Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Austrālija, valsts

Valsts, kas aizņem visu Austrālijas kontinentu un vēl Tasmāna salu.

Galvaspilsēta - Kanbera.
Himna. Neoficiālā himna ir balāde "Valsējot ar Matildi" (Waltzing Matilda), sarakstījis Bandžo Petersons. Matilde, kas pieminēta katrā pantā, nav vis sieviete, bet gan klaidoņa mantu maiss. Šī dziesma austrāliešiem ir tas pats, kas latviešiem Pūt, vējiņi un nereti tiek dēvēta par neoficiālo Austrālijas himnu.
Stāsts ir par kādu cirpēju aitu cirpēju streika laikā, kas paņēmis pārtikai vienu no fermera jēriem, sēž pie upes attekas. Ierodas fermeris ar policistu viņu apcietnāt. Cirpējs atsakās doties viņiem līdzi un noslīcinas, ielēcot bilabongā. Austrāliešiem tas simbolizē protestu pret autoratīvu varu. Kas ir valsējošā Matilda? Tā ir sarullēta sega, kurā satīta viņa mantība, pārlikta pār plecu, ar abiem galiem sasietiem kopā, kur piekārts tējas vāramais katliņš. Ejot, matilda cilājas uz augšu un uz leju, un šī ir tā valsējošā kustība. Sarullēto segu sauc par svegu un pašu soļotāju par svegmeni.

Tūristam. Latvijas pilsoņiem vīzas atceltas. Jāreģisgtrējas Elektroniskās ceļošanas sistēmā eVisitors service, kas pieejama Austrālijas Imigrācijas un pilsonības departamenta mājaslapā.

Administratīvais iedalījums.  Austrālijas federācijā 6 pavalstis (???). 
      Dienvidaustrālijas pavalsts.
      Jaundienvidvelsas pavalsts.
      Kvīnslendas pavalsts.
      Rietumaustrālijas pavalsts.
      Tasmānija.
      Viktorijas pavalsts.

      Ziemeļu teritorijas.

Vēsture.
Kontinenta rašanās. Tā atdalījās no citām zemes masām un kļuva par pastāvīgu kontinentu apmēram 60 mlj. gadu atpakaļ – krīta un erciārā perioda robežā. Tādēļ te sastopamas neparastas un senlaicīgas dzīvnieku sugas: dzīvnieki ar knābjiem, zivis ar plaušām un somaiņi.
Pirmie iedzīvotāji. Tādi ieradušies apmēram 40 000 gadi atpakaļ.
Atklāšana. Pirmie jūrasbraucēji, kas ieradās Terra Australis Incognita, bija 1601.gadā portugālis de Eredija un piecus gadus vēlāk spānis Luiss Vaess de Torress, kas izbrauca pēcāk viņa vārdā nosaukto jūras šarumu starp Austrāliju un Jaungvineju.
Tikai 1770.gadā pie Austrālijas austrumu krasta piestāja angļu jūrasbraucējs Džeimss Kuks (1728.–1779.g.).
No 1818.gada notika pirmās ekspedīcijas zemes iekšienē. Pēdējā laikā parādījusies informācija, ka Austrāliju atklājis mazpazīstams portugāļu jūrasbraucējs Kristavo Mendonka 1520.gadā. Franču kartes, kuras zīmētas pēc viņa orģinālajām, Kanberā no bukinista nopircis kāds žurnālists Pīters Trikets.
Kolonizēšana. No 1788.–1854.gadam Austrāliju izmantoja tikai par katordznieku izsūtījuma vietu. Vēlāk Kvīnslendas, Viktorijas, Dienvidaustrālijas, Rietumaustrālijas un Tasmānijas kolonijas dabūja irobežotas pašpārvaldes tiesības.
Austrālijas Savienība. No 1901.g. tās kopā ar Ziemeļu teritorijām veido Austrālijas Savienību (Commonwealth of Australia).
Mūsdienas. Tagad Austrālija balso par galīgu atdalīšanos no mātes Lielbritānijas un gatavojas kļūt par republiku. 

Transports.
Ghan vilciens. Šķērso valsti no Adelaidas dienvidos līdz Dārvinai ziemeļos. Brauciena ilgums 48 stundas, attālums – 2960 km. Atiešana vakarā 17.15.

Pilsētas.
      Adelaida.
      Alisspringsa.
      Dārvina.
      Kanbera.
      Melburna.
               
      Sidneja.       

Aplūkojamie objekti.
Apļi laukos.
Raganu gredzeni.
Iespējams, dzīvnieku pēdas.
Uluru. Sarkanīga klints Austrālijas centrā, sena aborigēnu kulta vieta.

Filipa sala. Pingvīnu parāde - vienreizējs skats, kad saulrietā mazie pilngvīniņi iznirst no okeāna viļņiem.

Lielais okeāna ceļš. Viens no skaistākajiem un iespaidīgākajiem ceļiem pasaulē - ainavas Divpadsmit apustuļi, Londonas arka u.c.

Grampiani kalni. Grandiozas ainavas. 
Balarata. Austrālijas Zelta drudža laika pilsētiņa.
Karaļa kanjons.
Olgas kalni.

Kērnsa. Austrālijas tropu galvaspilsēta okeāna piekrastē.
Kurandas Nacionālais parks. Tropu meži un trosu ceļš augstu gaisā virs tiem.
Lielais Barjeru rifs. Lielākais tāds pasaulē (otrais lielākais - Belīzā). Zivju lūrēšana, akvalangu niršana.
Hartlija krokodilu ferma.

Zilo kalnu reģions. Zila dūmaka virs ielejām.
      Džeimsona ieleja.
      Trīs māsu klintis.

Paingapas karabāze. (Pine Gap) Atrodas 18 km uz DR no Alispringsas. Bāzi pārvalda austrālieši kopā ar amerikāņiem. Gaisa telpa virs tās 5,5 km augstumā ir ierobežota. Bāzes funkcija nav zināma, ir dažādas baumas.

Daudzgalvainais kalns.
Flindersa kalni.
Kakadu Valsts dabas parks.
Kūberpedi.
 Pasaulē lielākā opālu ieguves vieta.
Lokardas aiza.

Stjuarta ceļš. 
Ceļš nosaukts par godu Austrālijas vidienes pētniekam Džonam Makdauelam Stjuartam. Lielākais attālums starp benzīntankiem ir 253 km. 

Velna bumbas.

Ķenguru sala. 
Trešā lielākā Austrālijas sala, garums 150 km, platums 60-90 km. salas lielākais ciems - Kingskota.
Tā nosaukta 1802.gadā, kad te ieradās pirmais eiropietis - britu kapteinis Metjū Flinderss, kam bija uzdots kartēt Austrālijas dienvidu krastu. Vēlāk te ieradās franču pētnieks Nikolā Bodēns, ura uzdevums bija vākt augus napoleona mīļotās Žozefīnes dārzam. Arheoloģiski tās bija aborigēnu apdzīvotas jau pirms 16 000 gadiem (tā vēl nebija atdalījusies no kontinenta), bet tie salu pametuši un pēdējos 2000 gadus tur nav dzīvojuši cilvēki. 
Te sastopama pēdējā ģenētiski tīrā Ligūrijas bišu populācija pasaulē, savulaik tās atvestas no Itālijas.
Koalu avēnija - eikaliptu aleja, kurā mīt 25 koalas.
Salā ir 930 augu sugas, no tām 46 - tikais alai raksturīgas. 

Marejas upe. Trešā lielākā kuģojamā upe pasaulē (pec Nīlas un Amazones). Tā ir mierīga un tur ir peldošās laivas (hauseboats) kā dzīvokļi. 

Karaļu kanjons. Atrašanās vieta. Apmēram 300 km no Uluru, Vatarkas valsts parkā.
Apraksts. Kanjonā var izvēlēties 2 vai 5 km pārgājienu pa ieleju ar stāvām smilšakmeņa sienām. Ir vietējā naktsmītne un restorāna cenas esot pārspīlētas.

Lorda Hava sala. (Lord Howe island) Interesanta vulkāniskā sala, kas diennaktī ir atvērta vien 400 apmeklētājiem, un biļetes vēlams rezervēt savlaicīgi. Tūristu kontrole notiek lidostā, tādēļ "neaudzināti mežoņi ar savu jahtu" droši vien šo limitu var apiet pa ūdens ceļiem. 

Ēģiptiešu hieroglifi klintīs. Uzskata par viltojumiem.

Kudīspringsas apmetne. Austrālijas akmens laikmeta apmetnē atrastie graudberži un to virsmas padziļinājumos saglabājušās cietes un graudu paliekas pierāda graudzāļu apstrādi un lietošanu uzturā pirms 23 000 gadiem.

Lielā Austrālijas siena. ВЕЛИКАЯ АВСТРАЛИЙСКАЯ СТЕНА - самая длинная в мире стена (5323 км), перерезающая австралийский континент на две неравные части - юго-восточную (меньшая часть), отделенную от северо-западных районов. Выглядит она скромнее Великой Китайской стены (хотя и длиннее ее на 1,5 тыс.км) и сделана из проволочной сетки высотой с человеческий рост с колючей проволокой поверху.

Назначение этого длиннейшего забора - предотвратить нападения диких собак динго на овечьи стада. По поголовью овец (около 123 млн.голов) Австралия Китаю уступает, занимая второе место в мире, но этим стадам угрожают динго. Как предполагают, они произошли от одичавших собак, завезенных на континент из Азии более 3,5 тысяч лет назад. Эти хищники размером с небольшого волка вытеснили немногочисленных местных сумчатых хищников и живут охотой на кенгуру, кроликов, иногда телят, но особенно овец, на людей без провокации не нападают. Борьба с динго началась практически сразу после высадки европейских поселенцев вместе с овцами в 1783 году. На официальный уровень она была поставлена только в 1830 году, когда за голову динго назначили награду в 2 шиллинга. Сейчас выплаты за убитую собаку могут доходить до 500 австралийских долларов, но обычно не превышают сотни, но это только за изгородью - вне ее собакам динго позволено свободно жить и охотиться.

В середине 19-го века отдельные хозяева овцеводческих ранчо начали огораживать свои участки проволочной изгородью. К концу века юго-запад Австралии оказался вдоль и поперек затянут проволочной сетью. Постепенно овцеводы и местные власти пришли к выводу, что беспорядочную сеть разнокалиберных изгородей надо сменить одним забором, который будет поддерживаться на отчисления от прибылей владельцев ранчо. В 1960 году три овцеводческих штата (Квинсленд, Южная Австралия и Новый Южный Уэльс) объединили свои защитные изгороди в единую стену. Некоторым участкам забора свыше ста лет, на современных участках через проволоку пропущен отпугивающий электроток, вырабатываемый солнечными батареями.

Каждый километр ежедневно контролируется обходчиками раньше на верблюдах, теперь - на джипах. Весь персонал смотрителей составляет около 50 человек. Кое-где у забора построены хижины для ночевок обходчиков. "Великая стена" кончается в 185 км от западного побережья Австралии, здесь до самого берега океана идут культурные пастбища и возделываемые поля (пшеница, овес, хлопчатник), куда динго не забегают. ["НЖ" 1997, N 9, с.76].

Проволочную сетку рвут дикие верблюды, быки, кенгуру и даже страусы эму. Под изгородь подкапываются кабаны, муравьеды, лисы. Наводнения и сильные дожди подмывают стальные и деревянные столбы, ржавчина съедает сетку, ветры заносят ее песком. Изгородь валят падающие деревья. Динго сами не прорывают сетку, но часто спешат воспользоваться любой брешью. Так что эффективность самого длинного забора в мире всегда критиковалась страдающими от набегов фермерами, но... без нее было бы значительно хуже.

 

Dienvidu Austrālijas pavalsts.
      Lielā Austrālijas siena. Daļēji. 

Dienvidvelsas pavalsts.
      Lielā Austrālijas siena. Daļēji.
      Tari "NLO lidojumu zona." Bieži NLO novērojumi. 

Vaitorekas ezerā austrāliešiem ir savs ūdensbriesmonis, tāds esot arī Bridportas ezerā.
Basova šaurums. Bieža NLO novērošanas vieta. 

Neparasti likumi. Ar likumu Austrālijā aizliegts nomainīt izdegušās spuldzītes - to drīkst veikt tikai licencēts elektriķis.
Policjai ir tiesības aizturēt ikvienu, kurš parādās uz ielas, seju nosmērējis ar apavu krēmu.
Beigtam valim nedrīkst iet tuvāk par 100 m.

Raksti.
Pirmie austrālieši drīzāk bija pārceļotāji nekā nejauši krastā izmesti jūrasbraucēji.
Uldis Siliņš. Neds Kellijs un citas Ķenguru zemes mūsdienu leģendas.
 

Saites.
Austrālijas aborigēni.
Austrālijas kontinents.