Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Āboli, ābeles

Ābeli uzskata par senāk kultivēto koku pasaulē.

Vēsture. Arheologi uzskata, ka ābolus uzturā cilvēki lieto jau kopš akmens laikmeta. XIII gs.pmē. senēģiptiešu faraons Ramzess II devis rīkojumu izveidot ābeļu stādījumus, bet ar šķirņu izkopšanu pirmie sāka nodarboties romieši
Saskaņā ar dažādiem ķeltu nostāstu variantiem, Avalonas salā (seno ķeltu Viņpasaule un paradīzes analogs) tālu rieteņu okeānā atrodoties brīnumāboli, kas sniedz nemirstību
Ābolu nozīmīgā vieta cilvēka dzīvē atspoguļojās arī mitoloģijā - Hērakls nozaga zelta ābolu no Hesperīdu dārza, "strīdus ābols" izraisīja Trojas karu, bībeliskais paradīzes ābola motīvs (kārdināšanas augli kā ābolu gan sāk attēlot tikai viduslaikos), ābols Jēzus bērniņa rokā simbolizē cilvēces glābšanu un atpestīšanu. Ņūtons dalījās iespaidos ar savu draugu Hekeleju, ka āboli no ābeles vienmēr krīt perpendikulāri zemes virsmai, un galu galā izstrādāja mehānikas un gravitācijas teoriju.

2005.gadā Japānā izaudzis smagākais ābols pasaulē - 1,849 kg. Ik gadu šodienas pasaulē saražo 470 miljonu tonnu augļu un ogu, no kuriem 69 miljoni tonnu ir āboli. Latvijas augļkopji ievāc vidēji 40 000 t ābolu gadā.

Nospiedums kultūrā.
"Zelta ābele." Miķeļa Goppera 1935.gadā dibinātā izdevniecība. Kopš 1993.gada Latvijas Izdevēju asociācija rīko tāda paša nosaukuma konkursu.
Apple Computer. 1976.gada 1.aprīlī Stefana Vozņaka, Bila Fernandesa un Stīva Džobsa dibināts uzņēmums, kas garāžā sāka konstruēt Apple datorus. 2012.dada 20.augustā tika atzīts par visu laiku vērtīgāko uzņēmumu cilvēces vēsturē.

Raksti.
Āboli aizkavē krūts vēža attīstību.

Saites.
Kultūraugi.