Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Elizabete I Tjūdore (1558.-1603.g.)

Anglijas karaliene no 1558. līdz1603.gadam.

Radniecība. Māsa - Marija Tjūdore, iepriekšējā karaliene.
Māsīca - Marija Stjuarte, Skotijas karaliene.

Dzīvesgājums. Dzimusi 1533.gadā. 

Kāpšana tronī. 1553.gadā karalienes Marijas I Tjūdores valdīšanas laikā viņa atradās cietumā kā apsūdzēta sazvērestībā. Tai laikā jaunais galma astrologs Džons Dī (vēlākais leģendārais angļu pareģis) horoskopā izskaitļoja, ka drīz Marija nomirs un viņas vietā tronī kāps Elizabete. Par šo pareģojumu viņš caur Elizabetes apteksni pavēstīja nākamajai karalienei, un pats tika cietumā. Taču visai drīz Marija I Tjūdore tiešām nomira.
Kad 1558.gadā Elizabete I kāpa tronī, viņa Džonu Dī nozīmēja par galveno galma astrologu.

Ārpolitika. Džonijs Dī karalienei 5 gadu iepriekš pavēstīja par spāņu Neuzvaramās armādas uzbrukumu un 4 gadu iepriekš par Skotijas karalienes Marijas Stjuartes nāvi.
Elizabetes I valdīšanas laiks sakrita ar Anglijas pieņemšanos varenībā jūrās, kur tā konkurēja ar Spāniju. Karaliene visādi atbalstīja valsts tirdzniecību un jūrniecību, uzbūvēja lielu kara floti.
Kā slepenu līdzekli cīņā pret Spāniju atbalstīja angļu pirātismu. Spānijas sūtnis veltīgi prasīja karalienei Elizabetei I atlīdzināt zaudējumus, ko bija nodarījis spāņu Dienvidamerikas kolonijām pirāts Frensiss Dreiks. Karaliene personiski apmeklēja Dreika kuģi un piešķīra pirātam bruņinieka goda nosaukumu.

Sadzīve. Elizabete I savai kosmētikai esot notriekusi 12 angļu flotes. Dodoties uz ārpilsētas rezidencēm, karalienes karietei braukušas līdzi 30 karietes ar viņas tērpiem. Pēc karalienes nāves palikuši 3894 tērpi – joprojām vislielākā monarha atstātā tērpu kolekcija.

Kultūra. Bijusi ārkārtīgi izglītota, zinājusi daudz valodu. 11 gadu vecumā rakstījusi vēstules itāliski savai pamātei, spīdoši pārtulkoja no franču valodas angliski Navarras Margaritas esejas, tulkoja latīniski, itāliski, grieķiski un franciski angļu reliģiskos dziedājumus - psalmus. Tāpat sarakstījusi anotācijas Platona, Tomasa Mora, Roterdamas Erasma grāmatām. Tās mīļākais autors bija Seneka, tā darbus oriģinālā karaliene spēja citēt no galvas.

Izteicieni.
„Bez savas tautas es neesmu nekas.” 

Saites.
Angļu karaļi (?-šodien).