Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Nacionālisms

Nationalisme (franču val.).

Taisnīgi un vēsturiski progresīvi katras tautas centieni pēc nacionālās neatkarības. Šādu centienu sekmīgas realizācijas gadījumā nācijas izveido savas nacionālās valstis, kas, papildināti ar saprātīgu starptautisko likumdošanu, ir harmoniska pasaules kārtības pamatā.

Nacionālisma uzvaras gājiens sākās  XIX gs., kas vainagojās ar impēriju sabrukumu pēc I Pasaules kara (1914.-1918.g.) un jaunu nacionālu valstu izveidošanos.

Latvijas krievpadomju okupācijas apstākļos vārdam "nacionālisms" piesaistīja apzīmējumu "buržuāziskais," pēc propagandistu domām  tā veidojot ļoti negatīvu izpratni par nacionālismu, kas tika traktēts kā konsekventi izskaužama pagātnes palieka. PSRS sabrukums nesa pakļautajām tautām jaunu nacionālisma vilni, kas izpaudās kā abu Vāciju apvienošana, Baltijas valstu neatkarības atgūšana u.c.

Tomēr citās vietās totalitārisma sistēmu iesaldētās nacionālās attiecības pārauga asiņainos konfliktos, piemēram, bijušās Dienvidslāvijas teritorijā un Kaukāzā

Mūsdienās nacionālisms vēl joprojām ir viena no spēcīgākajām ideoloģijām Eiropā un pasaulē, kas lielā mērā nosaka pasaules kārtību un uzskatu sistēmu. Kā tāds tas ir liels šķērslis globalizācijai un pārnacionālo korporāciju interesēm - tās dažādos veidos cenšas mazināt un izkropļot nacionālisma nozīmi, piemēram, apzināti jaucot nacionālismu ar šovinismu.

Mūsdienu Latvijas politiskajā skatuvē nacionālismam joprojām ir liela loma - to ik pa laikam cenšas savā labā izmantot dažāda spektra politiskie spēki. Formāli dažādos laikos dažādas nacionālistu partijas - LNNK, "Tēvzemei un Brīvībai,"  "Nacionālā apvienība," ir bijušas pie varas, taču pēc būtības uzlūkojot to darbību, redzams, ka tās visai labi ir iekļāvās kopējā politiskā straumē un nekādu nacionālisma politiku nav pārstāvējušas.

Raksti.
Viktors Birze. Tauta. Identitāte. Nacionālisms. 

Saites.
Tautas.