Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Kijevas kņazi (912.-1321.g.)

Mums blakus esošās lielās krievu cilmes valdnieki cēlušies no vīkingu sirotājiem, kas no Rietumeiropas ienāca tagadējās Krievijas teritorijā, kur cēla cietokšņpilsētas un pakļāva savai varai vietējos iedzīvotājus. Pamazām izvirzījās spēcīgākās pilsētas - Kijeva, pēc tam Maskava, kurā nodibinājās varu pārmantojošas Krievijas ķēniņu/caru dinastijas, no kuru valdniekiem gandrīz neviens nebija krievs.
Tieši Kijevā tika dibināta pirmā krievu ķēniņu dinastija. Vēstures līkločos vairāku gadsimtu gaitā tā tomēr zaudēja ietekmi un tika pakļauta no slāvu-somugru-tatāru simbiotiskās Maskavijas valsts.

Pirmo vīkingu valdīšana Krievzemē.
850.gadā vīkingu konungs atveda līdz un nometināja Lādogā 200 slovēņu (bijušos sklavīnus - Bizantijas leģionu palīgspēkus, kuri atradās pusvergu stāvoklī). Tos komandēja kāds Dīrss.
853.gadā vīkingu konunga un izbijušā Zviedrijas prinča Torvalda ierašanās Lādogā ar lielu baru bruņotu sāmu. Nuijgardas (Ņevas grīvas), Lādogas, un Dūnasholmgardas (Daugavgrīvas) cietokšņu rašanās. Slovēņu pirmais dumpis. Ūdensceļa atklāšana pa Daugavu no Lādogas.
862.-891.gadam sotņika Dīrsa slovēņu sotņas patstāvīgās draņģes Lādogā, pirmie mēģinājumi atdalīties no vīkingiem.
864.gadā vīkingi nodibināja Rostofas (Rostovas), Muromāras (Muromas), Neugardas (Novgorodas), Palteskjas (Pleskavas), Smolenskjas (Smoļenskas), Surdolāras (Suzdaļas), Dūnas (Krāslavas), Vīnāsholmāras (Arhangeļskas) un Gardāras (Jaroslavļas) cietokšņus, atstādami tajos slovēņus un viņu pēcnācējus par saimniekiem.
882.gadā vīkingu konungs Kuens nodibināja Kuengardas cietoksni, stādīja priekšā rhosu kaganu Bizantijas ķeizaram Konstantīnam Purpurā dzimušajam.
907.gadā dibināts rhosu izcelsmes kņaza Čerņa cietoksnis kā Čerņigarda, kas pakļauta Kuenugardas rhosu kaganam; minēts pirmo reizi Bizantijas dokumentos, kuros sniegtas pirmās ziņas par Palteskjas (Polockas) balto verdzeņu tirgu, par vīkingu Dūnas Aifor Gardu (cietoksni pie Daugavas krācēm, kur sākās burāšana uz leju pa Daugavu, Dūnas Ustaholmāru (Daugavgrīvu). Šie cietokšņi pieminēti arī seno arābu tirgotāju rakstos tai pašā gadā, kuri šajās vietās pirkuši jaunas verdzenes, dzintaru, vasku, zvērādas un bebru dziedzerus.

      Rjūriks (?862.-882.g.). Rjūriku dinastijas dibinātājs, pusmītiska persona.

Askolds un Dīrs (?-ap 882.g.). Vairāk kā par pašu Rjūriku zināms par diviem tā karavadoņiem - Askoldu un Dīru, kurus reizēm sauc arī par Kijevas kņaziem IX gs. 2.pusē. Saskaņā ar hroniku, Askolda un Dīra vadībā Kijevas karadraudze veica pirmo karagājienu un Konstantinopoli vēl pirma "varjagu piesaukšanas." Daļa krievu vēsturnieki šo faktu uzskata par tādu, kas noliedz Senās Kijevas Krievzemes saistību ar normaņiem.
Saskaņā ar hroniku abus ap 882.gadu nogalinājis Novgorodas kņazs Oļegs, apvienojot Kijevu un Novgorodu.
Jel atvases: 850.gadā vīkingu konungs atveda līdz un nometināja Lādogā 200 slovēņu (bijušos sklavīnus - Bizantijas leģionu palīgspēkus, kuri atradās pusvergu stāvoklī). Tos komandēja kāds Dīrss. 862.-891.gadam sotņika Dīrsa slovēņu sotņas patstāvīgās draņģes Lādogā, pirmie mēģinājumi atdalīties no vīkingiem.

Oļegs Viedais (912.-922.g.). Algurds Trūvārdsens. Helgi, Вещий Олег.
Bizantijas grieķi u.c. viņa apdomības un izveicības dēļ uzskatīja to par burvi. Laikabiedri iedēvēja to par „Viedo,” lai gan īsti nav zināms šis iesaukas izcelsmes cēlonis. Nav izslēgts, ka tā vienkārši slāviski pārtulkots varjagu vārds Helgi ("Svētais").

Radniecība. Nav skaidra viņa radniecība ar dinastijas dibinātāju Rjūriku. Kāds ne visai drošs avots apgalvo, ka Oļegs bijis Rjūrika sievas brālis.
Dzīvesgājums. Kijevas Krievzemes dibinātājs kņazs Oļegs.
Pat aptuveni nav zināms Oļega dzimšanas gads. Oļegs ir leģendām apvīts pat vairak nekā Rjūriks.
Novgorodas kņazs no 879.-912.gadam.
Karojis pret ungāriem un hazāriem. 
Ap 880.gadu bija patērējis kādu laiku savas varas nostiprināšanai Novgorodā kā tiešais un acīmredzamais Rjūrika troņa mantinieks, Oļegs nesteidzoties virzījās uz dienvidiem, kur sagrāba Kijevu un pārcēla uz turieni savu galvaspilsētu.
Saskaņā ar krievu hronikām, Apvienojot Novgorodu ar Kijevu, nogalinājis abus Rjūrika Kijevas karavadoņus vai kņazus Askoldu un Dīru.
Konstantinopoles karagājiens (907.g.). 907.gadā devās uzvarošā karagājienā uz Konstantinopoli pret Bizantijas imperatoru Leonu VI (886.-912.g.). Tā laika krievu hronika (Povestj vremennih ļet) stšsta, ka savākta bijusi liela armija - 2000 kuģu iebraukuši Bosforā (pa 40 vīriem katrā) un pa krastu nākusi vēl jātnieku armija. Bizantieši neuzdrīkstējušies iet ar kauju pret krievzemniekiem, tādēļ noslēguši ieeju Zelta Raga līcī ar ķēdēm, bet paši slēpušies aiz pilsētas mūriem. Domājams, slāvi un vīkingi (varjagi) tā arī nebija iemācījušies ieņemt triecienā lielus cietokšņus.
Izlaupījuši Konstantinopoles apkārtni, Oļegs pavēlēja izvilkt laivas krastā, uzlikt uz riteņiem. Tad, sagaidījuši ceļavēju, ripojuši paceltām burām gar aizslēgto Zelta Raga līci. Grieķi jutušies šokēti par neparasto vindsērfingu, tādēļ lūguši mieru. Kņazam atsūtījuši cienastu - vīnu un ēdienu, bet Oļegs, būdams aizdomās, ka cienasts saindēts, neko nav ne ēdis ne dzēris. Tad bizantieši nosprieduši pa īstam mieru lūgt, devuši brangu izpirkumu, kā arī bijuši uz mieru slegt tirdzniecības līgumu.
Kā uzvaras zīmi Oļegs virs Cargradas vārtiem pienaglojis savu vairogu. Izpirkums bijis tik bagāts, ka no audumiem  slāvi pašuvuši kuģiem buras, un hronikā raksta, ka varjagi tās šuvuši pat no zīda.
hronikas parakstītais gan jāvērtē kritiski, jo Oļegam nevarēja būt tik daudzskaitlīgs karaspēks, gan arī kuģi pa sauszemi ripot nevarēja. Tāpat arī nekādu vairogu krievi virs vārtiem nenagloja. Visdrīzāk nav bijis arī paša uzbrukuma Konstantinopolei, jo bizantiešu hronikas par to klusē - iepriekšējās (860.g.) un nākošās (941.g.) "ziemeļu barbaru" parādīšanās ir labi aprakstītas.
Krievu hronikas gan pieved piemra līguma tekstu, kas, domājams, ņemts no vēlākiem dokumentiem.
О князе Олеге, прибившим свой щит над воротами столицы Византийской империи Константинополя, нам известно со школы. Правда, к реальным историческим событиям все это не имеет никакого отношения.


Согласно "Повести временных лет", князь Олег отправился в поход в 907 году. Византия в тот момент переживала крайне непростой период. Император Лев VI Философ был в крайне напряженных отношениях с духовенством, потому что надумал жениться в четвертый раз. Кроме того, на территорию империи нападали арабы: за несколько лет до похода Олега они разграбили один из крупнейших городов империи — Фессалоники. И император никак не помог своим подданным.

Согласно летописи, к столице империи Олег привел 2000 ладей, в каждой из которых было по 40 воинов. То есть 80 тысяч человек. К цифрам в сочинениях античных и средневековых авторов следует относиться с большой настороженностью. Самый первый вопрос — каким образом можно было бы прокормить 80 тысяч воинов, которые к тому же собраны в одном месте?

Стоит заметить, что по данным других летописей, в походе принимали участие воины на 200 ладьях. А вот это куда более похоже на истину.


Сообщение о том, что греки устрашились передвигавшихся по суше ладей, которые по приказу Олега были поставлены на колеса. Тоже довольно сомнительно — уровень развития техники в империи в то время был куда выше, чем на Руси. Да и к тому же столица империи уже пережила не одну осаду. В том числе ее осаждали и арабы, которые также находились на куда более продвинутом техническом уровне, нежели русы. Однако взять Константинополь они так и не смогли.

Вызывает сомнения и сообщение о размере выкупа, предложенного византийцами. Якобы по повелению князя Олега, они сшили паруса для ладей из шелка — очень дорогой ткани.

Так был ли этот поход на самом деле? Нельзя исключать, что какие-то военные действия против империи Олег вел. Другое дело, что масштаб их, равно как и значение победы (если таковая вообще была), летописец позднее мог сильно преувеличить.

Недаром же на Руси Константинополь называли Царьградом. Удачный поход против столицы Византийской империи, места, где находился сам правитель, мог значительно повысить авторитет Древнерусского государства. Которое, таким образом, выступало на равных с одной из ведущих держав того времени.
Tirdzniecības līgums (911.g.). Lai nu kā, bet tāds Oļega laikā ar bizantiešiem patiesi noslģts, pie tam visai izdevigiem noteikumiem Kijevai. Saglabājusies tikai krievu hronikas versija, tomēr vēsturnieki nešaubās par tā eksistenci - arī bizantiešu avotos tas minēts. Krievu hronika min 14 slāvu delegācijas sūtņu vārdus. Liguma teksta Oļegs tiek saukts par "lielo krievu knazu."
912.-922.gados kņaza Īlava Rērihsena (Igora) audzinātājs un Rēriha Rērihsena brāļa dēls Algurds Trūvārdsens (Oļegs) kļuva par Lādogas pašpasludināto kņazu, okupēja Novgorodas, Polockas, Koenugardas cietokšņus, pasludināja sevi par lielkņazu, uzlika nodokļus latgaļiem un galindiem.
921.-922.gados Kijevas rhossu karagājiens uz Kaspijas jūras piekrastēm laupīšanas nolūkos.
Miris 922.gadā. Nav īsti zināms kur apglabāts, visdrīzāk Kijevā.

Rjūriku (Rērihu?) dinastija (913.-?). Iebrucēju vīkingu dibināta ķēniņu dinastija, kas pakļāva vietējos iedzīvotājus un izveidoja valsti.

Igors (913.-945.g.). 
Īstā vārdā Īlavs Rērihsens. 
Kijevas lielkņazs no 912. līdz 945.gadam. Krievu Rjūriku kņazu dinastijas pamatlicējs.
Radniecība. Tēvs - pusmītiskais dinastijas aizsācējs Rjūriks.
Sieva - kņaziene Olga. 
Dzīvesgājums. Dzimis 876.gadā.
Iekšējā un ārējā politikā bija Oļega politikas turpinātājs. Stiprināja valstiskumu austrumslāvu vidū, Nostiprināja Kijevas kņaza varu slāvos starp Dņestru un Donavu. 
Apprecēja Olgu 903.gadā.
Kāpa tronī 912.gadā.
Ārpolitika. Igors ar savu karadraudzi devās 2 pārgājienos uz Aizkaukāzu - 913. un 943.gados, par tiek esot ziņas arābu un žīdu vēsturiskajos avotos, bet krievu hronikas ne vārda. Iespējams tādēļ, ka karagāienos devās krievu varjagi, kas dzīvoja Hazāru kaganāta teritorijā. 
Drevļanu sacelšanās (913.-914.g.). Igors apspieda drevļanus un uzlika lielākas nodevas nekā to bija pirms viņa darījis Oļegs.
Pečeņegu atnākšana 915.gadā un karš ar tiem 920.gadā. 915.gadā Igors ar tiem sarunaja, pečeņegi aizgāja uz rieteņiem.
Tāpat 2 reizes devās karagājienos uz Konstantinopoli - 941.gada karagājiens beidzās neveiksmīgi, jo viņa laivas (ladji) tika sadedzinātas ar "grieķu uguni."
Toties veiksmīgs bija 944.gada karagājiens, kad bizantieši bija spiesti Igoram piedāvāt izpirkumu. Tāpat starp slāviem un bizantiešiem 944. vai 945.gadā tika noslēgts miera līgums.
Jaunu cietokšņu rašanās. Koenugarda (Kijeva) kļuva par apvienoto kņazistu galvaspilsētu. 
Pirmais no krievu kņaziem satikās ar pečeņegiem, piespieda tos noslēgt pamieru uz 5 gadiem.
Sudāvi (drevļani) saraustīja Īlavu Rērihsenu (Igoru) gabalos 945.gadā, kad tas no viņiem mēģināja ievākt papildus nodokļus.

Olga (945.-964.g.). Kijevas kņaziene, kņaza Igora sieva - valdīja laikā,kad dēls Svjatoslavs bija mazs vai atradās karagājienos.
Kristītais vārds - Helēna.
Radniecība. Vīrs - Kijevas lielkņazs Īlavs Rērihsens (Igors).
Dzīvesgājums. Dzimšanas gads nezināms.
Pēc tam,kad drevļani bija nogalinājuši viņasvīru kņazu Igoru, 946.gadā nodedzināja drevļanu galveno pilsētu Iskoroteņu.
Pārvaldīja Kijevas valsti, kamēr tās dēls Svjatoslavs bija mazgadīgs un kad tas atradās karagājienos.
Īlava Rērihsena (Igora) sievas Olgas valdīšanas laiks Koenugardā (Kijevā). Sudāvijas kņaza Māla pilsētcietokšņa Iskoresteņas nodedzināšana. Čerņīgovas pievienošana Kijevai. 
Ap 957.gadu pieņēmusi kristietību.
959.gadā uzcēlis vīkingu Holmgardas jeb Neugardas (Novgorodas) cietoksnis Latgolā, kurā tika nometināts slovēņu desmits uzraudzīšanai. 
964.gadā vīkingu Morumārholmgardas (Muromas), Rostofas (Rostovas), Surdolaras (Suzdaļas) cietokšņu uzcelšana, kuros vīkingi atstāja slovēņu simtus un desmitus cietokšņu uzturēšanai un nomas ievākšanai, bet sotņiki un desmitnieki vīkingu prombūtnes laikā kļuva par māru, valāgu, erzju un bulgāru biedu un slepkavām.
Kanonizēta.
Aplūkojamie objekti.
Olgas avots. Volgogradas apgabalā.

Svjatoslavs I (945.-972.g.).
Īstā vārdā Svjatoslavs Īlavsens, krievu saukts - Svjatoslavs Igorevičs.
Radniecība. Tēvs – Igors.
Māte - Olga.
Dēli – vecākais Jaropolks I (nākamais lielkņazs), Oļegs (Drevļanas kņazs), Vladimirs (Novgorodas kņazs).
Dzīvesgājums. Dzimšanas gads nezināms.
945.gadā kāpa Kijevas tronī.
Viņa iebrukumi Bizantijā, Donavas Bulgārijā, Hazārijā. Dņestras Perejeslavecas un sudāvu Baltās Vēžas ciemata izlaupīšana un iznīcināšana, kam sekoja plašāks iebrukums sudāvu zemēs, kuras neizdevās pakļaut. 
Kā sekas Svjatoslava karagājieniem bija Hazārijas kaganāta sabrukums un vjatiču zemju pievienošana Kijevas valstij (964.-966.g.).
968.-969.gados Kijevas rhossu iebrukumi Volgas Bulgārijā (karojis ar Volgas-Kamas bulgāriem), Burtijā un Alānijā laupīšanas nolūkos, nosakot nodevu (obroku) zeltā ik gadu.
971.gadā savienībā ar ungāriem un bulgāriem veica karagājienu pret Bizantiju. Tika pečeņegu nogalināts 972.gadā atpakaļceļā(?) uz Kijevu.
Visos Svjatoslava I karagājienos piedalījās arī vīkings-vojevoda Svenelds,kas arī iniciēja Svjatoslava I konfliktu ar brāli Oļegu.

Киевский князь Святослав Игоревич несколько лет вел отчаянную борьбу с Византийской империей. Но начиналось все совершенно по-другому — в Константинополе поначалу в Святославе видели удобное орудие для осуществления своих замыслов.


В 967 году (по другим данным, в 968-м) византийский император Никифор Фока направил к Святославу посольство во главе с неким Калокиром. Если это не преувеличение, то с собой посланник вез почти полтонны золота — 455 килограммов, если быть точнее (и если переводить в современные меры веса, разумеется). Правитель "скифов" был нужен императору для того, чтобы помочь в очередной войне с Болгарией.

Разумеется, в Константинополе знали, кто такой Святослав. И знали, каких успехов он достиг на воинском поприще — из похода до Хазарского каганата князь вернулся незадолго до визита византийского посольства.

Но вот чего император не мог предполагать, так это то, что Калокир попросит у киевского князя помощи… в свержении Никифора Фоки. Взамен он посулил Святославу щедрое вознаграждение и права на все завоевания в Болгарии.


Князь был человеком воинственным, на месте ему не сиделось. Вряд ли будет большим преувеличением сказать, что Святослава куда больше интересовали военные походы, нежели повседневные дела Киевского княжества.

В 968 году Святослав со своей дружиной вторгся в Болгарию, наголову разбил войско царя Бориса II и вскоре контролировал уже всю страну. В Болгарии Святославу настолько понравилось, что сюда он решил перенести столицу своего государства. Ну а вновь завоеванные земли присоединить к Киевскому княжеству. Любопытно, что пребывание в хазарских землях незадолго до болгарского похода такого восторга у князя не вызвало.

В общем, византийцы вместо решения проблемы Болгарии чужими руками получили у своей границы воинственного и опасного противника. Воевать со Святославом пришлось уже новому императору, Иоанну Цимисхию. Позвавший в Болгарию киевского князя Никифор Фока был убит заговорщиками. А что касается планов предателя Калокира, то как показали дальнейшие события, Святослав не собирался их всерьез учитывать в своих действиях.

Jaropolks I (972.-980.g.).
Radniecība. Tēvs – Svjatoslavs I (iepriekšējais lielkņazs).
Brāļi - Oļegs (Drevļanas kņazs), Vladimirs (Novgorodas kņazs).
Biogrāfija. Kijevas lielkņazs no 972.-980.gadam.
Vēl sava tēva dzīves laikā 969.gadā saņēma valdīšanā Kijevu, bet par pilntiesīgu lielkņazu kļuva pēc tēva nāves 972.gadā.
Drīz pēc tam saasinājās attiecības ar brāļiem Oļegu un Vladimiru, kas tiecās pēc pastāvības. 
977.gadā Jaropolks I sagrāba Oļega valdījumus, bet pats Oļegs tika nogalināts. Vladimirs bēga uz Skandināviju. Uz Novgorodu tika nosūtīti Jaropolka I sūtņi.
Tomēr Vladimirs noalgoja skandināvu karadraudzi, ieņēma Novgorodu, pakļāva Polockas kņazisti un ieņēma arī Kijevu. 
Jaropolks bēga uz Rodnu, kur 980.gadā ar Vladimira ziņu viņu nodevīgi nogalināja paša vojevoda Bluds.   

      Vladimirs (980.-1015.g.).

Svjatopolks (1015.-?).
Radniecība. Tēvs – Vladimirs (iepriekšējais lielkņazs).
Jaunākie brāļi – Boriss (Rostovas kņazs) un Gļebs (Muromas kņazs).
Biogrāfija. Kļuva par Kijevas lielkņazu pēc tēva Vladimira nāves 1015.gadā. 
Pavisam drīz pēc tam sākās karš ar brāļiem, kurā Boriss un Gļebs tika nogalināti. Krievu pareizticīgā baznīca šai sakarā radījusi svēto kņazu Borisa un Gļeba kultu. Stāstos un teiksmās par Borisa un Gļeba slepkavību pausta Krievijas vienotības ideja, kā arī doma, ka jaunākiem kņaziem nepieciešams pakļauties vecākajiem. 

Jaroslavs Gudrais (1019.-1054.g.).
Jaroslavs Valdemārsens (Vladimirovičs) Gudrais.
Ticis saukts par "Lielo" («Словo о погибели земли Русской») vai "Veco" («Слове о полку Игореве»). XII gs. beigu vai XIII gs. sākuma Kijevas hronists, viens no Ipatjevas hronikas sastādītājiem,  saukdams kņazu par "Gudro," ar to tika domājis ne tikai kņaza garīgās dotības, bet arī tā dievbijību un cēlsirdību.
Radniecība. Sieva - zviedru princese Ingirēda (Ingegerda). Apņēma par vecāko sievu 1020.gadā.
Jaunākā meita - Anna (Анна Ярославна) 1051.gadā Reimsā izgāja pie vīra Francijas karaļa Henrija I, tā kļūdama par Francijas karalieni.
Trīs dēli - Izjaslavs, Svjatoslavs, Vsevolods.
Dzīvesgājums.  Suzdaļas kņazistes un tās satelītkņazistu okupācija. Terors, genocīds.
1020.gadā Kijevas kņazs Jaroslavs apņēma par vecāko sievu zviedru karaļa Olava meitu Ingirēdu Otro jeb Ingu (kr. Irīnu), iecēla par vietvaldi Lādogā no Upsalas padzīto ļaundari Regnevaldu, bet viņu drīz pārcēla par vietvaldi Kijevā, Lādogā ieceļot no dzimtenes izraidīto zviedru ļaundari Eilīvu.
1024.gadā Bizantijas rakstos pieminēta Jaroslavļa kā normaņu cietoksnis Laureta Volgas piekrastē, kuras slovēņu kņazs uzlicis lielas, nenomaksājamas nodevas, nenomaksāšanas dēļ sarīkojis asiņainu izrēķināšanos, nodedzinājis ap 20 ciematu un apkāvis aptuveni 700 baltu un somugru piederīgus vīriešus, ieskaitot zīdaiņus.
1030.gadā pirmo reizi Bizantijas dokumentos minēts kņazu Vasiļjevu cietoksnis tambovu galā, Višegardas cietoksnis Augšvolgā, slovēņu kņazu Ņikitcevu cietoksnis sudāvu galā, Belgardas cietoksnis lejiešos, kā arī Neugardas - pie Stugnas; tajos valdījuši slovēņu kņazi, uzlikdami samērā vieglas nodevas, bet prasīdami bezierunu izpildi, pretējā gadījumā - dedzināšanas, slepkavības, genocīds.

Пётр — Грозный, Ярослав — Великий, Иван — Мудрый. Нет, ребята, всё не так. Как — поправит даже двоечник по истории: Грозный — Иван, Мудрый — Ярослав, Великий — Пётр. Про величие и грозность в следующий раз, а сейчас — о мудрости.


Почему именно Ярослав из десятка-другого неглупых удельных князей XI века получил столь лестную прибавку к имени? Наверное, не только потому, что прожил 76 лет: мудрость не всегда тождественна количеству прожитых лет.

Что ж, вот качество этой долгой жизни. Основал собор Софии Киевской, а в нем библиотеку, привлек для работы здесь переписчиков и переводчиков, оплачивал усилия монахов по распространению в том числе и юридической науки. Вера в знание, благочестие, политическая дальнозоркость, боголюбие, уважение закона разве не входят в понятие "мудрость"?

Дело только в том, что прозвище Ярослав получил гораздо позже своей смерти — через пять столетий. А в годы жизни, кто внимательно читал "Повесть временных лет", он, князь ростовский, князь новгородский, великий князь киевский неоднократно назван "хромцом".


Отчего же летописец не скрывает этот физический изъян, а напротив, выставляет его напоказ? Мы же знаем: история, тем более древняя, такова, какой она вышла из-под пера.

Не знаем мы или подзабыли вот чего. На хромоту, косоглазие, прочие недуги тела в те времена смотрели совсем по-другому. Какой-либо физический недостаток считался знаком свыше. Не только, кстати, на Руси.

Вот какими прозвищами гордились короли Швеции и Норвегии: Свинья, Синезубый, Толстый.

Толстым был шведский король по имени Олаф Второй. Он не только современник Ярослава, но и соперник на руку принцессы Ингигерды.

Вот так выбор у вельможных невест XI века: этот хром, тот — толст, третий и вовсе синезуб. Но она-то смотрела на женихов не глазами современной девицы. Этот толст, а тот хром — значит, оба люди необыкновенные, с божественной меткой. Выбрав Ярослава, Ингигерда стала великой княгиней киевской и едва ли прогадала.

Jaroslava Gudrā dēli (1054.-1068.g.).
Jaroslava Valdemārsena Gudrā dēlu valdīšanas laiks. Izjaslavs iekaroja Turovu - bijušo vīkinga Trūvārda Rērihsena cietoksni pie Baltezera (Beloje ozero), Svjatoslavs - hazāru galvaspilsētu Tmutorahaņu (Astrahaņu), Vsevolods - Rostovu, Suzdaļu, Perejeslavecu. Taču kaujā pie Altes upes 1068.gadā apvienoto triju brāļu karaspēku sakāva tā sauktie baltie polovcieši (sindi, lejieši sudāvi u.c.), brāļu kņazu savienība izjuka, paši patvērās Kijevas cietoksnī, bet arī tur bija sākušies lejiešu, sudāvu un sindu apvienoto kaujas vienību nežēlīgi, iznīcinoši triecieni, pret kuriem Jaroslava dēli bija bezspēcīgi. Tādējādi visi Jaroslava iekarojumi Kijevas labā tika zaudēti. To izmantoja Polockas kņazi, kuri prata sadzīvot ar baltu tautām miermīlīgāk un pārņēma virsvadību Kijevas kņazistē.
1044.-1063.gados Pleskavas krīviču kņaza Vseslava Bratislavoviča valdīšana Smoļenskā. Viņa pakļautībā nonāca Oršas un Kopisas kopienas. Nodibinājušās Okas, Vereju, Vorovku, Dobrjatinu, Bobrovņiču, Toropecu, Rostislavu, Mstislavu, Izjaslavu, Dragoslavu, Jeļiņčevu, Vjazmičevu un citu atdalījušos kņazu dēlu cietokšņi Valdaja augstienēs, bet Minskas, Polockas, Izborskas kņazistes nonāca Smoļenskas kņaza pakļautībā.

Vseslavs (1068.-1069.g.).
Polockas kņazs Vseslavs, kurš valdīja Smoļenskā, iekaroja un pakļāva Kijevas kņazisti un tās satelītus, kļuva par Kijevas, Smoļenskas un Polockas lielkņazu uz diviem gadiem.
Jaroslava Gudrā dēls Izjaslavs, kurš bija atradis patvērumu pēc Kijevas dumpja Suzdaļā, ieradās viesībās Kijevā, noslepkavoja kņazu Vseslavu, sagrāba varu savās rokās, pakļāva Smoļenskas, Polockas, Suzdaļas, Čerņa un Perejeslavļas kņazistes.

Izjaslavs (1069.-1093.g.). Jaroslava Gudrā dēls Izjaslavs, kurš bija atradis patvērumu pēc Kijevas dumpja Suzdaļā, ieradās viesībās Kijevā, noslepkavoja kņazu Vseslavu, sagrāba varu savās rokās, pakļāva Smoļenskas, Polockas, Suzdaļas, Čerņa un Perejeslavļas kņazistes.
1071.gadā Jaroslavs Gudrais uzcēla cietoksni Katarosļas upes grīvā, paša nodedzinātā valagu ciemata vietā, kur atstāja plašus kapu laukus. Valagi apvienojās un izveidoja muromu savienību kopā ar somugriem un bulgāriem, uzbruka krievu cietokšņiem, apkāva kņaza piederīgos un aplaupīja, atgriezdamies mežos. Kopš tā laika Katarasļas cietoksnis pārstāja pastāvēt.

Svjatopliki I un II (1093.-1130.g.)???
Svjatopluka Otrā valdīšanas laiks Kijevā, kas iezīmējās ar jaunu baltu zemnieku sacelšanos pakļautajās kņazistēs un Kijevas lielkņazistes jaunu sabrukumu, kņazu padzīšanu, Lietuvas kņazistes aktivitātēm, kuras padomju laika vēsturē nosauktas par polovciešu kariem, bet patiesībā karoja leiši, sudāvi, sindi un no Sibīrijas ienākušās ciltis, tostarp alāni, ungāri, ukraiņi, tād katrai polovciešu grupai bija savs etniskais sastāvs un vārds, kāds bija virsaitim.
1097.gadā Svjatopluks Otrais sasauca pirmo kņazu sapulci Ļubečā par kopdarbību Krievu zemju glābšanai no "ienaidniekiem"un galīga sabrukuma. Panākumu nebija, jo katrs kņazs prasīja patstāvību rīcībā, savstarpēju uzbrukumu izbeigšanu, bet Svjatopluks prasīja pārējo kņazu bezierunu paklausību viņam, kādēļ atkal sākās kņazu savstarpējie kari, kurus izmantoja baltu tautas, lai atgūtu brīvību.
1100.gadā notika otra Smoļenskas kņazu sasauktā krievu kņazu sapulce Vitičevas pilī, kura atkal bija neveiksmīga un beidzās ar vēl lielākām pretrunām, domstarpībām, nesamierināmām katra kņaza pretenzijām pēc savas personīgās lielvaras, bet pamata cēlonis bija kņazs Vitičss, kura māte bija lietuviete. Vitičss prasīja noslēgt ūniju ar Lietuvu un Jersiku, izbeigt slepkavošanas un vardarbību tautas taisīšanā.
1103.gadā Vislielākā baltu cilšu atbalstītā tautu sacelšanās Kijevas kņazistēs, kas beidzās neveiksmīgi, jo nebija kopīgas koordinācijas - katra etniskā grupa uzstājās par sevi, savu prasību apmierināšanu, nevis par kņazu sakaušanu, kņaza solījumi bija pietiekami, lai izstātos no kara.
1105.gadā Novgorodas slovēņu kņazs okupēja Lādogu un Lādogas latgaļu novadu, noteica smagu obroku, dedzināja un izkāva ciematus, savāca verdzenes izpriecām un dzīvajai precei, izmezdams pazīstamo frāzi: Ну мужички, держитусь - наступило времечко шипко пахать девок и дать их мужичи мальчикам отрсочку попочевати неебшими в яме, t. i., “Tagad, vīreļi, saturieties, jo ir pienācis laiks tikai “art” meičas un “dot atvaļinājumu” viņu vīreļiem un puišeļiem bedrē nepisušiem”, frāze, kurā Kulakovskis saskatīja uzmundrinājumu pirms kaujas, bet tās bedres skaidroja tā, ka it kā pirmskrievu ciltis bijušas tik primitīvas un nemākulīgas, ka dzīvojušas zemnīcās un neesot pratušas kopt zemi - to viņiem esot iemācījušas senkrievu ciltis, bet N.Rerihs bija citās domās: "minētās bedres bija masu kapi, kuras nekārtīgi samesti vīrieši un zēni, ko Lādogā varēja pastrādāt tikai un vienīgi slovēņi.”
1093.-1130.gados Kijevā valdīja Svjatopluks II, kura valdīšanas laikā notika vairākas sacelšanās. Svjatopluks II uzbruka burtiem un alāniem, bija spiests atkāpties.

Во второй трети XI века на русские земли начали совершать набеги половцы, которые вытеснили из причерноморских степей печенегов. Долгое время русские князья ничего не могли противопоставить новому противнику.


В 1092 году, узнав о болезни великого князя киевского Всеволода (сына Ярослава Мудрого), половецкие ханы начали масштабное вторжение в русские земли. Было ли каким-то образом организовано сопротивление, не совсем понятно.

В следующем году Всеволод умер. После этого от половцев прибыло посольство, которое предложило мир — при условии получения от нового князя Святополка Изяславича даров. Обычная, в общем, практика. Но Святополк был молод и жаждал отомстить за постоянные нападения. Послов задержали, причем князь предварительно не стал советоваться с боярами.

Гнев Святополка и его желание отомстить, конечно, объяснимы. В противоборстве с половцами русские терпели постоянные неудачи. Но как показали дальнейшие события, ни политической мудростью, ни полководческими талантами киевский князь не обладал.

Поначалу он вообще собирался атаковать половцев только с отрядом молодых воинов. В летописях даже приводят их число — 700 человек. Старшие дружинники еле-еле образумили князя, отметив, что половцы в несколько раз превосходят числом его отряд.

 


Святополк призвал на помощь двоюродных братьев, сыновей Всеволода — Владимира Мономаха и Ростислава.

В конце мая объединенное войско трех русских князей подошло к реке Стугне. Владимир предлагал через нее не переправляться. Однако Святополк и его приближенные настояли на переправе.

В ходе последовавшего сражения отряды русских князей были разбиты наголову. Половцы начисто их переиграли, разбив русские отряды по отдельности. Во время отступления при переправе через Стугну погиб князь Ростислав. Брата пытался спасти Владимир — но сам едва уцелел. Святополк бежал в Киев.

Но и это еще было не все. После сражения часть половцев отправилась разорять беззащитные русские земли, часть осадила город Торческ. Его жители упорно защищались, но силы были слишком неравны. Горожане просили о помощи Святополка. И тот откликнулся. Через два месяца после поражения на Стугне теперь уже только отряд киевлян выступил против кочевников. И потерпел страшное поражения, еще даже более тяжелое, чем в битве на Стугне.

Торческ помощи так и не дождался — город пал, его жители были угнаны в рабство. Ну а Святополк сумел заключить мир с половцами только после того, как женился на дочери одного из главных ханов — Тугоркана.

Vladimirs Svjatoslavovičs,(kaut kad bijis Kijevas kņazs).
Radniecība. Divi dēli Mstislavs (Čerņigovas kņazs) un Jaroslavs, kas karoja savā starpā.

Vladimirs Monomahs (1053.-1125.g.).
Radniecība.
Divi dēli - Mstislavs (nākamais Kijevas lielkņazs) un Jurijs.
Biogrāfija. Dzimis 1053.gadā.
Kijevas lielkņazs.

Mstislavs Vladimirovičs (1125.-1132.g.).
Radniecība. Tēvs - Vladimirs Monomahs, iepriekšējais Kijevas lielkņazs.
Brālis - jaunākais.
Dzīvesgājums. Novgorodas un Pereslavļas kņazs.
Kijevas lielkņazs no 1125.-1132.gadam.
1096.gadā uzvarēja karā Čerņigovas kņazu Oļegu Svjatoslavoviču, kuru piespieda piedalīties 1067.gada Ļubečas kņazu sapulcē (kaut kas neštimmē ar gadiem!!!).
Kopš Vladimira II Monomaha (1053.-1125.g.), kurš prata apvienot ¾ toreizējās Krievijas, Baltijai draudēja krievu briesmas. Viņš uzdeva savam dēlam Mstislavam I Haraldam, kas rezidēja Novgorodā, nodrošināt igauņu un latgaļu kontrolēto krievu ceļu no Gotlandes gar Gauju uz Pliskavu. Mstislava sirojumi notika 1111., 1113. un 1116.gados. Tā kā šīs akcijas nedeva cerētos panākumus, uzbrukumu atkārtoja 1130./31.gada ziemā. Mstislavs tad jau bij Kijevas lielkņazs (1125.-1132.g.) un Baltijas iekarošanu uzdeva saviem 3 dēliem, kas no Novgorodas, Smoļenskas un Polockas kopīgā kara gājienā uzveica “čudus” un lika viņiem maksāt meslus. Par “čudiem” sauca visus nekrievus, kas dzīvoja pie Baltijas jūras, bet galvenokārt igauņus, lībjus un somus. Jau 1132.gadā čudi sacēlās un smagi sakāva Mstislava dēlu Vsevolodu, ko pēc tam Novgorodas republika atcēla no kņaza amata un izraidīja no savām robežām.

Jurijs I Monomahovičs Garnadzis (1125.-1157.g.).
Biogrāfija. Jurija I Monomahoviča, saukta par Garnadzi, valdīšanas laiks. Tika pakļauta Rostova, Suzdaļa, Vladimira, Kijeva, nodibināta Maskavas kņaziste mazkaļu galā, izveidota Vladimiras - Suzdaļas kņazu zeme, iesēdinot nokauto pretinieku sēdekļos savus radiniekus, ar ko tika izbeigti strīdi starp kņaziem. Mežonīgi apkāva nepadevīgās baltu kopienas, ieviesa kņazu un bajāru zemes ap cietokšņiem 30-50 km rādiusā, kā arī okupēja valagu, erzju un bolgāru zemes Volgas piekrastēs. Valagi bēga un apmetās mežos, uzsāka partizānu karus.

Mstislavs Romanovičs (~1223.g.). (Мстислав Романович).Kauja starp krievu-polovciešu apvienotajiem spēkiem un mongoļiem pie Kalkas upes (рекa Калкa) 1223.gada maijā, kas beidzās ar pilnīgu mongoļu uzvaru. Kaujas gaita. Vairākas diennaktis mongoļi mēģināja ieņemt nocietināto krievu apmetni, kuru komandēja Kijevas kņazs Mstislavs Romanovičs (Мстислав Романович). Tad mongoļi izmantoja savu iemīļoto paņēmienu - viltus atkāpšanos, tā iemānot lamatās un sakaujot pretinieku. Mstislavu sekotmongoļiem pierunājis brodņiku vadonis Ploskinejs (Плоскыня), kura vadītie brodņiki pārgāja mongoļu pusē. vadībā pārgāja mongoļu pusē. Grūti pateikt vai Ploskinejs nodeva krievus vai gluži vienkārši noticēja mongoļu dotajam solījumam neaiztikt Kijevas kņazu un viņa karadraudzi. Tā vai citādi Mstislavs un viņa kareivji tika nogalēti uzreiz kā iznāca no nometnes. Par motīviem, kas pamudināja brodņikus pāriet mongoļu pusē, nekas nav zināms. Tāpat nav zināms arī Ploskineja un viņa ļaužu tālākais liktenis.

Staņislavs Ignatovičs (?-1321.g.).
Dzīvesgājums. Liekas, pēdējais Kijevas kņazs.
1321.gadā leišu ķēniņš sagrāba spēkus zaudējušo Kijevu, kurā valdīja Staņislavs Ignatovičs no Rjūriku dinastijas. Apkārtesošie slāvu kņazi mēģināja iestāties par savu "galvaspilsētu," tomēr tika pilnīgi sakauti. Kijevieši mazliet pasēdēja aplenkumā un padevās. Tā pirmsmongoļu Krievzemes rieteņu puse kļuva par lietuviešu īpašumu.

Kijevas Krievzemi un tās kņazu sarakstu izbeidza lietuvieši 1321.gadā.
 
Saites.
Kijeva.
Kijevas Krievzeme.
Ukraiņi.

Krievi.