Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Nacionālisms, nacionālisti

Nationalisme (franču val.).

No tautu pašnoteikšanās tiesībām dabiski izrietoša ideoloģija, kas par tiesību subjektu atzīst tautu, un uzskata, ka šo tautu vēsturiski apdzīvotajās teritorijās to tiesības ir primāras un prevalējošas pār jebkurām citām tiesībām.

Nacionālisti uzskata, ka tautas ar pienācīgi attīstītu nacionālo pašapziņu tiecas uz patstāvību un neatkarību, pie tam šie centieni ir taisnīgi un vēsturiski progresīvi. Nacionālās neatkarības centienu sekmīgas realizācijas gadījumā tautas izveido savas nacionālās valstis, kas, papildinātas ar saprātīgu starptautisko likumdošanu, ir harmoniskas pasaules kārtības pamatā.

Par savu galveno pretinieku nacionālisti uzskata impēriskās valstu formas un pārnacionālos ekonomiskos veidojumus, jo tie savas intereses realizē nerēķinoties ar teritoriju vietējiem iedīvotājiem. Ņemot vērā, ka šo struktūru rīcībā ir gandrīz neierobežoti resursi, šī cīņa ir ļoti apgrūtināta. grūta. Pasaules vadošajos medijos, kurus parasti kontrolē globālā biznesa struktūras, nacionālismam parasti piedēvē neiecietību, agresivitāti un tumsonību, lai gan tas raksturo šovinismu, ar ko nacionālismam nav tieša sakara.

Nacionālisma uzvaras gājiens sākās  XIX gs., kas vainagojās ar impēriju sabrukumu pēc I Pasaules kara (1914.-1918.g.) un jaunu nacionālu valstu izveidošanos.

Latviešu nacionālisma rašanās saistāma ar tādu latviešu dižgaru vārdiem kā Ausekli, Krišjāni Baronu, Juri Alunānu, Raini un Gustavu Celmiņu.

Latvijas krievpadomju okupācijas apstākļos vārdam "nacionālisms" piesaistīja apzīmējumu "buržuāziskais," pēc okupācijas varas propagandistu domām  tā veidojot ļoti negatīvu izpratni par nacionālismu, kas tika traktēts kā konsekventi izskaužama pagātnes palieka. PSRS sabrukums nesa pakļautajām tautām jaunu nacionālisma vilni, kas izpaudās kā abu Vāciju apvienošana, Baltijas valstu neatkarības atgūšana u.c.

Tomēr citās vietās totalitārisma sistēmu iesaldētās nacionālās attiecības pārauga asiņainos konfliktos, piemēram, bijušās Dienvidslāvijas teritorijā un Kaukāzā

Mūsdienās nacionālisms vēl joprojām ir viena no spēcīgākajām ideoloģijām Eiropā un pasaulē, kas lielā mērā nosaka pasaules kārtību un uzskatu sistēmu. Kā tāds tas ir liels šķērslis globalizācijai un pārnacionālo korporāciju interesēm - tās dažādos veidos cenšas mazināt un izkropļot nacionālisma nozīmi, piemēram, apzināti jaucot nacionālismu ar šovinismu.

Mūsdienu Latvijas politiskajā skatuvē nacionālismam ir sarūkoša loma - to izdevies mazināt pārnacionālajām struktūrām sadarbībā ar latvijā iedibinātajām liberāļu sabiedriskajām organizācijām un vietējiem kolaborantiem. Ik pa laikam nacionālismu cenšas savā labā izmantot dažāda spektra politiskie spēki. Formāli dažādos laikos dažādas nacionālistu partijas - LNNK, "Tēvzemei un Brīvībai,"  "Nacionālā apvienība," ir bijušas pie varas, taču pēc būtības uzlūkojot to darbību, redzams, ka tās visai labi ir iekļāvās kopējā politiskā straumē un nekādu nacionālisma politiku nopietni nav pārstāvējušas.

Raksti.
Viktors Birze. Tauta. Identitāte. Nacionālisms. 

Saites.
Tautas.