Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Noteikts jauns un precīzāks datējums piramīdveida koraļļu kapenēm Mikronēzijā

Mikronēzijas vistālāk uz austrumiem Klusajā okeānā izvirzītajā sauszemes punktā, nelielajā, teritorijas platībā apmēram Pārdaugavai pielīdzināmajā, vulkāniskās cilmes Kosrajas (Kosrae) salā, paceļas senas piramīdveida kapenes. To celtniecībā izmantots tāds neparasts būvmateriāls, kā koraļļi, kuri, kā zināms, ir zemūdens kolonijās dzīvojoši zarndobumaiņi polipi. Šo dzīvnieku pārkaļķotie ārējie skeleti daudzviet pasaules jūrās izveidojuši lielākus un mazākus zemūdens rifus un to veidotas salas - atolus. Jaunā pētījumā tagad noskaidrots, ka šīs kapenes ir apmēram 700 gadus vecas, tātad būvētas nevis XVII gs., kā domāja iepriekš, bet XIV gs. sākumā - neilgi pēc tam, kad, domājams, tapušas pazīstamās Nanmadolas megalītiskās celtnes, kas atrodas Ponpejas salā, apmēram 750 km uz ZR-R no Kosrajas.

Atrašanās vieta

Karaliskās kapenes atrodas Lelu (Leluh) senpilsētas drupās, kura savulaik uzbūvēta uz tādā pašā vārdā sauktas nelielas saliņas, kas atrodas tieši blakus lielākajai Kosrajas salai, tās austrumu piekrastē.

Lelu - senās Kosrajas galvaspilsēta

No apmēram 1250.gada līdz XIX gs. vidum, kad salā regulāri sāka ierasties eiropiešu vaļu mednieki, tirgotāji un misionāri, Lelu bija Kosrajas valsts galvaspilsēta, kur dzīvoja kosreāņu vadoņi un sabiedrības elite. Savos ziedu laikos, ko Lelu atbilstoši jaunā pētījuma rezultātiem piedzīvojusi XIV-XV gs., senpilsēta aizņēma apmēram 27 ha lielu platību un deva dzīvesvietu 1500 cilvēkiem.

Ar iespaidīgiem kanāliem un bazalta sienu iežogotām teritorijām, senā Lelu pilsēta nereti tiek salīdzināta ar slaveno Nanmadolu. Tai pat laikā, atšķirībā no Nanmadolas, kas no bazalta šķilām un bluķiem uzbūvēta uz koraļļu rifa, Lelu senpilsētā koraļļi tika izmantoti daudzu ēku, tostarp kapeņu celtniecībā.

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams kļūt par aliens.lv lasītāju kluba biedru. Kā to izdarīt, var noskaidrot ŠEIT

Esošo lasītāju kluba biedru autorizācija