Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Turpinās pētīt 3000 gadus seno Rietumāfrikas Nokas kultūru

Pateicoties Vācijas Pētījumu fonda papildus piešķirtajiem 1,6 miljoniem eiro, Frankfurtes Gētes universitātes Arheoloģijas institūta zinātnieku komanda, kura no 2005.gada, īstenojot 12 gadu garumā plānoto ilgtermiņa projektu, pēta Nokas arheoloģisko kultūru Nigērijā, darbu varēs turpināt vēl trīs gadus.

Tomēr, sakarā ar politiskajiem nemieriem Nigērijā un Boko Haram islāma teroristu uzbrukumiem, Nokas kultūras pētījumi nevar notikt tā, kā bija plānots. Drošības riski komandai ir pārāk lieli, tāpēc mums vajadzēs atlikt lauka izrakumus Nigērijā un pielāgoties situācijai, sacīja pētījumu vadītājs arheologs, profesors Dr.Pēteris Breinigs (Peter Breunig), kurš šo Rietumāfrikas valsti regulāri apmeklē kopš 1989.gada.

Tā vietā, lai dotos uz vardarbības un reliģiskā fanātisma plosīto Āfrikas valsti, desmit projektā iesaistītie zinātnieki plāno kamerāli veikt izrakumu vietu novērtējumu, kā arī izdarīt līdz šim izpētītajās 179 arheoloģisko izrakumu vietās iegūto atradumu inventarizāciju, sākt to apstrādi, lai publicētu un ievietotu internetā iepriekšējos gados par šo kultūru iegūtos datus.

Nokas kultūra

Nokas kultūra ap 1000.g.pmē. radās mūsdienu Rietumāfrikas valsts Nigērijas ziemeļu un centrālajos rajonos, pastāvēja apmēram 1300 gadus un pagaidām nezināmu iemeslu dēļ izzuda ap mūsu ēras 300.gadu. Pētnieki uzskata, ka šo kultūru radīja tauta, kurai sazarojoties, radušas hausu, gvari, kanuri, nupes un jukunu tautas.

Savu nosaukumu kultūra guvusi pēc sākotnējās senāko Rietumāfrikas terakotas figūru atradumu vietas - Nokas ciemata, kas atrodas Nigērijas pavalsts Kadunas dienvidos.

Nokas kultūru raksturo augsti attīstīta sociālā organizācija. Tā ir pazīstama galvenokārt pēc terakotas (apdedzināta māla) figūrām - gandrīz dabiska izmēra cilvēku galvām.

Šīs kultūras izsmalcinātību apliecina Mineapolisas (ASV) Mākslas muzejā izstādītā augstu amatu ieņēmuša ierēdņa statuja. Ierēdnis attēlots nēsājam varas simbolu - zizli ar līku galu. Cits augsts ierēdnis attēlots sēdus pozā ar paplašinātām nāsīm un atvērtu muti. Vēl citas figūras attēlotas izjādē uz zirga muguras, kas norāda uz zirgu izmantošanu Nokas kultūrā.  

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams kļūt par aliens.lv lasītāju kluba biedru. Kā to izdarīt, var noskaidrot ŠEIT

Esošo lasītāju kluba biedru autorizācija