Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Efēsas koncils (449.g.)

Vispārēja baznīcas apspriede, ko 449.gadā Efēsā sasauca Austrumromas imperators Teodosijs II ar mērķi noteikt attieksmi pret monofizītu mācību.

Sanāksmei vajadzēja noteikt attieksmi pret monofizītu mācību, kuru bija radījis Konstantinopoles arhimandrīts Eitīhijs. Koncilā izvērtās karsta cīņa starp Aleksandrijas un Konstantinopoles klīriķiem, kas savstarpēji apstrīdēja vadošo lomu austreņu kristietībā. Aleksandrijas klīriķus vadīja patriarhs Dioskors, un tie atbalstīja monofizītismu. Kā pretinieki uzstājās Konstantinopoles klīriķi ar patriarhu Flaviānu priekšgalā.

Pāvests Leons I, kas bija izbijies no Aleksandrijas nostiprināšanās, nostājās Konstantinopoles klīriķu pusē. Balstoties uz Teodosija II atbalstu, un izmantojot tiešu fizisku spēku, Dioskors un Eitīhijs koncilā ņēma pārsvaru. Flaviāns ar saviem piekritējiem, starp tiem bija arī pazīstami dievvārži Edesas Ivs un Kiras Teodorīts, tika notiesāti. Flaviāns nomira ceļā uz izsūtījuma vietu.

Tomēr monofizītu uzvara nebija ilga. Halkidonas vispārējā baznīcas koncilā 451.gadā atcēla Efēsas koncila lēmumus, un monofizītisms tika nosodīts kā ķecerība. Tādejādi Konstantinopole pārmāca Aleksandriju. Efēsas koncils tika noteikts kā "bandītisks" un izslēgts no baznīcas koncilu listes.

Saites.
Baznīcas koncili.
Efēsa.
Monofizītisms.