Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Peru

Valsts Dienvidamerikas rieteņu krastā. Peru nosaukums cēlies no leģendārā inku valdnieka Pirua Manko, kas pirmos cilvēkus atveda uz Andiem.

Galvaspilsēta - Lima.
Lima Backpeckers - hostelis.

Iedzīvotāji. Indiāņi - maškopiri (Peru DA), hivaru ciltis (Peru Z).

Vēsture. 1600.gada februārī notika vulkāna Vainaputina izvirdums Peru, kurā gāja bojā ap 1500 cilvēkiem un tika iznīcinātas vairākas lielas apdzīvotās vietas. Šī vulkāna izvirdums noveda pie pelnu uzkrāšanās Zemes atmosfērā, kas, savukārt, pēc metereologu domām, izprovocēja t.s. mazo ledus laikmetu.
Peru un Čīlei ir bijušas asas diskusijas par abu valstu robežu kopš 1879.-1883.gada kara, kad Peru zaudēja trīs provinces, kuras tagad ietilpst Čīles galējo ziemeļu reģionā.

Apskatāmie objekti. 
      Dolmeņi.
      Lima. 

Kuska. Senās Valsts un Inku valsts politiskais centrs.
      Torontoja. Neliela apdzīvota vietiņa 50 jūdzes no Kusko. Daudz akmens celtņu atliekas. Te atrasts megalīts ar 32 skaldnēm.

Mačupikča. Ieejas maksa palielināt līdz 17 Ls, dienas apmeklētāju skaits ierobežots līdz 2500 cilvēkiem.

Inku ceļš.

Saksavamāna. Fantastisks poligonālo megalītu cietoksnis Kuskas nomalē.
Svētā ieleja. Sacred Valley. Ieleja starp Pisakas un Olantajtambas pilsētiņām, kas lepojas ar auglīgām platībām Urubambas upes krastos.
Kenka.
Olainantamba.

Čavina de Vantara. Oriģinālas indiāņu kultūras senpilsēta.
Parakasa. 
       
Kahamarka. Kahamarkas provinces centrs. Šeit spāņu Pizarro saņēma ķīlniekos un nogalināja pēdējo Inku Atavalpu.

Peru Amazones džungļi.
Ikitosa. Uzcelta džungļos, sākotnēji kā jezuītu misija. Uz to neved nekāds sauszemes ceļš. 
Tūristam. Piedāvā paviesoties pie Yaguas cilts. Pastaigas džungļos: piraju zveja, sārtie Amazones delfīni.
Tambopata. Pilsētiņa Amazones džungļos. Tambopatas–Kandamas rezervāts. Nakts ekskursija pie krokodiliem Sandovala ezera tuvumā.
Čačapojasa. Amazonas pavalsts galvaspilsēta. Ir lidosta, kura nedarbojas, jo nerentējas mazā pasažieru skaita dēļ.
Kondora ezers. Tas atrodas 2900 m augstumā un tas ir 3,5 km garš. Ceļš ar zirgiem no tuvākā ciemata Leimebambes uz to aizņem 10 stundas un tikpat atpakaļ. Tādu pārgājienu piedāvā tikai 3 Čačapojakas vietējās tūrisma aģentūras. 1996.gadā ezera krastā gandrīz 3000 m augstumā klintī iebūvētās kapenēs – čulpas, kapeņu izlaupītāji atklāja vairāk nekā 200 labi saglabājušos mūmiju. To vecums ir vairāk kā 500 gadu, tās labi saglabājušās klimata īpatnību dēļ. Ap ezeru zeme ir privāta, tajā atrastas vismaz 20 apbedījumu vietas. Leģenda vēsta, ka tā pirmie iemītnieki izniruši no ezera dzīlēm. 
Pēdējos gados interese par ezeru ir palielinājusies un līdz tam atnāk ap 150 tūristu gadā. Visi tiek reģistrēti šīs apkaimes vienīgās ēkas grāmatā. 
Leimebamba. Tuvākais miests pie Kondora ezera, no kura ezeru ar zirgiem var sasniegt 10 stundās. Pilsētiņā atrodas mūmiju muzejs, kur īpaša klimata apstākļos glabājas pie ezera atrastās mūmijas. Uz audumu gabaliem ap tām sazīmēti spocīgi ģīmīši. Čīles laboratorijās veiktās analīzes liecina, ka vairums kapenēs apglabāto miruši no tuberkulozes. Audumu paraugi liecina par augstu tekstila līmeni.
Manu Nacionālais parks. Dzīvo maškopiru cilts - nekontaktējas ar civilizāciju.

Čačapoja. Senas drupas, čačapoju indiāņu.

Kolkas kanjons. Pasaulē otrs dziļākais kanjons (pēc Katavasas kanjona turpat Peru, 400 km tālāk). Lai tajā iekļūtu, jāpārvar 4800 m augsta kalnu pāreja, kas ceļotājiem var izraisīt pamatīgas galvassāpes. Inku impērijas laikā kanjons bija zelta, sudraba un vara ieguves vieta, līdz ar to ieguvis 3400 m dziļumu, kas ir divas reizes lielāks par Lielo Kanjonu ASV. Te var novērot kondorus un to ligzdas.

Gokta ūdenskritums. 771 m augsts.
Naskas plato ģeoglifi. Tie vērojami sausajā Naskas plakankalnē un ap to. Biļete - 120 ASV dolāru.
Titikakas ezers. Lielākais augstkalnu ezers pasaulē, ko Peru dala ar Bolīviju. Ezerā mākslīgās niedru salas, kurās dzīvo sena tautiņa  - urusi.
Puerto Maldonado.
Pisaka.
Neliels ciemats Urubambas (Zirnekļu) ielejā.

Ika. Populāra peruāņu atpūtas vieta. Vīna un pisco ražošanas centrs.
Huakačinas (Huacachina) oāze. Peru tuksnesī.
Varasa. NLO parādīšanās vieta.

Peru Andi.
La Raya. Kalnu pāreja.

Vaskarānas Nacionālais parks. UNESCO sarakstā, apdraudēts.

El Castillo de Huarmey. "Pils pie Huarmejas upes" - spāņu val. Jaunatklātās Vari impērijas laika kapenes atrodas netālu no Klusā okeāna piekrastes, aptuveni 300 km uz ziemeļiem no valsts galvaspilsētas Limas un 1 km uz austrumiem no Huarmejas (Huarmey) pilsētas. Tās ir daļa no plašāka, aptuveni 45 ha liela, savos ziedu laikos varena un nozīmīga močiku un vēlāk arī Vari kultūras kompleksa - dubļu ķieģeļu būvju drupām un izrakņātām kapenēm iezīmētas vietas.

Moljendo. Petroglifi uz klintīm. 

Tinajanas aiza. Dabiskas izcelsmes klinšu veidojumi - daudzskaitlīgas akmens figūras. To pagatavošanu leģendas piedēvē daudzām senajām civilizācijām vai pat Atnācējiem. Tie patieši liekas kā gigantisku ļaužu figūras, kas stipri cietušas no laika. Tomēr zinātniskie pētījumi noraida šo izcelsmes versiju un pierādījuši, ka "statujas" cēlušās vēja erozijas rezultātā.

Zaļā elle. Daļēji šeit, galvenokārt Brazīlijā.
Moljendo. Zīmes uz klintīm.
Tukuma.
Kaljao.
Ostas pilsēta Peru ziemeļos.

Tradīcijas.
Amerikas atklāšanas diena. (Día del descubrimiento de America) no 2009.gada tiek atzīmēta kā Pamatiedzīvotāju un starpkultūru dialoga diena. 

Ēdieni.
Seviče. Peruāņu nacionālais ēdiens. Laima sulā noturēta jēla zivs, kas sajaukta ar sīkos gabaliņos sagrieztiem tomātiem un sīpoliem.