Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Elektrība, elektroenerģija

No grieķu val. vārda elektron - "sveķi."

Elektriskā strāva.

Pētījumi. Par elektrisko strāvu cilvēkiem zināms priekšstats bijis jau senatnē, piemēram, ... baterijas.
Latviešu mehāniķis Ernests Johans Bīnemanis (1753.-1806.g.) veicis eksperimentus ar elektrību un gatavojis pirmos zibensnovedējus Latvijā.
Žans Batista Bio ar F.Savāru 1820.gadā atklāja likumu, kas nosaka elektriskās strāvas radītā magnētiskā lauka intensitāti - Bio-Savāra likums.
Amerikāņu izgudrotājs T.Edisons pilnveidoja un 1879.gadā ražošanā ieviesis kvēlspuldzi, radījis tās lietošanai nepieciešamo aparatūru un aparātus. Viņš arī 1880.gadā uzbūvēja tai laikā pasaulē lielākos oriģinālas konstrukcijas elektromašīnģeneratorus, tai pašā 1880.gadā uzbūvēja eksperimentālu elektrisko dzelzceļu, 1882.gadā uzbūvēja pirmo elektrostaciju centralizētai elektriskās enerģijas ražošanai Ņujorkā.

Lielāko daļu elektroenerģijas pasaulē iegūst, sadedzinot fosilo kurināmo, piemēram, akmeņogles.

Elektroenerģija Latvijā. 60% tās iegūst no hidroelektrostacijām (3 lielas HES uz Daugavas). Atlikušo procentu lielako daļu veido dabasgāze no Krievijas, neliels procents vietejās biogazes. 2% 2021.gadā veidoja vēja enerģija. No saules iegūtās elektroenerģijas procents ir nenozīmīgs.
Apmēram 1/3 elektrības tiek saražotas no 3 lielajam HES uz Daugavas, vel viena trešdaļa - lielajās termoelektrostacijās Rīgā (TEC-1 TEC-2). Proporcijas mainās atkarībā no ūdens resursu pieejamības Daugavā un ārējā gaisa temperatūras apkures sezonas laikā.

Raksti.
"Zivju tehnoloģija" ļaus iegūt elektroenerģiju no lēni tekošiem ūdeņiem.

Saites.
Fizika.