Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Nacionālisms

Nationalisme (franču val.).

Taisnīgi un vēsturiski progresīvi katras nācijas centieni pēc nacionālās neatkarības. Šādu centienu sekmīgas realizācijas gadījumā nācijas izveido savas nacionālās valstis, kas, papildināta ar saprātīgu starptautisko likumdošanu, ir harmoniska pasaules kārtības pamatā.

Nacionālisma uzvaras gājiens sākās  XIX gs.,kas vainagojās ar impēriju sabrukumu pēc I Pasaules kara un jaunu nacionālu valstu izveidošanos.

Krievpadomju okupācijas apstākļos vārdam "nacionālisms" piesaistīja apzīmējumu "buržuāziskais," pēc propagandistu domām  tā veidojot ļoti negatīvu izpratni par nacionālismu. Tas tika traktēts kā konsekventi izskaužama pagātnes palieka. PSRS sabrukums nesa pakļautajām tautām jaunu nacionālisma vilni, kas izpaudās kā abu Vāciju apvienošana, Baltijas valstu neatkarības atgūšana u.c.

Tomēr citās vietās totalitārisma sistēmu iesaldētās nacionālās attiecības pārauga asiņainos konfliktos, piemēram, bijušās Dienvidslāvijas teritorijā. 

Mūsdienās nacionālisms vēl joprojāmir viena no spēcīgākajām ideoloģijām Eiropā un pasaulē, kas lielā mērā nosaka pasaules kārtību un uzskatu sistēmu. Kā tāds tas ir liels šķērslis globalizācijai un pārnacionālo korporāciju interesēm - tās dažādos veidos cenšas mazināt un izkropļottā nozīmi, piemēram,aozināti jaucot nacionālismu ar šovinismu.

Raksti.
Viktors Birze. Tauta. Identitāte. Nacionālisms. 

Saites.
Tautas.