Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Atklāta vecākā zināmā citplanēta, uz kuras iespējama dzīvības pastāvēšana

Vai varat iedomāties, ka dzīvība Visumā varēja rasties jau pirms 11,5 miljardiem gadu? Tikai divus miljardus gadus pēc paša Visuma dzimšanas? Fantastiski un neticami, taču 13 gaismas gadu attālumā astronomi atklājuši 11,5 miljardus gadus vecu eksoplanētu, uz kuras varētu būt dzīvībai labvēlīgi nosacījumi.

Planētu sistēma

Eksoplanētas Kapteyn-b un Kapteyn-c riņķo ap sarkano punduri Kapteyn, kas pieder pie dienvidu puslodē redzamās Gleznotāja (Pictor) zvaigznāja. Pašu Kapteyn, ņemot vērā attālumu, no Zemes var saskatīt pat ar amatieru teleskopu. Tomēr tikai planēta Kapteyn-b, kuras masa ir kādas piecas reizes lielāka par Zemes masu, varētu būt piemērota dzīvības attīstībai un pastāvēšanai, turpretī izmēros lielākā Kapteyn-c atrodas tālāk no centrālā spīdekļa un tāpēc ir pārāk auksta.

Atklāšana

Astronomi abas citplanētas atklāja pēc to gravitācijas radītājām svārstībām, kas ietekmē zvaigznes redzamo kustību. Eksoplanētu gravitācijas spēka izraisītās zvaigznes gaismas novirzes vispirms pamanīja, izmantojot Eiropas Dienvidu observatorijas (Čīlē) spektrometru HARPS. Tālākie novērojumi, kas veikti ar diviem citiem spektrometriem - Keka observatorijas instrumentu HIRES Havaju salās un Čīles teleskopa Magelan II instrumentu PFS -, apstiprināja atklājumu.

Pētnieku komanda nebija gaidījusi, ka viņi atklās apdzīvojamu pasauli riņķojam ap zvaigzni, kuras masa ir tikai trešdaļa no Saules masas.

„Mēs bijām pārsteigti, konstatējot, ka ap zvaigzni Kapteyn riņķo divas eksoplanētas,” - sacīja pētījuma vadošais autors Guillem Anglada-Escude no Londonas Karalienes Marijas universitātes.

„Iepriekšējie dati parādīja svārstības, kas tikai nedaudz pārsniedza iespējamo variāciju robežas, tāpēc mēs meklējām planētas ar ļoti īsu apriņķošanas periodu, bet tad jaunie signāli parādījās skaļi un skaidri."

Vecākā, iespējams, apdzīvotā, mums zināmā pasaulē Visumā

Citplanēta Kapteyn-b atrodas no savas zvaigznes tādā attālumā, kas pieļauj šķidra ūdens un līdz ar to arī dzīvības pastāvēšanu uz planētas ārējās virsmas. Dzīvībai derīgās pasaules kandidāte vienu apriņķojumu ap savu centrālo gaismas un enerģijas avotu izdara 48 dienu laikā, kamēr tās lielākā māsa to veic 121 dienās.

Jaunatklātā potenciāli apdzīvotā tālā pasaule Kapteyn-b ir 2,5 reizes vecāka par Zemi un gandrīz tieši 2 miljardus gadus jaunāka par pašu Visumu, kurš savu eksistenci sāka pirms 13,8 miljardiem gadu, eksplodējot Lielajā Sprādzienā.

Grūti iedomāties, kādi gan dzīvības veidi varēja attīstīties uz šīs planētas tik neiedomājamie ilgā laika periodā, neslēpjot izbrīnu, izsakās Anglade-Escude

Dīvainā, piedzīvojumiem bagātā vēsture

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams kļūt par aliens.lv lasītāju kluba biedru. Kā to izdarīt, var noskaidrot ŠEIT

Esošo lasītāju kluba biedru autorizācija