis ar nodomu, lai pārmācītu savu ķeizaru.
 
1807.gada 26.jūnijā pēc sarunam ar Napoleonu I Tilzītē parakstīja miera līgumu.

Krievu-franču karā (1812.-1814.g.). Karoja pret Napoleonu I. Lūdzies dievu Uspenskas baznīcā un božījies, ka veiks visu iespējamo, lai neatdotu Krieviju ienaidniekiem.
1814.gadā atgriezās mājup no Parīzes caur Rīgu. Par to mums piemiņai triumfa arka - Aleksandra vārti Viesturdārzā.

Iekarojumi. 1813.gada par labu Krievijai no Ziemeļa Azerbaidžānas un Dagestānas oficiāli atteicās persiešu šahs Fath Ališahs Kadžārs.
Besarābijas (1812.g.), Karēlijas, Murmanskas apgabala, Somijas (1809.g.), Polijas austreņa vojevodistu (1815.g.), Akmoļinskas guberņas (Kazahijas pēdējā brīvā apgabala), Moldovas, Turkmēnijas Ustjurtas apgabala, Ālandes salu, Rietumgruzijas vēl brīvo apgabalu (1801.g.), Abhāzijas okupēšana, karaspēka izvietošana šajās teritorijās, krievu sēklas iesēšanai tika veicināti izceļojumi uz jaunajām teritorijām, kā labad uz tām izsūtīja kriminālos un politiskos noziedzniekus.
Pēc 1812.gada Napoleona kara bija viens no Vīnes kongresa (1814.g.) vadītājiem un organizēja Eiropas Monarhu svēto savienību.

Polijas pievienošana. Pēc tam, kad 1812.gadā no Krievijas bija padzīts Napoleona I karaspēks, krievi ienāca Varšavas hercogistes teritorijā. Pēterpilī vēl nebija aizdomājuises, ko iesākt ar Poliju, taču uz šo jautājumu nācās atbildēt visai ātri - 1813.gadā krievu karaspēks ieņēma visu Varšavas hercogistes teritoriju. Aleksandrs I šai jautājumā bija pavisam atklāts - visas Varšavas hercogistes un arī visas Rečas Pospoļitas zemes pievienot Krievijas impērijai.
Tāds Aleksandra I lēmums gandrīz vai noveda līdz jaunam karam, pret Krieviju apvienojās Austrija, Anglija un Francija, kas noslēdza slepenu savienību. Krievijas impēriju atbalstīja tikai Prūsija. Beigu beigās tomēr rada kompromisu: Aleksandrs I bija ar mieru Austrijai atdot Krakovu kopā ar apkārtējām zemēm. Prūsija saņēma Tornu un Poznaņu. Tomēr lielākā daļa poļu zemju tomēr nonāca Krievijas impērijas valdīšanā. Uz to bāzes 1815.gadā tika izveidota Polijas valsts Krievijas impērijas sastāvā ar zināmu autonomiju. Pēc Vīnes kongresa 1815.gadā Polija bija kļuvusi par karalisti, kuras valdnieks gan bija Krievijas ķeizars. Tomēr Polijai bija savs parlaments un sava armija. 1830.gadā poļu karaspēkā izcēlās nemieri. Krievijas vietvaldis lielkņazs Konstantīns bija spiests bēgt.1831.gadā Polija proklamēja neatkarību no Krievijas. Nemierus apspieda krievu karaspēks. Vēlāk Krievija pamazām likvidēja Polijas karalisti un pievienoja poļu zemes pārējai impērijai.

Военные поселения, создание которых началось при императоре Александра I, стали одним из самых неудачных экспериментов российской власти. Этой системой были недовольны если не все, то почти все — от высших сановников до простых крестьян. Но зачем же тогда они вообще были созданы? Причем императором, который отличался либеральными взглядами.


Но вообще говоря, к тому времени, как в России пришли к мысли создать военные поселения, Александр I был уже не настолько либерален, как в начале правления. После окончания войн с Наполеоном перед российским правительством остро стояли сразу несколько проблем. Во-первых, обеспечение безопасности страны. Во-вторых, создание системы быстрого пополнения армии — наборы рекрутов этому требованию не соответствовали. В-третьих, сокращение бюджетных расходов на содержание большой армии.

И вот в конце 1815 года военный министр Алексей Андреевич Аракчеев предложил концепцию военных поселений. Разумеется, министра не осенило в одночасье — работа над проектом велась некоторое время. Эксперименты проводились уже в течение нескольких лет. И судя по дальнейшим действиям, были признаны удачными.


В общем, ничего принципиально нового в предложенном не было — еще в древности правители раздавали землю в обмен на службу.

В случае военных поселений землю никто не раздавал. Крестьяне, к ним приписанные, должны были заниматься и сельским хозяйством, и нести военную службу. Кроме того, не требовалось выделять деньги из казны. В общем, как и задумывалось.

Довольно быстро стало понятно, что ничего толкового не получается. И производительность труда была невысокой, и военная подготовка оставляла желать лучшего. Эффективность военных поселений оказалась на крайне низком уровне. А условия жизни в них очень тяжелыми. Неудивительно, что в военных поселениях часто возникали волнения, а то и восстания.

На протяжении 40 с лишним лет власти пытались сделать эффективной заведомо неэффективную систему. Причем неудача этого начинания была хорошо понятна всем. Однако же идея экономии государственных средств и большая армия так прочно овладела умами Александра I и Николая I, что ни тот, ни другой так и не признали провал с этой реформой.

Miris Taganrogā 1825.gadā.

Viņa nāve apvīta ar dažādiem nostāstiem un noslēpumiem. Viena no versijām, ka viņu mocījusi sirdsapziņa par viņam zināmo gatavoto sazvērestību pret tēvu, tādēļ galu galā viņš atteicies no troņa un devies klosterī ar Fjodora Kuzmiča (Федор Кузьмич), kanonizēta svētā, vārdu.

Zemniecības reforma Baltijā. Aleksandra I veikto reformu rezultātā Baltijā atcēla dzimtbūšanu: Igaunijā - 1816.gadā, Kurzemē – 1817.gadā un Vidzemē -1819.gadā. Likuma noteikumus ieviesa pakāpeniski: pirmajos 14 gados zemnieku kustības brīvība vēl bija ierobežota, lai dotu muižniekiem iespēju piemēroties jaunajiem noteikumiem.

Aplūkojamie objekti.
Aleksandra vārti Rīgā. Atrodas Rīgā pie ieejas Viesturdārzā. Celta 1815.gadā par godu Aleksandra I uzvarai pār Napoleonu, jo krievu cars 1914.gadā devās mājup caur Rīgu.
Uzvaras kolonna.
Aleksandra dārzi.
 Maskavas Kremļa dārzi, ko aizsāka veidot Aleksandrs I. 2014.gadā šeit atklāja vienīgo pieminekli Aleksandram I Krievijā.
Kristus Glābēja baznīca. Aleksandrs I lika pamatus tai kā piemineklim 1812.gada karā kritušajiem.
Miņina un Požarska piemineklis. Atrodas Maskavā, nevis Ņižņijnovgorodā pateicoties Aleksandram I.
Maskavas Kremlis. Pēc uzvaras karā Aleksandrs I personīgi uzmanīja Kremļa atjaunošanu.

Nospiedums civilizācijā. 
Aleksandra I sala. Atklājis un tā to nosaucis(?) Belinghauzens.
Elizabetes iela Rīgā. Nosaukta Aleksandra I sievas vārdā.
Puškina dzejas rindas par Aleksandru I: "Властитель слабый и лукавый, плешивый щеголь, враг труда…

Saites.
Krievijas ķeizari (?-patlaban).