Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Pie Ptaha svētnīcas Karnakā atrok kulta objektu glabāšanai paredzētu bedri

Karnakas tempļu kompleksā, seno Tēbu (mūsdienu Luksora) teritorijā strādājošā franču un ēģiptiešu arheologu komanda tikko pabeigusi izpēti 2014.gada decembra sākumā netālu no Ptaha tempļa atklātā apakšzemes kulta priekšmetu krātuvē. Izrakumos, kuri tika dokumentēti izmantojot ļoti augstas precizitātes tehnoloģijas, tika atrasti vairāki īpaši nozīmīgi reliģiski artefakti - 38 statujas, statuetes un dažādi citi vērtīgi priekšmeti.  

Ptahs

Ptahs, viens no nozīmīgākajiem senēģiptiešu dieviem, Memfisas, Senās valsts galvaspilsētas, kosmoģenēzē ir pasaules radītājs, arī podnieku, arhitektu, mākslinieku un tēlnieku aizbildnis. Memfisas triādē Ptahs ir Sekmetas vīrs un Nefertema tēvs.

Ptahs darināja laivas, ar kurām mirušie devās uz veļu valstību Duatu. Senēģiptiešu "Mirušo grāmata" viņu apraksta kā "Lielo Arhitektu, visa esošā formu darinātāju." Lietas un būtnes, dievus ieskaitot, kā vēstī uz tā sauktās Šabaka stēlas iekaltie Memfisas teoloģijas teksti, Ptahs radījis, vispirms tās iedomājoties un tad izrunājot to vārdus.

Ikonogrāfijā Ptahs tiek attēlots kā mūmijas autā ietīts vīrietis ar zaļu ādu, noskūtu galvu un karalisko bārdu. Rokā Ptahs tur trīsdaļīgu zizli, kas satur trīs visnozīmīgākos senēģiptiešu reliģiskos simbolus - vazu (was), spēku un varu simbolizējošu zizli ar noliektu galu, anku (ankh) - dzīvības simbolu un džedu (djed) - stabilitātes un ilgmūžības stabu.

Ptaha templis Karnakā

Ptaha templis Karnakā atrodas pie Amona Ra tempļa kompleksa mūra, uz Z-ZR no galvenās svētnīcas, un kopš 2008.gada starpdisciplināras programmas ietvaros, sadarbībā ar Ēģiptes Senlietu pārvaldi, to pēta franču un ēģiptiešu Karnakas tempļu izpētes centra speciālisti.

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams kļūt par aliens.lv lasītāju kluba biedru. Kā to izdarīt, var noskaidrot ŠEIT

Esošo lasītāju kluba biedru autorizācija