Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Mjanma

Valsts DA Āzijā, agrākā Birma.

Nosaukums. Birmas valdība no 1989.gada ieviesusi valsts nosaukumu - Mjanma, ko daļa pasaules valstu oficiāli atzīst, taču ir valstis, kas joprojām lieto iepriekšējo - Birma. 

Galvaspilsēta - Njepido.
Iedzīvotāji. 53 miljoni.
Valstī ir vairāk kā 70 daudz tautu un tautiņu. Valdība atzinusi 135 etniskās grupas, ar vairākām no kurām centrālai valdībai ir saspīllētas militārās attiecības.
      Bamari. 60% novalsts iedzīvotājiem.
      Čini.
      Jahao.

      Padoungi.
      Rohiņdžas.

Reliģija. 90% - budisti.

Vēsture.
Mitoloģiskie laiki.
Sensenos laikos uz Zemes nolaidušies pūķi – nagi. Tie mācījuši pirmajiem cilvēkiem daudz noderīgu lietu – no zemes un ūdens iegūt zeltu un dārgakmeņus. Vēl šodien mjanmieši savu 2170 km garo Irivadas upi uzlūko kā „pūķa ķermeni.”

Senākie Irivadas upes ielejas iedzīvotāji. Tie bija moni, kas ienāca no Centrālāzijas. Valodas ziņā piederēja pie monu-kmeru grupas, kas noskaidrojis pēc palkušajiem uzrakstiem. Monu tauta pieņēmusi budismu un 2500 gadu atpakaļ uzbūvējusi Švedagona pagodu.
Neveiksmīgi bija mongoļu hana Hubilajhana 1277.-1287.gadu karagājieni uz Birmu.
Mindona (1853.-1878.g.) valdīšanas laiks. Pārnesa galvaspilsētu uz Mandalaju un cieta sakāvi kaujās ar britiem.
Britu varā 1885.-1886.g.
Birma atdalās no britu Indijas 1937.g.
Japānas iebrukums Birmā 1942.g. Angļu karaspēks pēc sīvām kaujām padzina japāņus 1945.gadā.
Birma kļūst neatkarīga 1948.g. Auns Sans, politiķis. Neilgi pēc tam kļuva par Birmas premjerministru un sāka apvienot etnisko konfliktu pārņemto impērijas nomali, lai atbrīvotos no britu kundzības. Tomēr sapni par neatkarīgu Birmu viņš nepiedzīvoja, jo viņu nogalināja pusgadu pirms neatkarības iegūšanas 1948.gada janvārī. Viņu vēlāk pasludināja par nācijas tēvu.
Ģenerāļa Ne Vina valdīšana (1962.-1988.g.). Drīz vien jaunajā valstī sākās etnski nemieri. To izmantoja militāristi ar ģenerāli Ne Vinu priekšgalā, kas 1962.gadā sarīkoja apvērsumu un ieviesa totālu kontroli pār valsts ekonomiku un politiku. Ne Vina 26 gadu ilgās valdīšanas laikā Birma nonāca starptautiskā izolācijā un kļuva par viuenu no pasaules mazattīstītākajām valstīm,neskatories uz izrakteņu bagātību valstī.
Masveida sadursmes ar režīmu 1988.g. 1988.gadā Su Či atgriezās Birmā, lai aprūpētu smagi slimo māti. Tobrīd valstī sākās plaši protesti pret huntu. Pie viņas vērsās disidentu grupa un Su Či tika piedāvāts uzņemties jaunas politiskas partijas Nacionālās demokrātijas līgas (NDL) vadību. NDL dibinātāji uzskatīja, ka partijas līderim jābūt kādam no Auna Sana ģimenes. Neraugoties uz politiskās pieredzes trūkumu, viņa piedāvājumu pieņēma. Su Či, iedvesmojoties no Mārtiņa Lutera un Mahatmas Gandija, apceļoja valsti un organizēja demonstrācijas, kurās pieprasīja miermīlīgas demokrātiskas reformas un brīvas vēlēšanas. Tomēr drīz vien armija protestus brutāli apspieda. Bojā gāja ap 3000 cilvēku.
1989.gadā hunta izsludināja karastāvokli,  tiesa Sun Či piesprieda mājas arestu par "valsts apdraudēšanu." Aiz restēm nonāca vairākums NDL līderu.
Birmu pārdēvē par Mjanmu 1989.g.
1990.gada vēlēšanas.
Pārliecinošu uzvaru tajās guva disidentes "Nacionālā demokrātijas līga," kuras vadītāja Auna Sana Su Či mājas arestā pavadīja 15 gadu (1989.-2010.g.). Toreiz valstī valdošā militārā hunta vēlēšanu rezultātus ignorēja.
Jauna galvaspilsēta - Nepjida. To sāka būvēt 2002.gadā pie varas esošais militārais režīms. Iemesli galvaspilsētas pārnešanai no Jangonas nav skaidri līdz pat šim brīdim. Saskaņā ar oficiālo informāciju jaunajā pilsētā dzīvo ap 1 miljonu iedzīvotāju, kas izkliedēti milzīgā teritorijā (četras Londonas platība) un tādēļ iemantojusi iesauku "Spoku pilsēta." 
Režīma demokratizēšana. 2003.gadā hunta nāca klajā  ar plāniem pakāpeniski demokratizēt politisko režīmu. Tas paredzēja jaunas konstitūcijas rakstīšanu. 
2008.gada pieņemtajā konstitūcijā, ko apstiprināja referendumā, tika noteikts, ka militāristiem ir rezervēta 1/4 daļavietu parlamentā, bet iekšlietu, aizsardzības, un vēl vairākas nozīmīgas ministrijas pilnībā kontrolē armija. Tāpat armijai tika piešķirtas jebkurā laikā izsludinat ārkārtas stāvokli un pārņemt varu. Cita starpā bija arī norma, kas liedza prezidenta amatu ieņemt personai, kurai vīram un bērniem ir citu valstu pavalstbniecība. Šis likums bija rakstīts tieši pret Su Či.
Nemieri 2007.gada augustā un septembrī - "safrāna revolūcija." Tos izraisīja dīzeļdegvielas cenu dubultošana, ko veica militāristu valdība. Protesti tika apspiesti ar spēka palīdzību, tomēr valstī pēc tam tika veiktas vairākas būtiskas reformas.
Patreiz Birmā valda ģenerālis Tans Šve dzimis 1933.gadā centrālajā Mjanmā. Pirms pievienošanās armijai 1953.gadā strādājis pastā. 1992.gadā ieguvis dienesta pakāpi „Vecākais ģenerālis.” Reti parādās sabiedrībā un gandrīz vienmēr militārā formā. 
Civila valdība (kopš 2010.g.). Kopš 2010.gada Mjanmas savienību pārvalda civila valdība, tiesa gan - pārsvarā tās ir atvaļinātas militārpersonas. Parlamentā bija garantētas vietas nevēlētām militārpersonām. Par ietekmīgāko cilvēku valstī tika uzskatīts bruņoto spēku vadītājs ģenerālis Mins Aun Hlans.
2010.gada novembrī hunta politiķi atbrīvoja no mājas aresta, tas bija nedēļu pēc pirmajām Majnmas parlamenta vēlēšanām 20 gadu laikā.
Auna Sana Su Či varēja pilnvērtīgi atgriezties politikā 2012.gadā, kad sarīkja likumdevēja papildvēlēšanas, lai aizpildītu vakantās deputātu vietas, kuras bija atbrīvojuši valdībā strādājošie politiķi. NDL partija ieguva 43 no 45 brīvajiem krēsliem parlamentā.
2015.gada vēlēšanas. Tajās uzvarēja disidentes Aunas Sanas Su Či vadītā "Nacionālā demokrātijas līga," kas nostūma no varas kopš 2010.gada pie varas esošo un armijas atbalstīto USDR ar tās dibinatāju un pašreizējo prezidentu Theju U vadībā. 
2015.gadā atkal vēlēšanās NDL ļoti pārliecinoši uzvarēja pirmajās demokrātiskajās parlamenta vēlēšanās valstī pēdējo 25 gadu laikā.
2016.gada 1.februārī darbu sāka pirmais demokrātiski ievēlētais parlaments.
2016.gadā īpaši Su Či izveidoja valsts padomnieka (gandrīz vai premjera amats) amatu, jo Mjanmas konstitūcija neļāva viņai ieņemt valsts prezidenta posteni.
2021.gada februāra sākumā notika kārtējais militāristu apvērsums. Auna Sana Su Či, kas tobrīd bija Mjanmas valsts padomniece un faktiskā premjerministre, tika apcietināta un nogādāta mājas arestā. Vēl tika aiturēts Valsts prezidents Vins Mjints, 24 ministri un vēl virkne redzamu politiķu. Visa vara valstī nodota ģenerālim Minam Aunam Hlainam.
Sadarbība ar Ķīnu. Mjanma vienojusies par Ķīnai piederošas dziļūdens ostas izbūvi Mjanmā un dzelzceļa līnijas izbūve uz to.

Aplūkojamie objekti.
Jangona.
Bagana.

Mandalaja.
      Mingun paya.

Vebula. Leģendārs kalns Birmā, kur, saskaņā ar činu tautas nostāstiem, no olas, ko pameta Saule, parādījās pirmais cilvēks - puisēns. Pēc tam tas kļuva par visas jahao tautas ciltstēvu. 

Inles ezers. Laiviniekiem tajā īpatnēja airēšanas maniere.

Poupa kalns. Birmiešu svētais kalns, dievu un garu-natu dzīves vieta.

Tradīcijas.
Mjanmiešu kalendārs.
Nedēļā ir 8 dienas. Mūsu 1999.gads atbilda Mjanmas 1361.gadam. 

Raksti.
Birmā atklāta jauna pērtiķu suga.

Ceļojumu apraksti.
Grigorijs Rozentāls. Birma - Āzijas pērle.