Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ukraina

Liela valsts Austrumeiropā.

Galvaspilsēta - Kijeva.
Nauda - grivnas.
Pamatiedzīvotāji - ukraiņi.

Vēsture. 1514.gadā Volīnijas kņazs Ostrožas Konstantīns ar savu krievu-poļu-leišu karaspēku sakāva Maskavijas cara armiju, kas skaita ziņā bija nozīmīgi lielāka.
Vēlāk Ukrainas kazaki aktīvi piedalījās Livonijas karā, kura rezultātā Maskavija uz ilgu laiku tika atspiesta no Baltijas jūras.
1618.gadā kazaki hetmaņa Sagaidača vadībā dodas karagājienā uz Maskavu. Pa ceļam tie ieņem vairākas lielas maskaviešu pilsētas. Tikai krievu cara kapitulācija paglābj Maskaviju no pilnīgas izpostīšanas.
1638.gadā zaporožjes kazaki piedalījās Smoļenskas karā. Tā rezutātā krievu caram atkal bija jāparaksta kaunpilns miera līgums.
Karš ar Rečpospoļitu 1654.gadā sākās pēc tam, kad krievu ķeizars piekrita pārņemt Ukrainu pēc hetmaņa Bogdana Hmeļņicka lūguma.
1659.gadā pie Konotopas Zaporožes kazaki hetmaņa Rugovska vadībā pilnīgi sakāva krievu cara armiju. Lai gan uzvaras augļus neizdevās attīstīt, tomēr tā bija Ukrainai liktenīga. Jau nākamajā 1660.gadā maskaviešu armija kapitulēja pie Čudnovas, bet vojevoda Šeremetjevs cara vārdā atteicās uz pretenzijām pret Ukrainu.
Hetmanis Mazepa valdīja Ukrainā no 1687. līdz 1708.gadam, kad bēga pēc sakāves Poltavas kaujā.
Ķeizarienes Elizabetes valdīšanas laikā Ukrainā atjaunoja hetmaņu pārvaldi.
Krievijas Pilsoņu kara laikā (1918.-1922.g.). Pirmajās cīņās, kurās iesaistījās atjaunotā Polija, 1918.gada novembrī, pretinieks bija Ukrainas nacionālās radas karaspēks. Kaujas notika par Ļvovu.
Otrā Hetmaņa valsts (1918.g.). Saskaņā ar saviem ekspansijas plāniem austreņos, Vācijas tiešā ietekmē Ukrainā izveidoja diezgan dīvainu valstisku veidojums ar hetmani Pavlu Skoropadski (Павел Скоропадский) priekšgalā. Tā vara bija pār lielāko daļu Ukrainas un tas eksistēja pavisam neilgi - no 1918.gada aprīļa līdz decembrim. Tā kā Skoropadsma hetmaņa valsts pilnībā bija atkarīga no Vācijas, tas, tiklīdz kā 1918.gada novembrī Vācija cieta sakāvi karā, izbeidzās arī hetmaņa vara Ukrainā.
Pēc Vācijas impērijas sakāves I Pasaules karā tās armija sāka pamest saskaņā ar 1918.gada Brestas mieru iegūtās teritorijas - Baltiju, Ukrainu, Baltkrieviju. Vāciešiem aizejot varu uz vietām mēģināja ņemt vietējās valdības, kas pamatā orientējās uz Antanti, jo pēc Vācijas sagrāves lielas izvēles arī nebija. Savukār Krievijas lielinieku valdība šai situācijā saredzēja iespēju sagrābt zemes rietumos, kas iepriekš bija atradušās Krievijas impērijas sastāvā. Jau 1919.gada sākumā sarkankrievi pieņēma lēmumu izveidot Rieteņu un Ukrainas frontes, kurām praktiski būtu jāveic šo zemju sagrābšana. Jau 1919.gada janvārī Rieteņu frontes armijas nopietni sakāva poļu un Baltijas valstu bruņotos spēkus - tas bija tik nopietni, ka sarkankrievu kontrolē iekarotajās teritorijās Baltkrievijā un Baltijā tika pat izveidoti padomju varas orgāni.
Visai veiksmīgi karadarbība sarkankrieviem vedās arī Ukrainā - 1919.gada februārī Sarkanā armija iegāja Kijevā, tā paša gada aprīlī tika ieņemta Krima. "Sarkano" pusē pārnāca atamans Ņikifors Grigorjevs (Никифор Григорьев), kura vienības ieņēma Odesu. 1919.gada maijā atamans Grigorjevs sacēla pretpadomju dumpi, kura sacelšanos apspieda tikai ar lielām grūtībām. Kādu laiku pat pastāvēja reāli draudi, ka visas lielinieku armijas Ukrainā pāries atamana pusē.
Pēcāk caur Ukrainas teritoriju Deņikina Dienvidu armijas devās uzbrukumā Maskavai.
Žīdu valsts izveidošana Ukrainā - "Krimas Kalifornija." 1922.gadā Rozenbergs no ASV žīdu labdarības biedrības Joint piespēlēja ideju Krievijā pie varas tikušajiem žīdiem par žīdu republikas dibināšanu Krimā. Ļeņina valdības priekšsēdētāja vietnieks Lurjē šo ideju aktīvi propagandēja Padomju Krievijas valdībā, kā rezultātā Simferopolē jau tai pašā 1922.gadā tika nodibināta biedrība Agro Joint, un uz krimu sāka pārcelt žīdus no Ukrainas, Baltkrievijas, Bulgārijas un Krievijas vidienes rajoniem. Krimā tika nodibināti 186 kibuci, kuros ar lauksaimniecību nodarbojās 40-50 tūkstoši žīdu. Žīdi sabrauca arī no Palestīnas, kas bija pārcēlušies turpu iepriekš. No Amerikas ieradās turīgi žīdu uzņēmēji, kas gan aizdevās uz lielajām metropolēm - Pēterpili, Maskavu, Kijevu, kur ieņēma atbildīgus un ietekmīgus amatus.

Vispār jau žīdu plāni bija daudz tālejošāki, jo viņi gribēja arī teritorijas līdz pat Abhāzijai (ieskaitot Sočus), Hersonas un Odesas apgabalus. turklāt neatkarīgajā valstī nedrīkstētu būt svešu valstu karaspēku - tātad PSRS zaudētu Sevastopoles jūras kara flotes bāzi.
Starp 1925. un 1928.gadu L.Kaganovičs bija Ukrainas pirmais sekretārs.
Bads 1932.–1933.g. Šai laikā PSRS uz rietumvalstīm eksportēja 1,7 miljonus tonnu graudu, bet tikām Ukrainā badā nomira ap 7 miljoniem cilvēku.
1954.gadā ar īpašu Ņ.Hruščova rīkojumu Krima tika iekļauta Ukrainas PSR sastāvā kā Krimas Autonomā republika.
1991.gada 1.augustā ASV prezidents Bušs vecākais teica bēdīgi slavenu runu Kijevā, kurā viņš faktiski ieteica ukraiņiem netiekties pēc neatkarības.
Oranžā revolūcija (2004.g.).
2014.gadā, izmantojot Maidana revolūcijas pret prezidentu Janukoviču izraisīto haosu, Krimas pussalu okupēja Krievija, pie viena arī izraisot intervenci un karu Donbasā.

Apskatāmie objekti.
Krima.

Засечные линии - krievu val. (Засечные черты, Засеки) Atrodas vairākos apgabalos.
Akmens sievas. Visā Ukrainā. 
Čūsku vaļņi. Leģendāra vieta Dņepras pieteku krastos uz dienvidiem no Kijevas.
Menhīri.

Pilsētas.
      Kijeva.
      Odesa.
      Harkova.

Kijevas apgabals. (Киевская область)
      Martinovas dārgumi. (Клад Мартыновский
      Apļi laukos. Arī Kijevas apgabalā.
      Mazā Aleksandrovka. (Малая Александровка, Велика Александрiвка)
      Pazemes piramīdas. ("Пирамиды" подземные) It kā arī šeit. 
      Dobraņičevas apmetne.  Arheoloģisko izrakumu vieta.
      Černobiļa. (Чернобыль)
Melitopole.  

Ļvova un Ļvovas apgabals.

      Melitopoles kurgāns. IV gs.pmē. skitu apbedījumu kurgāns.

Odesas apgabals. (Одесская область)
      Belgorodas-Dņestras cietoksnis.
      Melnās jūras ieplaka. Daļēji.
      Čumacas šļahs. Daļēji.

Truskaveca. Kūrortpilsēta Karpatu piekalnē, Ļvovas apgabalā. Slavena ar saviem minerālavotiem, uz kuriem uzbūvēts neskaitāms daudzums sanatoriju un viesnīcu. Pazīstamākais no ūdeņiem - Naftusja.

      Buvette. Truskavecu pašā centrā 1960.gadā uzbūvēta īpaša minerālūdeņu dzeršanas vieta. 3 reizes dienā vajag izdzert pa 200 ml.

Zamošča. Daudzo renesanses ēku dēļ to dēvē par "Ziemeļu Paduju."
      Vecpilsēta. Iekļauta UNESCO sarakstā.

Užgoroda. 

Mukačova.
      Pils.
      Vecpilsēta.
      Šernbouras pils.

Goverla.
Ukrainas augstākā virsotne (Karpatu kalnos).
Eiropas centrs. Aizkarpatu kalnu masīvu pakājē.

Černovci. Kādreizējā Bukovinas galvaspilsēta. Austroungārijas impērijas laikā tā bijusi impērijas priekšpostenis austreņos. Pateicoties tam, tikusi pie krāšņas universitātes.

Kameņeca Podoļska. Unikāla akmens pilsēta.

Reutas upes ieleja. Te ir pasakains dabas un vēstures muzejs.

Ivanofrankovskas apgabals. (Ивано-Франковская область)
      Ukrainas Karpati. Arī šai apgabalā.
      Dovbušas klintis. (Скалы Довбуша) Alu un klinšu komplekss, unikāls dabas un vēstures piemineklis.  Расположены вблизи села Бубнища, в урочище Бубнище, на территории созданного в 1996 году Поляницкого регионального парка. Геологический памятник природы находится на высоте 668 м над уровнем моря. Это скалистые выступления песчаников высотой до 80 м, образовавшиеся более 70 млн лет назад на дне палеогенового моря. Каменный лабиринт шириной 200 м тянется среди буково-елового леса с востока на запад почти на 1 км. По преданию, в XVII-XVIII вв. здесь расположились повстанцы, которые использовали пещеры под хранилище. По легенде, Скала Довбуша называется Безымянными не потому, что их ни с чем нельзя сравнивать. Просто во времена повстанцев в отряд Олексы и Ивана набирали только ловких и умелых людей. И одним из испытаний кандидата в отряд было перейти по бревну дерева с одной скалы на другую - именно на Безымянную. Кто не смог перейти, падал вниз и разбивался. И таких смельчаков было так много, что даже имена не фиксировали. А скала с тех пор получила название Безымянная. 

Громовище - Gromņica (Громница), vieta, kas pievelk zibeni. 

Čerkasu apgabals. (Черкасская область)
      Umana. (Уман) Te apglabāts taisnajais (cadiks) Nahmans. Viņa kaps ir viena no godināmākajām svētvietām hasīdu svētvietām (braclavas novirzienam). Visi hasīdu žīdi uzskata par savu pienākumu kaut reizi mūžā apmeklēt Nahmana kapu.
      Sofijevkas parks. (Парк Софиевка) Parku un dārzu mākslas šedevrs, dendroloģiskais parks Čerkasu apgabalā. Parku pamatoti uzskata pat vietējo "pasaules brīnumu," tā apmeklētāji ir burtiski šokēti. parkā ir gan Ženēvas ezers, gan Elizejas lauki, gan "daļiņa" Ķīnas, u.c. mūsu planētas nostūri. Milzīga darba rezultāts.

Sumu apgabals. (Сумская область)
      Volincevas kapene vai apmetne. (Поселение Волынцевское, Волынцевский могильник) Senu puszemnīcu un darbnīcu atliekas. Te slāvu cilts severjani dedzinājuši nelaiķus VIII gs. Pie Volincevas ciema (с.Волынцево). 
      Засечные линии. Senu aizsardzības līniju atliekas. 

Zaporožjes apgabals. (Запорожская область) Zaporožjes apgabalā visai bieži veidojas Apļi laukos, piemēram Mazajā Aleksandrovkā. Zaporožjes apgabalā Apļi laukos veidojās visintensīvāk visā NVS.
Zaporožje. 1943.gadā operācijas "Citadele" (Kurskas kauja) sagatavošanai Zaporožjē ieradās Hitlers.
      Akmens kaps. (Каменная могила) Milzīgs kurgāns.
      Kamenskas pilskalns. Pie Kamenkas-Dņeprovskas.
      Haimanovamogilas kurgāns. IV gs.pmē. skitu kurgāns Ukrainā, Zaporožjes apgabalā.
      Partizanskajabalka. (Балка партизанская) Vieta, kur bieži parādās Apļi laukos. Netālu no Zaporožjes pilsētas. Pēc pētnieku datiem gadā te parādas līdz pat desmitam Apļu.
      Melitopoles kurgāns. 

Volīnijas apgabals. (Волынская область)
      Šibinas menhīri. (Шибинские менгиры)
      Zimnovas pilskalns. 
      Žvaņeckas pilskalns. (Жванецкое городище

Čerņigovas apgabals. (Черниговская область)
      Šestovicas kurgāni un pilskalns. X-XI gs. krievu karadraudžu apbedījumi.
      Sohaču zibensvieta. Ciems, ko ļoti iemīļojuši zibeņi.

Dņepropetrovskas apgabals. (Днепропетровская область)
      Čertomlikas kurgāns. IV gs.pmē. skitu kurgāns.
      Tolstijmogilas kurgāns. IV gs.pmē. skitu kurgāns.
      Aleksandropoles kurgāns. III gs. skitu abedījums.
      Kait kādas "pazemes piramīdas," kas esot arī šai apgabalā.

Doņeckas apgabals. (Донецкая область)
      Marjinovka. (Мариновка)
      Ambrosijas apmetne. (Стоянка Амвросиевская) Izrakumu vieta.

Viņņicas apgabals. (Винницкая область)
      Nemirovas pilskalns.

Žitomiras apgabals. (Житомирская область)
      Raikovecas pilskalns. Senkrievu pilskalns.
      Gromovišča. (Громовище, Громница) Vieta, kas pievelk zibeņus.
      Kupišču zibensvieta. Iesākumā domāta kā anomāla vieta, taču ufologu pētījumi to nekonstatēja.

Aizkarpatu apgabals. (Закарпатская область)
      Ukrainas Karpati. Pamatā šai apgabalā.

Ukrainas pazemes piramīdas. ("Пирамиды" подземные)
Ukrainas-krievijas trijstūris. ("Украино-российский треугольник")

Kirovogradas apgabals. (Кировоградская область)
      Melhunova kurgāns. (Курган Мельгуновсикий, Литой курган)
      Sabatinovas apmetne. (Поселения Сабатиновские

Nikolajevas apgabals. (Николаевская область)
      Melnās jūras ieplaka. Daļēji.
      Čumacas šļahs. (Чумацкий шлях, Соляной путь) Daļēji.

Poltavas apgabals. (Полтавская область)
      Pereščepinas depozīts.

Harkovas apgabals. (Харьковская область)
      Засечные линии. Arī šeit.
      Harkovas AZ. (Харьковская аномальная зона)
      Harkovas bolīds. ("Харьковский болид") Nokritis artefakts.

Hersonas apgabals. (Херсонская область)
      Mihailovas apmetne. (Поселение Михайловское)
      Melnās jūras ieplaka. Daļēji. 
      Чумацкий шлях. Daļēji. 

Hmeļņickas apgabals. (Хмельницкая область)
      Žvaņecas pilskalns. (Жванецкое городище)

Černovicas apgabals. (Черновицкая область)
      Pazemes "piramīdas." It kā arī šeit.
      Kormaņas apmetnes. (Стоянки Корманьские) Izrakumu vietas.
      Ukrainas Karpati. Arī šeit. 

Saites.
Ukraiņi.