Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Vīne

Austrijas galvaspilsēta.

Vēsture. Ilgadēja Hābsburgu dinastijas galvaspilsēta.
1485.gadā Vīni ieņēma ungāru karaļa Matiaša Hunjadi karaspēks, Austrijas erchercogam un Sv.Romas impērijas imperatoram Frīdriham III nācās pilsētu atstāt.
1490.gadā Vīni atkal atguva Hābsburgi - to atkaroja Frīdriha III dēls Maksimiliāns I.
Turki Vīni ir aplenkuši divas reizes: 1529. un 1683.gados. 
1529.gadā Vīni aplenca osmaņu turku karaspēks sultāna Suleimana I Lieliskā vadībā, taču tika šeit sakauts un pilsēta tika nosargāta. Pēc nostāsta, Vīnes maiznieki par godu uzvarai sāka cept kruasānus pusmēneša formā un turki atkāpjoties esot šeit atstājuši vezumus ar kafijas pupiņām - tā ar kafiju pirmo reizi iepazinās eiropieši. Šī uzvara pie Vīnes ļāva apturēt islāma ekspansiju Eiropā.
Vīnē dzīvojis un strādājis Mocarts.
1805.gadā Vīnē ienāca Napoleona armija. Vīnes iedzīvotāji ielūdza franču virsniekus uz Bēthovena operas "Fidelio" izrādi.

Aplūkojamie objekti.
Vīnes katedrāle jeb Sv.Stefana katedrāle. Vīnes simbols.
Brlvederas pils. Ar parku.
Rātsnams.
Rātslaukums.
Burgtheater.

Šēnbrunnas pils. Pakalns ar Gloriette kolonādi.
Panorāmas rats. Celts 1897.gadā. 65 m augsts. Atrodas slavenajā Prater izklaides parkā.

Kārļa Marksa ēka. Viņa vārdā nosaukta vairāk nekā kilometru gara daudzdzīvokļu ēka. Celta XX gs. 30.gados socālistu valdības laikā un art deco stilā. Tās uzdevums bija nodrošināt cilvēku cienīgus apstākļus vienkāršajiem strādniekiem. Pilsētnieki šo rajonu mēdz saukt par "Sarkano Vīni."

Mocarta piemineklis.
Sv.Kārļa baznīca. 
Sv.Stefana katedrāle.

Imperatora Franča Jozefa I tilts. To rotā 4 pūķu figūras un tautā to dēvē par Pūķa tiltu. Kā vēsta leģenda, pūķu figūras sāk kustināt astes, ja pa tiltu iet nevainīga jaunava.

Habsburgu karaliskā pils.
Ķeizaru kapenes.

Zoom. Bērnu muzejs. www.kindermuseum.at

Muzeja kvartāls. Izveidots 2001.gadā no centrā esošajiem impērijas zirgu staļļiem. Te ir arī Deju kvartāls, izrāde par 25 eirām.
Hundertvasera māja. Austriešu arhitektūras un mākslas lepnums.
Haus der Musik. 

Vīnes ZOO. Ir vecākais pasaulē un atrodas Šēnbrunas pils parkā. No dzelzsceļa stacijas Wien Meidling līdz Zoo ir 15 minūšu gājiens. Pie viena var aplūkot arī grezno pili, kurā zīvojuši Habsburgi. Tajā sav pirmo klavierkoncertu snedzis 6-gadīgais Mocarts.
Tur dzīvoja šimpanzu pāris Džonijs un Fanija, kas zīmēja ar otiņu un krāsām. Džonijs nomira 1992.gadā 46 gadu vecumā. Viņa mākslas darbi saglabāti Zoo līdz mūsdienām.

Vīnes opera.
Prātera karuseļi.

Naschmark. Tirgus stiepas no Kārļa laukumam īdz pat Kettenbrūckengasse. Vienā tā galā darbojas utenis: čehu kistāls, karalaika relikvijas, antīkas prcelāna lelles.  

Hofburga. Habsburgu ziemas rezidence.

Muzeji.
Albertīna muzejs.
Leopolda muzejs.
Smilšakmens mūri. www.leopoldmuseum.at
Kunsthalle. www.kunsthallewien.at
Modernās mākslas muzejs. Iskauts ar melnu bazaltu. www.mumok.at

Kunsthistorisches Museum. Atrodas Maria Theresien-Platz; www.khm.at Te atrodas Brēgela gleznas, kas bijušas pašu Habsburgu īpašumā. Skaista ir arī pati ēka.

Vīnes etnogrāfiskais muzejs. Tajā glabājas acteku dāvana Kortesam – ketcalputna spalvu galvassega, kuru tie dāvāja 1519.gadā Verakrusā. 

Saites.
Austrija.