Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Turcija soda Austriju, atsaucot arheoloģiskās izpētes atļauju Efesā

 

Zinātne, lai arī tieši nesaistīta ar attiecīgajiem notikumiem, nereti kļūst par politikas ķīlnieci. Tā arī šoreiz - sodot Austriju par tās noraidošo attieksmi jautājumā par Turcijas iestāšanos Eiropas Savienībā, Erdogana valdība paziņojusi Austrijas Arheoloģijas institūtam (AAI), ka projekts, kura ietvaros notika senās grieķu pilsētvalsts Efesas izpēte, nekavējoties tiek slēgts.

Darbu atļauja, kā pastāstīja AAI direktore un Efesas izrakumu vadītāja Sabīne Landštētere, austriešiem atsaukta arī mazākā izrakumu vietā pie Limīras. Lēmumu par Efesas projekta pārtraukšanu esot pieņēmusi Turcijas Ārlietu ministrija. Iemesli netiekot norādīti. Kā iepriekš ziņots, Austrijas un Turcijas attiecības saasinājās šī gada augustā, kad Turcija, atbildot uz Austrijas kanclera Kristiana Kerna kritiku, ko tas izteica saistībā ar Turcijas prezidenta veiktajiem masveida skolotāju un militārpersonu arestiem pēc neizdevušās apvērsuma mēģinājuma, 22.augustā atsauca no Vīnes savu vēstnieku.

Komentējot notikušo, Austrijas zinātnes ministrs Reinholds Miterlēners teicis: "Man žēl, ka Turcija pieņēma šādu lēmumu, jo tas sajauc politiku ar zinātni un nav savietojams ar sadarbību, ko mēs daudzu gadu garumā panācām Efesā. (...) Sperot šo soli, Turcija vēl vairāk ir samazinājusi zinātnes brīvību."

Šīgada sezonas lauka pētniecības darbi atļaujas atcelšanas brīdī bija jau pabeigti, teica Landštētere, taču mums vēl bija paredzēti divus mēnešus ilgi restaurācijas un atsegto struktūru nostiprināšanas darbi, kurus bija plānots pabeigt pirms gaidāmajām ziemas vētrām. Tagad mēs nezinam vai piemineklis netiks bojāts. Taču visvairāk AAI direktore ir norūpējusies par 29 doktorantiem, kuru disertāciju tēmas ir tieši saistītas ar Efesas izpēti un to pabeigšanai nepieciešama lauka darbu turpināšana nākamajā, 2017.g. sezonā.

Efesa ir sena grieķu pilsēta, kas atrodas jūras krastā mūsdienu Turcijas Izmiras provincē, līdzās Seldžukas pilsētai. Efesu kā tirdzniecības ostu X gs.pmē. dibināja Atikas un Jonijas kolonisti. Grieķijas vēstures klasiskajā periodā Efesa bija viena no Jonijas līgas 12 pilsētām. 129.g.pmē. pilsēta nonāca Romas republikas varā, turpinot saglabāt reģionālā centra statusu. Antīkajā pasaulē Efesa bija plaši pazīstama ar tās slaveno Artemīdas svētnīcu - vienu no tā sauktajiem "septiņiem pasaules brīnumiem." Efesai ir arī liela nozīme kristietības vēsturē - pilsētā atradusies viena no Atklāsmes grāmatā minētajām septiņām Āzijas baznīcām. Iespējams, Efesā sarakstīts Jāņa evaņģēlijs. Pilsēta smagi cieta 614.g. zemestrīcē, no kuras sekām tā arī nespēja atkopties.

Šodien Efesa ir viens no populārākajiem kultūrvēstures tūristu galamērķiem Mazāzijā, UNESCO Pasaules mantojuma vieta. AAI zinātnieki, ar pārtraukumiem abu pasaules karu laikā, Efesā strādājuši jau kopš 1895.gada. Cik ilgs būs patreizējais pārtraukums - atliek vien minēt...

© Aliens.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.